Українці в Румунії ‒ допомога бібліотечної спільноти

За оцінками ООН, понад 10 мільйонів українців були змушені залишити своє житло і стати переселенцями або біженцями. Понад 3 мільйони наших громадян знайшли прихисток в інших країнах. Й орієнтовно 500 тисяч перетнули кордон з Румунією.

Romania 3

Міністр сім'ї, молоді та рівності можливостей Румунії Gabriela Fire після спілкування з нашими українками вказала: «В очах українських дітей, мам і бабусь, які втекли з шляху бомб, можна прочитати страждання, страх і занепокоєння. По телевізору і на фото видно лайно, але коли на берег прибуває повний бак біженців, то відчувається! На пункті перетину кордону представники місцевої влади та соціальні працівники піклуються про українців, які прибувають до Румунії. У нас є діти, які прийшли до нас без батьків».

Від початку війни з нами підтримує постійний зв’язок Президент Румунської національної асоціації бібліотекарів і публічних бібліотек (ANBPR ‒ Asociaţia Naţională a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România) Dragos Adrian Neagu.

Румунська бібліотечна спільнота постійно спостерігає за трагічними подіями, які переживає український народ, і всіляко виявляє солідарність з нами. Вони впевнені, що співпраця між нашими асоціаціями має продовжуватися і посилюватися, особливо в ці важкі часи.

Romania 6

Повітові бібліотеки, які знаходяться близько до прикордонних пунктів пропуску, першими включилися у роботу з українськими переселенцями. В бібліотеках можна отримати безкоштовний доступ до Інтернету та записатися на базовий курс румунської мови. Особливу увагу бібліотекарі приділяють дітям, організовуючи для них різні заходи та спеціальні соціальні програми.

Romania 5

До прикладу, повітова бібліотека у місті Тулча (Biblioteca Județeană „Panait Cerna" Tulcea) 8 березня 2022 р. провела емоційне шоу, в якому взяли участь десятки маленьких українців. Вони читали українські вірші, присвячені мамі, співали й танцювали. Віце-президент повітової ради Mihai Hulenі зазначив: «Я визнаю, що я глибоко зворушений. Ми не можемо забути, що позаду, що ви залишили вдома. Ми всі розділяємо ваш біль, ми з вами і нам шкода бачити вас у цій ситуації. Але ми вам обіцяємо, що румунський народ завжди буде з українським народом. Ми сподіваємося, що такі моменти, як сьогодні, відбудуться у майбутньому, коли буде мир. Тому що буде мир і буде добре». Відео див. тут.

Під час іншого заходу, в якому брали участь дві групи дітей ‒ з Румунії та України, кожна група мала заспівати пісню. Діти з Румунії заспівали свою місцеву пісню, а українці ‒Державний гімн України. Бібліотекарі були надзвичайно вражені, що українські діти жодної секунди не вагалися ‒ яку пісню їм обрати. Наші румунські колеги вважають, що стійкість Українського Народу зберігається і проявляється саме в тому, як ці діти, які раптово подорослішали, сприймають те, що відбувається навколо них.

Romania 1

Війна Росії проти України спонукала румунських бібліотекарів стали ще активнішими, аби захистити своїх користувачів від дезінформації, фейкових новин та інших інформаційних атак. Вони рішуче висловлюють своє несхвалення будь-якого насильства, тому що бібліотеки завжди були просторами миру, творчості та культури, і підкреслюють, що всі ці трагедії лише зближують наші найлюдськіші грані.

Щиро дякуємо румунським колегам за дієву підтримку!

Слава Україні!