Робота бібліотекарів Дніпропетровщини в умовах російсько-української війни

З перших днів війни бібліотекарі Дніпропетровщини, використовуючи свої знання, вміння, навички, допомагають захисникам та цивільному населенню. Їхніми головними професійними та життєвими пріоритетами стали: захист інформаційного простору: боротьба з фейками, дезінформацією та кіберзагрозами; робота з переселенцями і тимчасово переміщеними особами, організація навчань з надання першої домедичної допомоги, надання психологічної та емоційної підтримки жителям громад і т.і. Кожна публічна бібліотека області вносить свою частку праці в наближення перемоги і виконує функції осередків волонтерської діяльності, де плетуть маскувальні сітки, шиють подушки, чоловічу білизну, виготовляють розпізнавальні стрічки для тероборони, допомагають збирати речі для ВПО, організовують благодійні акції зі збору коштів для ЗСУ.

Дніпропетровська ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія як головний науково-методичний центр очолює та координує цю роботу серед публічних бібліотек територіальних громад області, систематично надає достовірну інформацію в соціальній мережі та на вебсайті бібліотеки (www.libr.dp.ua). Бібліотека долучилася до формування колекцій документів «Військова хроніка» для майбутньої Національної цифрової бібліотеки України та електронної бібліотеки «Дніпропетровщина в період російсько-української війни». З метою зосередження уваги на популяризації знань про Україну, її народ, його історію, традиції та культуру, зусиллями працівників бібліотеки наповнюється унікальними документами новий розділ сайту «Україніка».

Нікопольська Центральна міська бібліотека, провела благодійну акцію «Великодній ярмарок», під час якого завдяки спільним зусиллям нікопольців, бібліотекарів і майстрів, вдалось зібрати 13 тис. 500 грн., які були передані в ЗСУ. Бібліотекарі Кам’янської Центральної міської бібліотеки разом з мешканцями міста працюють над створенням творчого колажу «Разом у майбутнє! Моя країна після Перемоги». Працівники Жовтоводської Центральної бібліотеки розробили декілька відеопрезентацій з актуальною інформацією та психологічними порадами: психологічний айстопер «Тільки без паніки»; мультимедійний інформакцент «Інформаційна війна: як протидіяти дезінформації та боротися з фейками; мультимедійний навігатор «Що почитати під час війни: 15 ресурсів із безкоштовними книгами». Бібліотекарі Павлоградської Центральної міської бібліотеки створюють пам’ятки за рекомендаціями психологів: «Важливі сервіси та посилання під час війни», «Правила з безпеки пересування по країні та за кордоном». Міська бібліотека для дорослих міста Кривого Рогу з березня проводить акцію #Читаємо_про_Україну_та_українців, публікуючи анонси книг з посиланням на безкоштовну електронну версію.

278495350 116972454313765 8140712627452946466 n

В умовах повномасштабної війни з Росією з метою забезпечення національної безпеки в інформаційній сфері та обмеження ворожого контенту, до якого належить і книжкова продукція, видана в російських видавництвах, на виконання листа Держкомтелерадіо №671/27/11-3 від 17.03.2022 р. щодо недопущення розповсюдження зазначеної книжкової продукції, вона вилучена з відкритого доступу в усіх бібліотеках територіальних громад області. Натомість бібліотеки активізували популяризацію української книги, на що спрямовані наступні масштабні заходи: загальнонаціональна акція «Шевченко закликає, Україна перемагає!»; Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який проходив під гаслом «Нація, що читає ‒ непереможна», регіональна кампанія «Читаємо разом», в рамках якої йде знайомство з творчістю сучасних українських письменників, твори яких відзначені престижними літературними преміями «Письменники, короновані словом».

Щорічна регіональна кампанія «Читаємо разом» проводиться Дніпропетровською ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія ще з 2013 року. Цей важливий проєкт об’єднав всі публічні бібліотеки Дніпропетровщини і став майданчиком для постійної комунікації читачів, письменників та бібліотекарів. Проєкт передбачає використання різноманітних бібліотечних форм і засобів для залучення читачів публічних бібліотек області до читання, самореалізації та підвищення обізнаності із сучасним літературним процесом в Україні та в області. Його основна мета – промоція читання кращих художніх творів сучасних українських письменників; виховання почуття патріотизму та любові до України і до її славетного минулого; просування ідеї читання як сучасного тренду; привернення уваги до прози і поезії письменників-земляків, видатних авторів, які тривалий час жили і працювали в нашому краї. В рамках кампанії вся область в різні роки читала твори Олеся Гончара, Павла Загребельного, Івана Сокульського, Віктора Веретенникова, Валентина Чемериса, Дмитра Яворницького.

Dnipro 05 2022

У 2022 році проєкт має назву «Письменники, короновані словом» і передбачає знайомство з творчістю сучасних українських письменників, які мають багатий літературний доробок, читацьке визнання та відзначені літературними преміями, зокрема «Коронація слова». Для одночасного читання протягом року пропонуються такі автори:

Юрій Андрухович – класик «актуальної» української літератури, один із найвідоміших сучасних письменників в Україні.

Андрій Кокотюха – український письменник, якого називають засновником українського готичного детективу, багаторазовий переможець конкурсу «Коронація слова» (Вибір видавців Гранд Коронації-2010), Золотий письменник України (2012).

Люко Дашвар – літературний псевдонім Ірини Чернової, української журналістки, письменниці, сценаристки, багаторазової лауреатки премії «Коронація слова», переможниці конкурсу «Книга року Бі-Бі-Сі – 2008».

Світлана Талан – сучасна українська письменниця, переможниця конкурсу «Коронація слова» (2011, 2012, Вибір видавця-2014), володарка премії імені Пантелеймона Куліша (2019), Золотий письменник України.

Василь Шкляр – один із найвідоміших сучасних українських письменників, журналіст і політичний діяч, володар премій «Коронація слова», «Золоте перо», лауреат Шевченківської премії.

Іван Байдак – сучасний український письменник-прозаїк, есеїст, журналіст, поет, перекладач, автор збірок оповідань.

Усі бібліотеки області активно включились в роботу: проводяться обговорення творів цих письменників, голосні читання окремих творів, експонуються виставки, полички з їхніми творами. Відео-презентації про авторів та окремі книги представлені на сторінках бібліотек у соціальних мережах.

Не всі наші користувачі, рятуючи власне життя, взяли із собою ноутбук, не кажучи вже про комп’ютер. Всім цим можна скористатись в бібліотеках Дніпропетровщини, також можна безкоштовно зробити копії необхідних документів, знайти комфортне та зручне місце для дистанційної роботи, отримати емоційну підтримку, відвідавши засідання читацьких клубів за інтересами. За потреби фахівці бібліотеки проводять уроки медіаграмотності.

Ми тримаємо інформаційний фронт.

В єдності ‒ наша сила і омріяна перемога.

Директор Дніпропетровської ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, Голова Дніпропетровської бібліотечної асоціації Надія Тітова