Відповідь Правління IFLA на ситуацію в Україні, 21.03.2022

27-й день Збройні Сили України, Український Народ та українські бібліотекарі мужньо протистоять жорстокому та підступному ворогу ‒ російській федерації та путінському режиму, який вчиняє злочини проти людства і людяності, спалює українські міста і села, намагається знищити українськість як таку.

Учора, 21 березня, IFLA оприлюднила Відповідь на ситуацію в Україні

Згодом бібліотекознавці усього світу дадуть компетентний висновок про позицію Правління IFLA щодо необгрунтованої агресії російської федерації проти суверенної України та Українського Народу і про причетність численної спільноти російських бібліотекарів до ідеологічного плекання путінського режиму та ненависті до українців.

Та навіть з першого погляду на цей документ складається враження, що Правління IFLA знаходиться під впливом маніпуляційних наративів російської федерації, оскільки на початку йде мова про відповідальність обох сторін та жертви цивільного населення з усіх боків. Далі Правління IFLA «аргументовано» захищає представників російської федерації, зауваживши, що немає підстав і доказів для їхнього виключення. А потім висловлює занепокоєння щодо збереження культурної спадщини та бібліотечних колекцій. Саме в цьому напрямі IFLA робить певні дії. Невже з погляду IFLA, у глобальному контексті це видається більш цінним, ніж людські життя, безпека користувачів бібліотек, у т.ч. дітей, людей поважного віку, незахищених категорій українського населення, які наразі найбільше потерпають від терору російських загарбників. 

Нижче наводимо переклад документа українською мовою.

Відповідь IFLA на ситуацію в Україні

21 березня 2022 року

IFLA солідарна з нашими колегами в Україні та приєднується до міжнародної спільноти у терміновому заклику до припинення вогню. Наші думки та співчуття – з постраждалими та нашими колегами, бібліотекарями та інформаційними працівниками в Україні, які разом зі своїми громадами потерпають від гуманітарної та правозахисної катастрофи.

IFLA визнає, що коли держави ініціюють застосування зброї, жертвами стають звичайні громадяни з усіх сторін. Протягом усієї історії бібліотеки, заклади культурної спадщини, література, мова та ідеї піддавалися прямій атаці під час конфліктів. IFLA закликає до негайного припинення конфлікту, щоб захистити людей, ідеї, бібліотеки та культуру відповідно до міжнародного права прав людини та Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року і двох її (1954 і 1999) Протоколів.

IFLA рішуче підтверджує свої основні цінності: свобода вираження поглядів, доступ до інформації, висока якість послуг і цінність різноманітності та інклюзивності в усіх формах. IFLA вірить, що бібліотекарі та інформаційні фахівці в усьому світі поділяють такі ж внутрішні цінності. Тому не може бути наміру виключити чи ізолювати бібліотеки та бібліотекарів за громадянством. Це особливо важливо, коли індивідуальна свобода слова знаходиться під великим особистим ризиком.

Правління IFLA обговорила листування та вимоги про виключення російських членів IFLA. Відповідно до Статуту, умов для виключення наразі немає і відсутні необхідні докази того, що поведінка членів є поважною причиною для їхнього виключення. Це рішення було прийнято одноголосно на позачерговому засіданні Правління в п’ятницю, 18 березня 2022 року. Правління також вирішило, що IFLA не братиме участі в жодних заходах, віртуальних чи фізичних, що проводяться в Російській Федерації до тих пір, поки ситуація не буде вирішена мирним шляхом.

Від початку нападів на Україну IFLA активно співпрацює з міжнародними організаціями високого рівня, які зосереджені на загрозах культурній спадщині, будівлям бібліотек, колекціям та персоналу. IFLA спільно працює з Blue Shield International та ЮНЕСКО над планами та заходами зі збереження документальної спадщини та бібліотечних колекцій. Це було узгоджено з іншими організаціями-засновниками Blue Shield, ICOM, ICA та ICOMOS, а також з Українською бібліотечною асоціацією. Створено робочу групу IFLA, до якої залучаються експерти з низки комітетів IFLA для роботи над практичними завданнями, які використовують сильні сторони IFLA і, спілкуючись із зацікавленими сторонами на місцях, можуть підтримати наших колег в Україні.

Культурна спадщина належить всьому людству й IFLA звертається до бібліотек і бібліотекарів усього світу з закликом до припинення вогню та солідарності з нашими колегами в Україні.

Правління IFLA