Поповнення бібліотечних фондів у воєнний час: адвокаційна діяльність ВГО Українська бібліотечна асоціація

Наші бібліотечні фонди є невід'ємною складовою інформаційних ресурсів держави. Вони завжди  потребували особливої уваги, а також розвитку та постійного оновлення. Особливо гостро постає це питання у наш воєнний час, коли застосовуються вимушені обмеження. Але книга ‒ це теж зброя, ідеологічна, ментальна і нам слід не забувати, що росіяни на окупованих територіях не відкладають вилучення з фондів бібліотек українських книжок та заміну їх проросійським сегментом видань.

Документні фонди українських бібліотек є стратегічним ресурсом розвитку суспільства, основою економічного, інтелектуального та духовного прогресу. Тож актуалізація й оновлення бібліотечних фондів повинна бути в постійному полі зору як бібліотекарів, так і органів влади та місцевого самоврядування. Очевидно, що наразі відсутність стабільної системи фінансування бібліотек у обсягах, достатніх для ефективного оновлення бібліотечних фондів в Україні, обумовлена передусім військовою агресією росії. Відповідно, у 2022 році державна програма поповнення бібліотечних фондів, яку реалізує Український інститут книги, не діяла в повному форматі. Натомість варто вказати, що негативну тенденцію неможливості оновлення бібліотечних фондів у громадах за кошти місцевого бюджету посилює постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 року No 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану». Відповідно до цієї постанови бібліотеки практично залишилися без можливості здійснювати передплату періодичних видань та закупівлю нових книг за кошти місцевих бюджетів, оскільки здійснення таких видатків Порядком No 590 не передбачено.

Untitled Project

Існуюча редакція Порядку перекриває дотримання Постанови Кабміну від 06 лютого 2019 р. No 72 щодо соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками, де зазначено, що публічні бібліотеки мають оновлювати свої фонди на 5% щорічно і отримувати не менше 15-20 найменувань газет та журналів.

Для того, щоб органи місцевого самоврядування мали змогу керуватися Постановою Кабміну від 06 лютого 2019 р. No 72 «Про затвердження Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні» і щоб бібліотеки не стали архівними філіями, а мали змогу залишатися актуальними книгозбірнями, ВГО Українська бібліотечна асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України і Міністра культури та інформаційної політики України з проханням внести зміни до п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 року No 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» та включити у текст документа передплату періодичних видань до бібліотечних фондів і закупівлю видань для поповнення бібліотечних фондів.

Адже ми з вами свідомі того, що якість бібліотечних фондів – це загальнодержавний інтерес, майбутнє нашої науки, культури, освіти. У кінцевому підсумку, це – майбутнє нашої країни.

Офіційні листи-звернення див. тут.