Narodowe Czytanie – Національне читання: подякуймо народу Польщі за підтримку!

Narodowe Czytanie – Національне читання – польська соціальна кампанія, що сприяє пізнанню національної літератури, в рамках якої великі фрагменти знакових для польської історії і літератури творів читаються публічно, а також у ЗМІ.

 poireg

Акція була започаткована у 2012 році з нагоди 200-річчя Другої польської війни та вторгнення Наполеона до Росії. Твором, який був обраний до читання, став національний епос Польщі – «Пан Тадеуш» Адама Міцкевича. Організатором кампанії виступив президент Польщі Броніслав Коморовський. Мета акції – щоб національна література була не лише предметом шкільної освіти, а й була присутня в широко осмисленому суспільному житті. Публічне читання «Пана Тадеуша» відбулося 8 вересня 2012 року в десятках міст за участю натовпу слухачів.

ytrytr

З того часу щороку вся Польща на початку вересня читає обраний Президентом видатний твір польської літератури. На площах і в бібліотеках Польщі звучали рядки з творів Сенкевича, Пруса, Жеромського, Виспянського, Реймонта та інших. Участь в Національному читанні беруть поляки, які проживають в інших країнах світу, до них приєднуються бібліотеки, культурні товариства, театри цих країн.

Цьогоріч Національні читання відбудуться у суботу, 3 вересня 2022 року.

Читанням цього року стануть «Балади і романси» Адама Міцкевича.

Ballady i romanse

– Я вірю, що читання творів нашого національного барда ще раз розкриє феномен польського романтизму та збагатить святкування ювілею важливим роздумом про нашу культуру та історію. Я б хотів, щоб цьогорічні Національні читання зміцнили єдність і почуття спільноти поляків у всьому світі. І це, як завжди, було б для нас спільне свято читання. Нехай Балади і романси заново відкриють для нас свою видатну літературну цінність, дорогоцінний моральний вимір та культурне багатство Республіки Польща, ставши справді творчим натхненням для кожного для реалізації власних оригінальних цілей завдяки Національному читанню 2022 року, – написав Анджей Дуда, Президент Республіки Польща, у своєму листі, який заохочує до участі в цій акції.

На знак подяки і шани польському народу за неоціненну допомогу, надану нашій країні, нашим співвітчизникам, які опинились на теренах Польщі внаслідок війни, розв’язаної російськими агресорами, ВГО Українська бібліотечна асоціація закликає українські бібліотеки долучитися до акції Національне читання.

У багатьох містах України проживають представники польської діаспори, є культурні товариства, та, зрештою, в кожній бібліотеці є твори Адама Міцкевича в перекладі українською. Пропонуємо організувати такі заходи на площах, біля пам’ятників, в бібліотеках і театрах, щоб продемонструвати свою вдячність і єдність з нашим добрим сусідом – Польщею.

Ви можете подати заявку про свою участь в акції на сайті Президента Республіки Польща.