Досвід Польщі для створення Національної електронної бібліотеки України

25-31 березня 2023 року в рамках проєкту створення Національної електронної бібліотеки України відбувся робочий візит членів робочої групи Проєкту до Національної бібліотеки Польщі (Biblioteka Narodowa). 

Продовжується активна робота над проєктом створення Національної електронної бібліотеки України, який поєднав зусилля провідних вітчизняних фахівців бібліотечної, архівної, музейної справи та здобув підтримку світової фахової спільноти.  

14 лютого на координаційній зустрічі представників Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП), Державної архівної служби України, ВГО Українська бібліотечна асоціація, національних, державних, університетських та публічних бібліотек, національних музеїв та архівів оголошено про початок проєкту створення Національної електронної бібліотеки України (НЕБУ) за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA). Метою проєкту є захист культурного надбання України в частині документальної спадщини, що знаходиться в інституціях пам’яті по всій Україні (бібліотеках, архівах, музеях тощо), шляхом її оцифрування та створення надійної системи збереження і доступу до цифрових копій об’єктів через Інтернет на довготривалій основі. 

Координування проєкту здійснюється ВГО Українська бібліотечна асоціація (УБА), про що у березні 2023 року укладено Меморандум між МКІП та УБА.   

Наразі в активній фазі перебуває черговий етап проєкту, який передбачає вивчення досвіду провідних зарубіжних та вітчизняних бібліотек у створенні електронних бібліотек національного рівня.

Першою країною, фахівці якої широко репрезентували власний успішний досвід роботи, стала Республіка Польща. 25-31 березня 2023 року в рамках проєкту створення Національної електронної бібліотеки України відбувся робочий візит членів робочої групи Проєкту до Національної бібліотеки Польщі (Biblioteka Narodowa). 

В рамках візиту відбулися зустрічі з директором Національної бібліотеки Польщі Томашем Маковським (Dr. Tomasz Makowski) та командою, яка активно втілює в життя цифрові проєкти Національної бібліотеки Польщі - заступниками директора Домініком Чешковським (Dominik Cieszkowski) та Юлією Конопка-Жолнерчук (Julia Konopka-Żołnierczuk), керівником відділу цифрових колекцій Адою Левандовською (Ada Lewandowska), головним редактором посібника “Digitalizacja piśmiennictwa” Даріушем Парадовським (Dariusz Paradowski) та іншими фахівцями ПНБ. 

Українську сторону представляли члени робочої групи Проєкту: керівник проєкту Тетяна Чорна, директор Наукової бібліотеки Національного університету “Києво-Могилянська академія”; експерт Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки; експерт Сергій Доценко, IT спеціаліст Національної бібліотеки імені Ярослава Мудрого;  Катерина Орлюк, державний експерт експертної групи з релігій та етнополітики Директорату соціокультурного розвитку Міністерства культури та інформаційної політики України.

Під час візиту було обговорено широке коло актуальних питань щодо створення, розвитку та підтримки Національної цифрової бібліотеки. Важливу увагу приділено питанням організаційної структури цифрової бібліотеки; програмного забезпечення та обладнання для сканування; робочих процесів та етапів оцифрування від базових засад відбору документів до етапу їхньої консервації; нормування робочих процесів та контролю якості; авторського права та фінансового забезпечення.

Особливу увагу у ході зустрічі було приділено подальшому співробітництву та сприянню створення Національної електронної бібліотеки України. 

Підсумовуючи досвід Національної бібліотеки Польщі, найкращі ідеї та практики створення цифрових бібліотек будуть впроваджені при створенні Національної електронної бібліотеки України.