«Культура академічної доброчесності: роль бібліотек»

academ
час проведення: з 2016 р.
керівник проекту: Українська бібліотечна асоціація

Академічна доброчесність – це моральний кодекс та етичні правила цивілізованого наукового та освітнього співтовариства. Поняття «академічної доброчесності» включає в себе такі цінності, як запобігання шахрайству, фальшуванню та плагіату; підтримку академічних стандартів; чесність і ретельність у дослідженнях і науковому видавництві.

Питання академічної доброчесності є дуже актуальним для України. Адже неприпустимою є ситуація, коли наукові роботи (від курсових до докторських) виконуються на замовлення за гроші, коли студентські роботи передаються від курсу до курсу лише зі зміненими титульними сторінками, коли у наукових текстах перефразовують чужі думки та видаються за власні без посилання на їх справжнього автора, коли метою наукового дослідження є не нове наукове знання, а отримання вченого ступеню. І абсолютно неприпустимо, коли в суспільстві такий стан речей сприймається як норма.

Останні роки українська наукова та освітня спільнота все більше звертається до питань академічної доброчесності та впровадження міжнародних академічних стандартів. Американські ради з міжнародної освіти спільно з Міністерством освіти і науки України розпочали Проект сприяння академічній доброчесності в Україні. Лише сприйняття суспільством, усіма учасниками освітнього та наукового процесів принципів академічної доброчесності як глибинних цінностей є запорукою того, що українська освіта та наука позбудуться імітації, народжуватимуть нові ідеї та знання і будуть рівноправно включені у світовий процес наукової комунікації. Бібліотеки ж можуть відіграти у цьому ключову роль та стати центрами просвітництва та формування культури академічної доброчесності.

2016 р. УБА започаткувала проект «Культура академічної доброчесності: роль бібліотек» за підтримки Посольства США в Україні. Він спрямований на включення бібліотек різних типів, видів, підпорядкування у процес формування в суспільстві культури академічної доброчесності, запобігання проявам шахрайства, плагіату, корупції у сфері освіти та науки, зокрема, в школах і університетах.

Ця діяльність є частиною загального проекту Сприяння академічній доброчесності в Україні, що його реалізують Американські ради з освіти за участі Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства США в Україні.

Українська бібліотечна асоціація розробила  інформаційну листівку, що розкриває зміст проекту та основні компоненти академічної доброчесності. За лінком – електронний варіант цієї листівки, який Ви можете використовувати у просвітницькій роботі з питань академічної доброчесності для Ваших користувачів.

У 2018 р. розроблено на апробовано програму підвищення кваліфікації працівників бібліотек «Академічна доброчесність та бібліотеки».

У 2019 р. розроблено електронне видання "Профіль компетентностей бібліотекарів з академічної доброчесності".

Також за проектом було підготовлено 3 рекламно-інформаційні плакати, які Ви можете переглянути нижче.

academ1  academ2 academ3

Під час VII Львівського міжнародного бібліотечного форуму (вересень, 2016 р.) та Щорічної конференції УБА (листопад, 2016 р.) були організовані круглі столи і тренінги з питань академічної доброчесності. Пропонуємо Вам ознайомитись із інформаційно-методичними матеріали, що були презентовані під час цих заходів.

У межах проекту підготовленні методичні, довідкові, інформаційні матеріали за різною тематикою, дотичною до проведення чесного та якісного навчання і дослідження. Ці матеріали можуть бути використані бібліотеками для інформування та проведення освітніх заходів.

  1. Основи формування культури академічної доброчесності в бібліотеці
  2. Навчання студентів академічної доброчесності у бібліотеці ВНЗ
  3. Програмне забезпечення для перевірки наукових текстів на плагіат
  4. Міжнародні стилі цитування та посилання в наукових роботах

Ще одним важливим заходом, над яким бібліотеки працюватимуть, – це включення до інформаційних навчальних курсів у навчальних закладах для учнів, студентів і аспірантів, які проводять бібліотеки, кола питань, спрямованих на формування культури доброчесності та навичок із її дотримання.

До участі у проекті запрошуються всі зацікавлені в тому, щоб українська освіта та наука базувалася на принципах академічної доброчесності та була конкурентною в світовому вимірі. Долучайтеся до групи «Секція університетських бібліотек» у Фейсбуці. Пости з проблем академічної доброчесності й ролі бібліотек розміщуються з хештегом: #AcademicIntegrityLib.