Проєкт Рівненського обласного відділення «Бібліотекарі України та Німеччини - разом до Перемоги»

ГО «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» розпочало проєкт «Бібліотекарі України та Німеччини ‒ разом до Перемоги». У межах проєкту планується передати у 50 публічних бібліотек територіальних громад Рівненської області комп'ютерну техніку для обслуговування внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово проживають на Рівненщині.

Головні організації-партнери проєкту: Ernst von Siemens Kulturstiftung (Культурний фонд Ернста фон Сіменса) з Німеччини та ГО «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації». Співвиконавці проєкту ‒ управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації та КЗ «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека».

photo2

З часу військової агресії росії проти України Рівненщина прийняла більше 68 тис. внутрішньо переміщених осіб (ВПО). У селах, селищах та містах краю нині проживає 53 тис. людей, які, перебуваючи в новому місці, відчувають тривогу й стрес, потребують допомоги у вирішенні різних питань життєдіяльності.

В умовах воєнного стану змінилося життя бібліотек та бібліотекарів краю. Вони стали активними учасниками громадського та культурного фронту своїх громад, є надійними партнерами місцевої влади, здійснюють інформаційний супротив, працюють, щоб допомагати ЗСУ, волонтерам, ВПО, містянам, чиї рідні мобілізовані.

У центрі особливої уваги ‒ ВПО, для яких публічні бібліотеки стали інформаційними центрами, місцями доступу до дистанційної освіти та роботи, адміністративних послуг та цифрової освіти. У бібліотеці можна дізнатися про інфраструктуру населеного пункту, соціальні заклади та медичні центри, благодійні місії, послуги та культурні можливості території, туристичні відомості про край.

Як цифрові хаби, бібліотеки поширюють офіційну інформацію органів влади, надають доступ до інтернету та інтернет-місця для дистанційної роботи ВПО, онлайн-навчання школярів та студентів. Локації бібліотек з WI-FI доступом активно використовуються фрілансерами. Бібліотекарі допомагають ВПО отримати потрібні послуги та виплати, замовити довідки через мобільний застосунок «Дія».

Разом з тим, не всі публічні бібліотеки готові здійснювати потужну підтримку ВПО через брак технічного обладнання та відповідних навичок у персоналу бібліотек. Тому Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації спрямувало свої зусилля для пошуку відповідних партнерств та залучення технічної допомоги для впровадження цифрових послуг у бібліотеках територіальних громад. Інформаційну та контактну допомогу у вирішенні цих завдань надала Валентина Степанівна Пашкова, голова Експертної ради ВГО Українська бібліотечна асоціація, результатом чого стали нові партнерства з німецьким Культурним фондом Ернста фон Сіменса та спільний проєкт «Бібліотекарі України та Німеччини ‒ разом до Перемоги».

photo5

Проєктом передбачається передання сучасних ПК для 50 публічних бібліотек територіальних громад Рівненщини; актуалізація знань та підготовка «цифрових» тренерів з числа бібліотечних працівників, які проводитимуть навчання для ВПО та місцевої громади у своїх населених пунктах; організація серії тренінгів з різних тем: Як оформити статус ВПО, Як подати заявку про пошкоджене чи знищене, Як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій та допомогу по безробіттю, Як користуватися найпопулярнішими онлайн-послугами (оплата комунальних послуг, запис до лікаря, е-банкінг) та онлайн­ресурсами для змішаного та дистанційного навчання учнів середньої та старшої школи (Всеукраїнська школа онлайн) тощо.

photo3

Ефективності реалізації проєкту сприяє Меморандум про співпрацю між ГО «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації», управлінням культури і туризму Рівненської ОДА, Рівненською ОУНБ.

У межах першого етапу реалізації проєкту досягнуто домовленостей між партнерами, здійснено логістику та доставку 50 системних блоків у Рівненську ОУНБ, проведено попередній моніторинг відповідності умов отримання бібліотеками громад технічної допомоги, виготовлено наліпки з логотипом проєкту та розміщено на ПК. Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації веде перемовини з Німецьким Культурним фондом Ернста фон Сіменса щодо подальших проєктних заходів.

photo4

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація підтримує ініціативу Рівненського обласного відділення та висловлює подяку партнерам з Німеччини за сприяння функціонуванню бібліотек України в умовах війни.