Спільними зусиллями розвиваємо активні громади: новий проєкт ВГО Українська бібліотечна асоціація

Україна як країна Чорноморського регіону долучилася до формування Чорноморської регіональної мережі підтримки розвитку громад, створюючи активне партнерство між публічними бібліотеками та місцевими громадськими організаціями в межах проєкту Розвиток бібліотек як хабів активних громадян (Growing Active Citizens Hubs).

Завдяки основному організатору ‒ Progress Foundation з Румунії ‒ бібліотеки та бібліотечні асоціації чотирьох країн Чорноморського регіону – Вірменії, Республіки Молдова, Румунії та України – впроваджують цей проєкт у своїх місцевих громадах у 2021-2022 рр. Оскільки зміни та інновації є більш досяжними, коли ми об’єднаємося, проєкт не лише розвиває партнерство між чотирма країнами, але має на меті зміцнити місцеві громади та збагатити можливості співпраці завдяки партнерству між публічними бібліотеками та місцевими громадськими і неурядовими організаціями.

«Є африканське прислів’я: щоб виростити дитину, потрібне ціле село. Я так само вважаю, що нам потрібна ціла мережа організацій, установ та місцевих активістів, щоб допомогти розвитку демократичних спільнот», ‒ зазначає координаторка проєкту Claudia Serbanuta, Ph.D., Library Coordinator Specialist & Project Manager at Progress Foundation Romania.

Проєкт Розвиток бібліотек як хабів активних громадян (Growing Active Citizens Hubs) впроваджується Progress Foundation (Румунія) за фінансової підтримки Європейського Союзу та Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund of the United States та за допомогою регіональних партнерів:

  • ВГО Українська бібліотечна асоціація, Луганська ОУНБ та ЦБС для дорослих м. Львова (Україна),
  • Lori Regional Library (Вірменія);
  • “Dimitrie Cantemir” Public Library from Ungheni, “IPS Antonie Plamadeala” Public Library from Hincesti & Library Association (Республіка Молдова);
  • “G.T. Kirileanu” Neamt County Library & “Antim Ivireanul” Valcea County Library (Румунія).

Кожна партнерська бібліотека під час реалізації проєкту проведе громадські обговорення важливих для своїх мешканців питань та організує фестиваль місцевих громадських організацій.

Свою діяльність у проєкті активно розпочала Луганська обласна універсальна наукова бібліотека: у Старобільську визначали рівень архітектурної доступності нових доріг

«Що ж ви надумали перевіряти, якщо будівництво ще триває», – казали бібліотекарям зі Старобільська, які ініціювали моніторинг доступності у своєму місті. «А чом би не почати виправляти помилки вже зараз», – відповідали бібліотекарі.

П’ятницю 5 листопада 2021 р. Луганська ОУНБ разом з ініціативною групою присвятили моніторингу старобільських доріг на архітектурну доступність, які вже зараз будуються у місті в межах проєкту «Велике будівництво». Це була відкрита подія з так само відкритими пропозиціями, щоб максимально наблизити місцевий рівень доступності до державних будівельних норм. Урешті, бібліотекарі назбирали команду активних містян з молодіжної ГО Inventors, Луганського обласного краєзнавчого музею, проактивної молоді зі студентського корпусу «Сова» та громадських діячів. Далі насипали інструкцій, на що найперше слід звертати увагу під час моніторингу. Після чого почався вже сам моніторинг, який розділили на два етапи. Від ранку до пізнього обіду об’єдналися в групи та почали моніторити дороги за п’ятьома маршрутами й, передусім, звертали увагу на стан пішохідних переходів у межах державних будівельних норм. А вже ввечері зустрілися на онлайновому громадському обговоренні результатів, куди покликали й представників місцевої влади.

Моніторингові групи звертали увагу, найперше, на такі речі:

  • висоту бордюру на пішохідному переході,
  • наявність на переході тактильної плитки, будівельного сміття або іншого загромадження,
  • додаткові фактори, які заважають безпечно рухатися.

Із собою учасники моніторингу мали вимірювальну рулетку, а зафіксовані факапи фотографували задля унаочнення.

Luhansk 11 2021 1 Luhansk 11 2021 7

Уже під час онлайн-обговорення команди поділилися назбираними результатами. До обговорення приєднався та проконсультував щодо подальших кроків радник патронатної служби голови Луганської обласної державної адміністрації та голова ГС «Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю» Микола Надулічний.

Luhansk 11 2021 3

Наступний рівень моніторингу – звернення команди до Служби автомобільних доріг у Луганській області й максимальна тісна співпраця з тамтешніми фахівцями.

Отже, проєкт триває. Слідкуйте за нашими новинами.