Відбувся онлайн-форум «Модель сучасної бібліотеки для ОТГ»

1 жовтня 2020 року ВГО Українська бібліотечна асоціація провела онлайн-форум «Модель сучасної бібліотеки для ОТГ». Його учасниками стали 50 міні-команд, до складу яких увійшли представники управління територіальної громади та бібліотекарі.

Sc sh1

Форум став підсумковою подією масштабного проєкту «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності», який реалізує ВГО Українська бібліотечна асоціація за фінансової підтримки Українського культурного фонду, та потужним стартом трансформації публічних бібліотек України.

Партнерами проєкту є Фундація Дарини Жолдак, Асоціація об`єднаних територіальних громад, Міністерство культури та інформаційної політики України.

Учасники онлайн-форуму були відібрані на конкурсній основі із 170 заявок від міні-команд з усієї України, 50 з яких вийшли у фінал та взяти участь у форумі «Модель сучасної бібліотеки для ОТГ».

Sc sh9

Sc sh4

Під час форуму учасники:

  • Дізналися про модель сучасної української бібліотеки: які простори вона включає, як їх організувати та чим наповнити.
  • Дізнались про кращі приклади сучасних бібліотек, а саме: відкриття нової бібліотеки у смт. Козельщина Полтавської області, клієнтоорієнтований підхід у роботі Тростянецької публічної бібліотеки Сумської області, перші кроки в організації чотирьох просторів бібліотеки Тетерівської ОТГ Житомирської області та як працюють сучасні бібліотеки у Канаді.
  • Отримали практичні поради від архітектора бюро Arcite стосовно організації чотирьох просторів у своїй бібліотеці з відносно обмеженими ресурсами.
  • Дізналися про гранти та інші можливості для впровадження моделі “4 простори бібліотеки”.
  • Обговорили у групах потреби громад у відкритті оновлених просторів бібліотеки, а також можливості та виклики щодо впровадження цієї моделі.

Sc sh3

Окрім того, кожна команда має змогу отримати індивідуальну консультацію експертів щодо облаштування сучасного простору у бібліотеці їхньої громади.

«За останні двадцять років світ кардинально змінився. Змінилися інтереси людей, підходи до пошуку інформації, формати її подачі та сприйняття. Сьогодні в суспільстві великий запит на інноваційність. Бібліотеки не можуть залишатися осторонь сучасних трендів. Саме тому ми запустила проєкт «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності». Ми переконані, що такий формат буде цікавим молоді, а бібліотеки стануть для них платформою для реалізації творчого потенціалу та отримання знань і навичок, які допоможуть у дорослому житті. Особливо актуально це для об`єднаних територіальних громад, невеликих містечок, селищ та сіл, де можливості для розвитку потенціалу молоді обмежені», - зазначає Оксана Бруй, Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Контактні дані:

За додатковою інформацію просимо звертатися до Виконавчого офісу ВГО Українська бібліотечна асоціація, 044-383-14-32, info@ula.org.ua.

Довідкова інформація

За останні двадцять років світ кардинально змінився. Змінилися інтереси людей, підходи до пошуку інформації, формати її подачі та сприйняття. Сьогодні в суспільстві великий запит на інноваційність. Бібліотеки не можуть залишатися осторонь сучасних трендів. Саме тому ми запустила проєкт «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності».

У рамках проєкту розроблена на модель бібліотеки, що поєднує чотири простори: навчання, натхнення, зустрічей та подій. Цей формат був створений у Данії. В 2010 році його запропонували експерти Центру досліджень культурної політики Королівської школи бібліотечних та інформаційних наук при Копенгагенському університеті Дорек Скот-Хансен, Каспер Хвенегард Расмуссен та Хенрік Йохумсен. Він добре зарекомендував себе на практиці. Бібліотеки за подібною моделлю сьогодні працюють в Данії, Німеччині, США та інших розвинених країнах.

Експерти ВГО Українська бібліотечна асоціація, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого та дизайнери студії Arcite адаптували данську модель до для впровадження у публічних бібліотеках України, а також розробили концепцію дизайну та наповнення чотирьох просторів бібліотеки. Ці ідеї та найцікавіші українські приклади зібрані в електронному практичному посібнику.

Ми переконані, що сучасний формат бібліотеки буде цікавим молоді, і бібліотеки стануть для них платформою для реалізації творчого потенціалу та отримання знань і навичок, які допоможуть у дорослому житті. Особливо актуально це для ОТГ, невеликих містечок, селищ та сіл, де можливості для розвитку потенціалу молоді обмежені. Завдяки використанню запропонованої моделі все більше бібліотек розвиватимуться як культурні, освітніми та центри спільнодії, де мешканці громади отримають потрібні знання, розвинуть свої творчі здібності та цікаво й з користю проведуть вільний час.