The IFLA World Library and Information Congress 2022: з перших вуст

Членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бояринова взяла участь у наймасштабнішій світовій бібліотечній події року ‒ WLIC 2022 (World Library and Information Congress ‒ Всесвітній інформаційно-бібліотечний конгрес), який цього року пройшов у Дубліні, Ірландія після двох років перерви через COVID. Це стало можливим завдяки спеціальному гранту від проєкту #EU4CULTURE, підтримці IFLA та Асоціації.

20220726 082747

Конгрес проходив в The Convention Centre Dublin. У ньому взяли участь 2000 фахівців зі 100 країн. WLIC 2022 ‒ це 5 днів насиченої програми, яка включала 160 сесій, виставку бібліотечних технологій, стенди, бібліотечні тури.

20220726 103812

На церемонії відкриття з промовами виступили мер Дубліна Caroline Conroy; Президент IFLA Barbara Lison, яка запросила всіх вшанувати пам’ять колишньої Президентки IFLA Donna Scheeder, котра пішла з життя цього року; колишня президент Ірландії Mary Robinson, яка в своєму виступі закликала бібліотеки говорити про кліматичні кризи та виклики, адже бібліотеки можуть бути дуже надихаючими у цьому.

20220726 092850

Під час церемонії відкриття Конгресу анонсували майбутнього Президента IFLA ‒ Vicki McDonald із Австралії, яка обрана President-elect 2022-2023.

Також була визначена Публічна бібліотека року за версією IFLA. Нею стала Missoula Public Library (США).

Ця нагорода відзначає найкращі бібліотеки світу та оцінює їхній внесок у розвиток громади. Номінантами цьогорічної премії Публічна бібліотека року були:

 • Ogre Central Library, Латвія,
 • Ithra Library, Саудівська Аравія,
 • Missoula Public Library, США,
 • Gellerup Library, Данія.

Слід відзначити, що всі номінанти у своїх виступах говорили про свої бібліотеки як місце, де зустрічаються різні покоління. Також вони наголошували на сталому розвитку бібліотек та їхньому внеску у досягнення Цілей сталого розвитку ООН.

Членкиня Президії Асоціації Оксана Бояринова мала виступи на трьох сесіях Конгресу IFLA:

 1. На запрошення Президента CILIP Nick Poole виступала на сесії «Розширення можливостей лідерів бібліотек і різноманітності у всьому світі» та розповідала про те, як Українська бібліотечна асоціація та її Молодіжна секція підтримують молодь і розвивають лідерство.
 2. Другий виступ був на Спеціальній сесії для бібліотечних асоціацій світу. Виступи на цю сесію відбирались організаторами завчасно на підставі поданих історій успіху. На сесії було презентовано шість найкращих історій, у тому числі й від нашої Асоціації. О.Бояринова представила успішний досвід співпраці ВГО Українська бібліотечна асоціація з Міністерством цифрової трансформації України у національному проєкті з підвищення цифрової грамотності населення «Дія. Цифрова освіта», у тому числі наголосивши на важливій ролі бібліотек-Хабів цифрової освіти.
 3. Третій і наймасштабніший виступ був 28 липня у День Державності України. Сесія мала назву «Європейські бібліотеки в умовах війни: відповідь на кризу в Україні».

Оксана розповіла про:

 • терор, який здійснює росія на території України,
 • руйнування та втрати бібліотек і культурної спадщини України,
 • діяльність Української бібліотечної асоціації з поширення правдивої інформації та у боротьбі з дезінформацією,
 • послуги бібліотек України, які сьогодні окрім культурної та освітньої, реалізують також важливу соціальну функцію.

20220727 095841

Серед спікерів цієї сесії був представник із Боснії та Герцеговини, який розповів про втрати бібліотек у Боснійський війні, а Президент EBLIDA представив діяльність європейських бібліотек для підтримки українських біженців.

Атмосфера цієї сесії була надзвичайною. Багато слів підтримки, дружні обійми, сльози...

Велика подяка Європейському комітету IFLA за організацію цього заходу. І окрема подяка польським колегам, які під час сесії ще раз звернулись до Правління IFLA про виключення російських установ з членів IFLA.

Завдяки Національній бібліотеці Польщі Україна на постер-сесії Конгресу IFLA представила постер про українські бібліотеки в період війни (2014-2022), створений працівниками Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Польські колеги підтримали розроблення, розміщення та друк постеру, а також поїздку представниці Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Тетяни Батанової на Конгрес.

20220726 125003

О. Бояринова також відвідала бібліотеки Белфасту, Ірландія та виступала на шотландському телебаченні про стан українських бібліотек в період війни. У межах гранту від проєкту #EU4CULTURE вона ознайомилась з діяльністю бібліотек Шотландії та Великої Британії.

Белфаст

Очікуємо презентацію усього зібраного під час Конгресу та відвідування бібліотек досвіду на наступних заходах ВГО Українська бібліотечна асоціація.