Молоді бібліотекарі: історії воєнного часу

Друзі! Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва продовжує ділитися життєвими історіями наших колег, які під час війни з росією опинились за межами рідного міста та України.

Ніщо не може стати на заваді справжньому бібліотекарю, навіть страшні події війни і доля вимушеного біженця. Сьогоднішня оповідь від завідувачки філії №2 Світлани Зайко.

Світлана – знана в Миколаєві фахівчиня бібліотечної справи, молодіжна лідерка, активна городянка, керівник міського Центру екологічної інформації та культури. Її добре знає бібліотечна спільнота – вона є членом ВГО Українська бібліотечна асоціація, співорганізатором Всеукраїнського конкурсу «Кращий молодий бібліотекар року», членом правління Миколаївської обласної бібліотечної асоціації. Світлана відома городянам екологічними ініціативами, входить до оргкомітету Миколаївських міських екологічних читань «Збережемо для нащадків». Напередодні війни увійшла до складу громадської ради з питань охорони навколишнього середовища при департаменті житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради. Є авторкою проєктів Громадського бюджету м. Миколаєва.

На початку березня разом із донькою вимушена була виїхати з Миколаєва. Після довгих і виснажливих днів дороги дісталися столиці Німеччини. Рішенню приїхати саме до Берліна сприяло запрошення родичів. Світлана почала шукати можливості для адаптації у новому для неї та доньки оточенні. Не могла не згадати про знайомство в 2019 році на Львівському міжнародному бібліотечному форумі з керівником Центральної бібліотеки ім. Генріха Белля району Панков Тімом Шуманом. Написавши йому листа, українська бібліотекарка отримала відповідь із запрошенням відвідати бібліотеку. Метою візиту Світлани було дізнатися більше про діяльність бібліотек Німеччини, зібрати якомога більше практичного досвіду для реалізації у рідній миколаївській екобібліотеці та знайти майданчик для спілкування і соціалізації у новому середовищі.

Zaiko 1

Зустріч з п. Тімом Шуманом кардинально змінила перебування фахівчині в Берліні на краще. Світлана пише: «З того дня наше життя налагоджується, набуває сенсу і наповнюється позитивними змінами. Завдяки колегам у нас є житло, допомога в оформленні документів, донька знову ходить до школи, я маю можливість брати участь у професійних заходах і бути корисною для громади».

Вона відзначає, що бібліотеки Берліна активно залучені до підтримки українських громадян, яких війна змусила шукати притулку в Німеччині. Бібліотеки столиці пропонують безкоштовний читацький квиток для українців без посвідки на проживання. За цим квитком можна взяти на абонементі 10 книжок і користуватися цифровими послугами на сайті Асоціації публічних бібліотек Берліна www.voebb.de. Крім того, на сайті зібрані важливі матеріали та посилання на офіційні джерела для тих, хто шукає допомогу, і хто готовий її надати. Спеціально для українських відвідувачів перекладено, видано і розповсюджено інформаційний буклет про діяльність бібліотек Берліна та правила користуванням ними. «Дуже важливим є те, що бібліотеки шукають можливості для поповнення своїх фондів українською книгою і найближчим часом це буде реалізовано», – повідомляє Світлана.

Zaiko 2

У багатьох німецьких бібліотеках проходять різні активності та заходи для українців. У бібліотеці Каров відкрилися курси німецької мови за участю вчителів-волонтерів, організована дошка об’яв і пропозицій. На початку квітня Світлана Зайко стала учасницею білінгво-заходу, який організувала бібліотека ім. Януша Корчака. Це була зустріч у центрі допомоги жінкам, на якій були присутні матусі з дітьми з Німеччини та України. Під час заходу німецька колежанка Johanna Thurau презентувала діяльність та послуги бібліотеки німецькою, наша миколаївська колежанка – українською. Потім читали казки для українських дітей та всіх охочих: Johanna німецькою, Світлана українською мовами. «Маю зазначити, – пише наша фахівчиня, – німці були зачаровані мелодійністю української мови і слухали із задоволенням та щирою посмішкою на вустах)))».

У історії, яку повідала Світлана, є незаперечна істина – справжні фахівці своєї справи не сидять склавши руки, поїхавши далеко від війни. Їй, бібліотекарці здалеку, надзвичайно приємно і цікаво долучатися до активностей, що ініціюють місцеві бібліотеки, знайомитися з їхньою діяльністю. За її словами, це неоціненний досвід, який, Світлана вірить, у майбутньому стане в нагоді при відновленні повноцінної діяльності вітчизняних бібліотек та розбудові України.

«Найголовніше на сьогодні для мене і моєї доньки, це те, що не можна купити, не можна попросити, це те, що даровано світлими серцями, – неймовірна підтримка, нові справжні друзі, які дають можливість почуватися гідно та спокійно у новому для нас світі. Я висловлюю подяку колегам, які щиро прийняли мене в своє коло! Безпосередньо це: директор бібліотек Панков – Danilo Vetter, керівник бібліотеки ім. Генріха Белля Tim Schumann, керівник районної бібліотеки Каров Ieva Ketzer, бібліотекарка бібліотеки ім. Януша Корчака Johanna Thurau», – ми відчуваємо в цих словах нашої колежанки щирість, оптимізм, нескореність обставинам, віру в перемогу.

Zaiko 3

Дякуємо, Світлано, за таку чудову історію! Ми разом! Все буде Україна!