Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року

час проведення: | квітень 2020 р. - січень 2021 р. |
керівник проекту: | ВГО Українська бібліотечна асоціація |
партнери проекту: | Луганське обласне відділення УБА, Донецьке обласне відділення УБА, Департамент культури і туризму Запорізької міської ради |
В квітні 2020 року ВГО «Українська бібліотечна асоціація» розпочала реалізацію проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що імплементується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.
Основна мета проєкту – підвищити інституційну спроможність 10-ти обраних за внутрішнім конкурсом бібліотек Донецької та Луганської областей.
Учасники з Донецької області:
- Центральна міська публічна бібліотека м. Краматорськ
- Волноваська районна централізована бібліотечна система
- Соледарська міська бібліотека
- КО «Добропільська міська ЦБС»
- Сіверська бібліотека для дітей
Учасники з Луганської області:
- Станично-Луганська районна центральна бібліотека
- Лисичанська централізована бібліотечна система
- Попаснянська центральна районна бібліотека
- КУ «Бібліотека – інформаційний центр інтелектуального та творчого розвитку» Троїцької селищної ради
- Новоайдарський районний комунальний заклад «Районна бібліотека»
Проєкт передбачав навчання бібліотекарів основам стратегічного управління, у результаті чого спільно з місцевими громадськими активістами були розроблені стратегії діяльності бібліотек та актуальні плани бібліотечних заходів з урахуванням потреб громади. Окремим компонентом тренінгів були напрями діяльності бібліотек для досягнення Цілей сталого розвитку (ЦСР), завдяки чому у кожній бібліотеці за підтримки громадських організацій впроваджена одна нова бібліотечна послуга, яка покращює якість життя у місцевій громаді.
Тренінги відбулись у липні (м.Запоріжжя) та у серпні (м.Дніпро).
Реалізація проєкту дозволила бібліотекарям сформувати нові професійні та громадянські цінності, відчути відповідальність за стратегію діяльності бібліотеки як центру громади, набути нового досвіду у площині комунікації та співпраці з членами громади.
Результати проєкту:
1. Розроблено 10 стратегій діяльності бібліотек-учасниць проєкту. Після спеціалізованого навчання та менторської підтримки бібліотекарі Донецької та Луганської областей розробили стратегії розвитку для своїх бібліотек на 2021-2023 роки, а саме: створили робочі групи, провели опитування мешканців громади щодо їхніх очікувань від бібліотеки, розробили проєкти стратегій, провели громадські обговорення розроблених документів і на сьогодні триває процес представлення стратегій адміністраціям їхніх громад з метою їх затвердження та подальшої реалізації.
2. У партнерстві із громадськими організаціями розроблені та надаються 10 нових бібліотечних послуг, що покращують якість життя у місцевих громадах (по одній послузі на кожну громаду-учасницю). Підписані офіційні Меморандуми та Угоди про співпрацю із місцевими ГО. Нові послуги сприяють досягненню ЦСР та полягають у наступному:
- Офіс екологічної просвіти (смт.Троїцьк)
- Консультаційний пункт для сімей з дітьми «Діти граються - батьки навчаються!» (м.Соледар)
- Школа медіа грамотності (м.Волноваха)
- English club «ABC kids» (смт.Сіверськ)
- Простір здоров’я «Твоя енергія» (м.Лисичанськ)
- Квест-лабораторія у бібліотеці (м.Добропілля)
- Школа ековолонтера "Екослід" (м.Краматорськ)
- Цифрова та медіаграмотність - людям старшого віку (м.Попасна)
- Стежками історичних та природничих пам’яток Новоайдарщини (смт.Новоайдар)
- CommunityLAB - платформа для релаксу, психологічного розвантаження (смт.Станиця-Луганська)
3. Розроблено безкоштовний онлайн-курс "Бібліотеки у досягненні Цілей сталого розвитку". Цей онлайновий курс присвячений ролі бібліотек у досягненні Цілей сталого розвитку. Автори курсу в доступній формі розкривають для слухачів сутність кожної Цілі та демонструють можливості й успішні приклади як бібліотеки сприяють їхньому досягненню. Курс орієнтований на працівників бібліотек усіх видів і відомчого підпорядкування, які прагнуть зробити свій внесок у досягнення Цілей сталого розвитку у своїх громадах, спільнотах та у глобальному вимірі.
Курс складається з 17 відео, кожне з яких присвячено певній глобальній цілі.
Посилання на курс - https://vumonline.ua/course/libraries-in-achieving-sustainable-development-goals/
Проєкт імплементується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Партнери проєкту:
- Луганське обласне відділення УБА,
- Донецьке обласне відділення УБА
- Департамент культури і туризму Запорізької міської ради