Вінниччина бібліотечна: у кожного з нас свій напрям оборони

19 березня 2022 р., субота. Але, мабуть, багато українців не дуже орієнтуються у календарі, бо ми рахуємо дні війни. Він сьогодні 24-й. І сьогодні нас запрошують до себе бібліотекарі та члени обласного відділення Української бібліотечної асоціації з Вінниччини.

Ми, Українці, знову в часовому просторі, коли спалюються міфи, а домінує практична реальність. А реалії сьогодення бібліотечної Вінниччини, поряд з історіями кожної книгозбірні та кожної бібліотекарки в умовах російського військового нашестя, мають і свої, і загальні риси та тенденції. Звичайно, у бібліотеках області ми зараз не проводимо масових заходів та засідань клубів за інтересами, але, у відносно спокійній та контрольованій ситуації в нашій області, бібліотекарі продовжують надавати традиційні бібліотечно-інформаційні послуги. У бібліотеках видаються книжки, надаються в користування комп’ютери з доступом до мережі «Інтернет», здійснюється безкоштовне копіювання документів не лише місцевим користувачам, але й тимчасовим переселенцям, які сьогодні стали мешканцями громад. У публічних бібліотеках області переселенці можуть і отримують інформацію про надання адміністративних та соціальних послуг, про діяльність інфраструктури територіальної громади. Бібліотечні працівники продовжують вести сторінки бібліотек у соціальних мережах, наповнювати свої електронні ресурси, здійснюють книгоношення, обслуговуючи інвалідів, людей похилого віку, а ще, як і бібліотекарі Піщанської публічної бібліотеки, допомагають одиноким людям у придбанні та доставці ліків і необхідних продуктів.

Untitled designЯк показало наше немирне життя, у працівників бібліотечних закладів Вінниччини широкі можливості волонтерства. Це і передача власних коштів на підтримку ЗСУ та переселенців, надання свого житла для біженців і допомога в організації їхнього розміщення в центрах тимчасового перебування, збір гуманітарної допомоги, в тому числі продуктів харчування, для Вінницького госпіталю, приготування їжі як для ЗСУ та тероборони, так і для переселенців. Бібліотекарі громад ліплять вареники, печуть пиріжки, заготовляють тушонку.

Untitled design 1

Група працівників Вінницької ОУНБ, головної книгозбірні області, взяла на себе щоденну організацію процесу обслуговування в одній із їдалень міста.

Vinnytsia 4

Більшість головних бібліотек громад стали центрами плетіння маскувальних сіток, серед них: Бабчинецька, Бершадська, Брацлавська, Іллінецька, Немирівська, Ободівська, Томашпільська, Ямпільська та інші. Головна бібліотека Крижопільської територіальної громади пропонує послуги дипломованого практичного психолога. Тульчинська головна бібліотека в дні великої кількості транзитних переселенців через місто, приймала у своєму приміщенні групу з 28 осіб із Сумщини.

rgergerg

Сільські бібліотекарі громад області влились у так звані штаби старостинських округів, де під керівництвом старост включаються у виконання першочергових завдань: збір, пакування і відправка гуманітарної допомоги; інформування жителів села; перепис осіб, що прибули у населені пункти; плетіння маскувальних сіток; приготування їжі; а також здійснюють інші види робіт, що вимагає час. І серед них бібліотекарі Джулинської, Липовецької, Лука-Мелешківської, Оратівської, Погребищенської, Тростянецької та інших громад.

З початку війни Вінницька міська централізована бібліотечна система тимчасово не надає послуги у книгозбірнях. Однак, бібліотекарі продовжують працювати і започаткували онлайн-проєкт з популяризації патріотичної поезії #Рідне_слово_наша_зброя. На фейсбук-сторінках бібліотек публікують вірші, висвітлюють позицію українських та іноземних письменників щодо війни путінських окупантів проти народу України.

Працівники вінницьких бібліотек активно запрошують маленьких вінничан долучатись до загальноукраїнського флешмобу #дякуюЗСУ #пишаюсяЗСУ та публікують малюнки дітей на фейсбук-сторінках своїх закладів. Як зазначають бібліотекарі, вже багато робіт зігрівають серця наших військових. 

Колектив міської централізованої бібліотечної системи активно долучається до збору гуманітарної допомоги (одягу, ліків, продуктів харчування). Також бібліотекарі виготовляють маскувальні сітки, сортують допомогу у волонтерських центрах, допомагають переселенцям, підтримують загальноукраїнські патріотичні проєкти.

Vinnytsia 9

Ми разом зі своєю УКРАЇНОЮ, своєю армією, своїм народом, своїми громадами, своїм професійним товариством!

І все буде Україна! Разом ми обов’язково переможемо!