VI Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації відбувся!

«Бібліотечній справі потрібна молодь. Молодь – це майбутнє! Радію, що всі активні й молоді об’єдналися в секції МС УБА»

 Оксана Бруй,

Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація

Ось таким гаслом Президентки УБА Оксани Бруй розпочався VI Міжнародний форум молодих бібліотекарів ВГО Українська бібліотечна асоціація «Бібліотека: наш простір змін», який відбувся 20 квітня 2023 р., онлайн на платформі Zoom.

Під час Форуму ми ділилися досвідом та пропозиціями, які можна реалізувати надалі українським бібліотекам під час війни, обговорювали:

  • бібліотечний простір як територію змін – послуг, функцій, івентів та пристосування до нових реалій під час воєнного стану в Україні;
  • інформацію про українських бібліотечних працівників, які через вторгнення окупантів були змушені виїхати закордон і працювати у бібліотеках інших країн;
  • які корективи внесла російсько-українська війна у роботу бібліотек закордоном та чи вплинуло тимчасове проживання громадян України на їхню бібліотечну сферу.

23Перша частина Форуму – досвід іноземних колег. І розпочала її спікерка з Латвії Ілона Гіруцька, бібліограф Резекненської міської центральної бібліотеки. Ілона розповіла про підтримку України та українців у важкі часи російсько-української війни, про досвід і вплив війни на роботу Резекненської міської центральної бібліотеки, про діяльність та активності бібліотеки для підтримки українців.

6

Про досвід литовської бібліотеки розповіла Агне Гумуліаускіене, бібліотекарка з культурних та освітніх заходів публічної бібліотеки Шяуляйського муніципалітету, членкиня Молодіжної секції Литовської бібліотечної асоціації. У доповід: «Бібліотека об’єднує нації: роль литовських бібліотек в інтеграції українців» йшлося про залучення литовських бібліотек до адаптації українців, переважно дітей, у Литві, про нові послуги, заходи, простори, адже литовські бібліотеки активно працюють у напрямі інтеграції новоприбулих.

8

Третя спікерка Форуму – Яаніка Таппо, завідувачка відділу літератури іноземними мовами Таллінської центральної бібліотеки, членкиня Клубу молодих професіоналів Асоціації естонських бібліотекарів. Пані Яаніка розповіла про Таллінську центральну бібліотеку – найбільшу публічну бібліотеку в невеликій Естонії та її роботу з біженцями. З початком війни у бібліотеці переформатували послуги, щоб допомогти українцям краще зануритися в естонське суспільство.

25

Пряму трансляцію з виступами іноземних доповідачів можна переглянути тут: https://www.facebook.com/MolodUBA/videos/273752665072811/

Друга частина Форуму – про досвід роботи українських колег у нових реаліях. Її розпочала Ніка Хворостенко, методистка Харківської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки, яка поділилась розповіддю про проєкт воєнного щоденника #Ukraine_asks_for_help, що розпочався з першого дня війни і триває до сьогодні, про реакції на нього читачів і мистецької спільноти, виставкову історію та який досвід було набуто завдяки цьому проєкту.

4

Наталія Дацко, бібліотекарка ІІ категорії, КЗ ЛОР "Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука" у виступі "З життя нашого штабика: волонтерський центр як найвдаліший проєкт Бібліотеки Іваничука" розповіла про організацію волонтерської діяльності в бібліотеці, інтеграцію внутрішньо переміщених осіб в бібліотечний колектив, бібліотечні будні в реаліях війни.

16

Ніна Ковалець, провідна методистка КУ "Чернівецька обласна бібліотека для дітей" демонструвала, як бібліотекарі згуртувалися, щоб тримати культурний фронт та надавати інформаційну підтримку дітям ВПО та Буковини. Бібліотека представлена як місце безпеки та свободи, волонтерський осередок, центр гуманітарної допомоги та психологічної реабілітації. Особливу увагу доповідачка приділила опису організації занять із каністерапії, а також зимового табору для дітей, де ті мали змогу отримати екологічну освіту та розвивати свою творчість. Діти виготовляли різноманітні вироби з непотрібних речей, патріотичні обереги та подарунки для воїнів ЗСУ, плели маскувальний костюм, робили світловідбивачі у вигляді прапора України.

24

Олена Баранець, бібліотекарка І категорії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки розповіла про соціальні проєкти, безкоштовні консультації від кар'єрної радниці ООН, психологічні студії від психологинь з Харкова, про заходи, які були організовані для ВПО та за участю ВПО, благодійні акції, свята для дітей ВПО, екскурсії для ВПО та майстер-класи.

31

Ольга Малашенко, бібліотекарка Харківської обласної бібліотеки для дітей висвітлила діяльність Харківської обласної бібліотеки для дітей та дитячих бібліотек Харківщини з перших місяців повномасштабного вторгнення.

72

Юрій Левченко, завідувач відділу інформаційно-бібліографічної роботи Наукової бібліотеки Українського державного університету імені Михайла Драгоманова розкрив інформаційну діяльність бібліотек в сучасних умовах російсько-української війни, висвітлив просвітницьку діяльність бібліотек, спрямовану на інформування населення в умовах повномасштабного вторгнення; волонтерську допомогу ВПО; заходи з протидії російській пропаганді в українському суспільстві.

96

Юлія Саянок, директорка КЗ "Центральна бібліотека Чорноострівської селищної ради" Хмельницької обл. поділилась про те, як у бібліотеці функціонує дитячий простір для дітей ВПО.

85

Богдан Ланін, бібліотекар І категорії Дніпропетровської обласної універсальної бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія розкрив підходи в організації книго-арттерапії.

100

Ірина Назарова, завідувачка відділу обслуговування Костопільської міської публічної бібліотеки Рівненської обл. розповіла про психосоціальну підтримку у м.Костопіль, співпрацю з Костопільською районною організацією Товариства Червоного Хреста України, спільні заходи для збереження психічного здоров'я, подолання наслідків пережитого стресу.

117

Наталія Журавель, директорка КЗ "Охтирська публічна бібліотека" Сумської обл. поділилась про створення креативного культурного простору "Фабрика добра та відпочинку" у бібліотеці спільно з Товариством Червоного Хреста України за програмою ВRAVO. Мета проєкту: сприяти соціальній реінтеграції та психологічному розвантаженню громадян Охтирської міської територіальної громади, ВПО з ПТРС (посттравматичний стресовий розлад) – наслідками воєнних дій. Це місце, де мешканці Охтирської територіальної громади мають змогу психологічно розвантажитись завдяки ефективній організації змістовного, креативного, культурного дозвілля.

109

І завершила цьогорічний форум Анастасія Літашова, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки з доповіддю про досвід подвійної евакуації бібліотеки 2014 та 2022 років, висвітлила аспекти запуску роботи закладу з нуля; продемонструвала кейси практичної роботи та послуг для клієнтів.

124

Такий довгоочікуваний VІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації відбувся! Війна внесла свої корективи і примусила пристосуватися до нелегких умов життя українців, які залишилися в Україні, й тих, які були змушені стати біженцями в інших країнах.

Бібліотечна молодь не припиняє активно і наполегливо працювати і викладатися «на повну» в сучасних реаліях. Незважаючи на постійні тривоги, обстріли, відсутність електроенергії, ми продовжуємо робити свою справу та наближаємо перемогу! Ми відчуваємо величезну підтримку від багатьох країн і щиро вдячні колегам за допомогу!

Працюємо на перемогу!