Пʼять бібліотек Сумщини та Чернігівщини стали ресурсними центрами для креативної молоді та підприємців

Чернігівська МЦБС, Сумська МЦБС, Ніжинська МЦБС, Прилуцька МЦБС та Тростянецька МЦБС трансформувалися в центри підтримки і розвитку молоді та креативних підприємців. Це стало можливим завдяки участі бібліотек у проєкті «Економічний RestART», організатором якого виступила ВГО Українська бібліотечна асоціація за партнерства агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks.

Restart1

Проєкт мав на меті надати креативній молоді та підприємцям Сумщини й Чернігівщини, що працюють у творчій сфері, необхідні знання та ресурси для професійного розвитку в рідній громаді.

Зокрема, в бібліотеках організували низку професійних, профорієнтаційних та мотивуючих зустрічей із молоддю, представниками креативних індустрій, а також підприємцями, котрі розвивають власну справу в творчій галузі. Загалом провели 62 заходи, які відвідали понад 860 осіб. Серед них – учні старших класів та вчителі ЗОШ, студентська молодь, викладачі навчальних закладів, журналісти, організатори масових заходів, фотографи, актори, художники, дизайнери, представники державних культурних установ, громадські активісти, соціальні працівники, представники малого бізнесу, майстри-початківці.

Деякі теми проведених заходів:

 • Як розпочати карʼєру в маркетингу?
 • Як заробляти музикою?
 • Чи потрібна художнику вища освіта аби реалізувати себе?
 • Як обрати свою професію в сфері відео?
 • Що таке модний бренд, і з чого він складається
 • Як вийти на іноземні ринки з авторськими виробами?
 • Бізнес-можливості та платформи для продажу: огляд для підприємців
 • Як це ‒ обрати книжкову ілюстрацію своєю професією
 • Ефективна комунікація для брендів: правила, ризики і табу
 • Роль театру в умовах війни
 • Creative Women Publishing: як запускати видавництво з нуля
 • Книжкова ілюстрація: особливості професії
 • Нашо вам той YouTube

Одна із лекцій пройшла у форматі екскурсії-прогулянки. Лекторами були архітектори, котрі приїхали до бібліотек, щоб провести містянам огляд архітектури міста. Спільно аналізувати місто з точки зору урбаністики, а також із перспективи відбудови зруйнованого та пошкодженого.

На мотиваційні та надихаючі заходи більше приходили підлітки та молодь, які тільки визначаються із професією або навчаються за спеціальностями креативних індустрій. Під час заходів вони мала змогу дізнатися про сучасні тренди у креативних напрямках, а також задати лекторам ‒ практикуючим фахівцям у цій галузі ‒ запитання, що їх цікавлять. 

Restart2

Декому участь у заходах допомогла із написанням дипломної роботи чи визначенням теми для дипломного проєкту. Приємно, що до заходів також долучились викладачі закладів освіти, які викладають предмети в сфері креативних індустрій. Це стало незапланованим позитивним результатом.

Більшість лекцій, організованих у межах проєкту, записані і викладені у вільному доступі на ютуб-каналі

Бібліотеки також провели конкурс мотиваційних листів, на який було подано 64 заявки. Серед них професійне журі відібрало 15 найкращих, автори яких отримали можливість безкоштовно пройти навчання на освітній платформі Projector на одному з обраних курсів – Web Design, Motion Design чи Game Design. А двох учасників підтримала платформа Projector зі свого фундаційного Фонду. Ці учасники ‒ безробітна вагітна жінка на лікарняному та укладальник-пакувальник в АТБ Маркет, інвалід 2-ї групи ‒ дуже вразили своїми мотиваційними листами, і було прийнято рішення надати безоплатне навчання їм також.

Родзинкою проєкту став ідеатон – креативна сесія, під час якої молодь, підприємці, депутати міських рад, представники громадських та молодіжних організацій, проактивні містяни спільно із професійними дизайнерами зі Львова шукали вдалі рішення та ідеї щодо покращення простору бібліотек, а також трансформації його в місце, де є необхідні ресурси для творчої молоді та підприємців.

Restart3Restart41Під час креативних сесій народилося багато ідей, які бібліотеки почали втілювати в життя. Серед них – облаштування в бібліотеці лаунж-зони, створення куточка відеозйомки, відеомонтажу та відеоблогінгу, створення кімнати для коворкінгу, закупівля техніки для обробки фотографій та створення портфоліо для виробників хендмейду у бібліотеці тощо. 

Окрім того, бібліотеки отримали нові книги з креативних індустрій, ноутбуки, меблі та інше обладнання, за допомогою яких креативна молодь та підприємці можуть прослуховувати онлайн-курси з креативної тематики, подавати заявки на навчання, організовувати та проводити онлайн-зустрічі з потенційними покупцями та партнерами і навіть продавати власну продукцію чи послуги онлайн.

Стовідсотково можна стверджувати, що бібліотеки-учасниці проєкту стали хабами підтримки креативної молоді та підприємців міста. Адже в межах проєкту 66 бібліотекарів Чернігівської та Сумської областей пройшли спеціалізоване навчання, щоб стати консультантами для креативної молоді та підприємців міста. Під час навчання бібліотекарі дослідили ринок курсів професійного розвитку для креативних підприємців, навчилися організовувати зустрічі для цієї цільової аудиторії з відповідними професійними спікерами. Тепер вони в курсі сучасних тенденцій та знають як необхідно оновлювати свої простори і навчальні ресурси.  

Завдяки встановленню партнерства із платформою онлайн-освіти Projector, бібліотеки-учасниці отримали доступ до їхньої бібліотеки знань ‒ колекцій конференцій та відеолекцій. Таким чином нова креативна аудиторія бібліотеки має змогу через акаунт бібліотеки та за допомогою придбаної нової техніки прослуховувати цікаві для себе лекції з тематики креативних індустрій та розвиватись.

Про те, що бібліотека стала хабом підтримки креативної молоді та підприємців, свідчать відгуки учасників та бібліотекарів, які пройшли навчання.

Restart5

Стеценко Ольга, Чернігів

Бібліотека організовує різноманітні цікаві лекції. Теми, що висвітлюються на них, всебічно стосуються діяльності творчих підприємців і є прекрасною інформаційною підтримкою та дають комплекс знань, які в той чи інший спосіб треба буде здобувати на кожному з етапів діяльності. Бібліотекарі добре допомагають зорієнтуватися і вибрати максимально ефективний вектор для прикладання зусиль.

Панасюк Яна Юріївна, ФОП художник, Тростянець

Тростянецька бібліотека сучасна, комфортна та відповідає всім потребам для просування та розвитку власної креативної діяльності, тому має повне право виступати ХАБом в нашій невеликій, але інноваційній Тростянецькій громаді.