Бібліотеки Хмельниччини в умовах війни

В умовах російсько-української війни та оголошеного в Україні воєнного стану бібліотеки Хмельниччини визначили своїм завданням допомогу Збройним силам України та інформування цивільного населення у вирішенні нагальних питань життєдіяльності.

Щойно з’явилась інформація, було організовано збір коштів і гуманітарної допомоги. Зокрема, у Хмельницькій ОУНБ за 4 дні війни було зібрано і перераховано понад 22 тисячі гривень, доставлено у пункти збору продукти харчування, медикаменти, ліки та теплі речі. До такої роботи долучились усі бібліотекарі області. В деяких з бібліотек (Красилівська ЦМБ) за рішенням місцевих органів влади облаштовано пункти збору гуманітарної допомоги, іншими поширювалась інформація про місця дислокації таких пунктів та адреси волонтерських організацій, списки потреб. На сайті Хмельницької ЦМБ опубліковано поради населенню «Як я можу допомогти Україні!» щодо залучення цивільних до різних видів допомоги.

Khmeln 07 03 2022 1

Не менш важливою стала робота бібліотек з просвіти населення щодо дій у разі надзвичайної ситуації. Інформацію про наявність бомбосховищ та пристосованих під них приміщень, поради, як почути та як реагувати на сигнал тривоги, який має бути склад валізки, що робити з дітьми та інші, оприлюднені на сайтах, сторінках бібліотек у мережі Інтернет. Серед поширених Хмельницькою ОУНБ ‒ збірка памяток «Абетка безпеки» з сайту Хмельницької ОДА, Теофіпольською ЦБ ‒ брошура для дітей «Як вижити під час надзвичайної ситуації та під час війни».

В умовах поширення різноманітної інформації про хід війни важливим для мешканців стало уміння відрізнити правдиву інформацію про події війни від фейку. Бібліотекарі на своїх ресурсах наголошували на необхідності поширення лише перевіреної інформації органів влади, розміщували корисні посилання. Поради з перевірки інформації пропонує користувачам Віньковецька ЦБ селищної ради, а Хмельницька міська ЦБС запрошує у Школу медіаграмотності.

Чимало бібліотекарів долучились до практичної допомоги військовим та підрозділам територіальної оборони. Зокрема, у фойє Хмельницької ОУНБ облаштовано місце для плетіння маскувальних сіток. Спільно із волонтерськими організаціями та іншими закладами культури узгоджено дії, залучено працівників та чимало місцевого населення до такої роботи. Працівники обласної бібліотеки для юнацтва долучались до ліплення вареників, сільських закладів до виготовлення консервації та соління, багато хто ніс для фронту картоплю, борошно та інші припаси.

Khmeln 07 03 2022 2

Не менш важливою в умовах війни виявилась потреба в наданні звичайних бібліотечних послуг. «Кому книги допомагають відволіктись, заспокоїтись, приходьте, або зателефонуйте,‒ ми принесемо,‒ писала на своїй сторінці у мережі Фейсбук Хмельницька центральна міська бібліотека. У відповідь одна із читачок зазначила: «Це точно один із найкращих дописів сьогодні».

Читання виявилось актуальним для багатьох пенсіонерів, батьків дітей, що перебували вдома на канікулах, а також для батьків та дітей переселенців та біженців, яких Хмельниччина приймала з перших днів війни. За оперативними даними в області проживає 11 тисяч переселенців, частина з них знайшла прихисток в родинах бібліотекарів, близько 20% ‒ в комунальних закладах громад.

Поруч із книгами бібліотекарі пропонують своїм читачам віртуальні виставки, онлайн-вікторини, психологічні бесіди з дітьми, які зазнали страху, пазлові ігри та віртуальні казки для занять з дитиною у бомбосховищах, бібліотерапевтичні заходи. 

Khmelnytskyi 1

Війна – це перемоги Збройних сил України над ворогом, у яких без жертв не буває. Ми ще зберемо докупи імена усіх подолян, хто героїчно захищав Зміїний та Бровари, Харків та Миколаїв, Чернігів та Житомир, укладемо про них бібліографічні списки, покажчики, книги, та поки що сумуємо із рідними та усією Україною за нашими хлопцями. Вічна Слава Героям, Слава Україні!