Історія реальної адвокації публічних бібліотек на Тернопільщині

Осіння вервиця бібліотечного життя області визначна подією –– 13 вересня 2021 р. Верховний Суд України скасував постанову Львівського апеляційного адміністративного суду як помилкову і залишив у силі постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2016 р. у справі № 816/10191/16 (№ 593/1094/16-а).

Фінальний результат п’ятирічного судового марафону у справі протиправних дій Бережанської районної ради щодо зміни адреси Центральної районної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка та Центральної районної бібліотеки для дітей ім. Лесі Українки Бережанської ЦБС такий: захищено право мешканки Бережан Наталії Трач на користування бібліотекою у місті, а не в селі, куди мали переїхати бібліотеки з виокремленою частиною бібліотечного фонду. Крім того, відповідно до постанови суду, Бережанську районну раду зобов’язано привести статут Бережанської централізованої бібліотечної системи, відновити адресу місця реєстрації, структуру та майно Бережанської централізованої бібліотечної системи до стану, який існував до прийняття скасованих рішень.

Ретроспектива діяльності місцевої влади Бережанщини щодо публічних бібліотек, починаючи з 2016 року, суперечлива. Рутинними були будні реформування бібліотечної мережі. Боротьба за відстоювання права громадян на бібліотечні послуги здавалася безперспективною. Однак, Центральну бібліотеку ім. Т. Г. Шевченка Бережанської ЦБС було збережено з її структурою, директорку ЦБ ЦБС Заруцьку Аллу Леонідівну поновлено на посаді. Мережа публічних бібліотек мала методичне забезпечення, можливість функціонувати, обслуговувати мешканців (колишнього) району.

У судових перипетіях щодо Центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка Бережанської ЦБС непохитною залишалася позиція членів Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. Виступаючи у справі третьою особою на стороні позивача, реалізовано дієві інструменти адвокації, захисту прав користувачів публічної бібліотеки, зокрема:

  • створено інформаційний наступ публікаціями у друкованих виданнях Тернопільщини та соціальних мережах;
  • долучено громадські організації, діячів, впливових та знаних людей краю;
  • інтереси читачів представляла член Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація адвокат Олена Беляєва;
  • Голова Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація Василь Вітенко зайняв активну лідерську позицію, особисто брав участь у судових засіданнях;
  • ефективно використано норми права, що діють у бібліотечній галузі;
  • членами бібліотечної спільноти продемонстровано досягнення правосуддя законним шляхом.

 Ternopil advocacy

Рішення Верховного Суду – це справедлива сатисфакція тривалої боротьби за право надавати Бережанській громаді якісні бібліотечні послуги та мобілізації юридичних ресурсів для членів Української бібліотечної асоціації області.

Реалії сьогодення й надалі зобов’язують членів Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація бути дієвими та послідовними щодо формування ефективної системи надання бібліотечних послуг на Бережанщині і не тільки. Зміст цієї роботи полягає в тому, щоб довести органам місцевого самоврядування важливість та багатоаспектність діяльності публічної бібліотеки.

Голова Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація Василь Вітенко 5 жовтня 2021 р. взяв участь в обговоренні питання «Про надання згоди на реорганізацію бібліотечних закладів Бережанської міської ради» на ХІІІ Сесії Бережанської міської ради VIII скликання.

У сьогоденні Тернопільське ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізовує тактичні завдання, передбачені планом роботи відділення на 2021 рік за напрямом «Ціль 1: Упровадити інноваційні моделі діяльності бібліотек». Проведений 30 червня цього року День інновацій «Бібліотечний простір для громади» для керівників структурних підрозділів у сфері культури міських рад міст обласного значення, територіальних громад та керівників центральних бібліотек територіальних громад за сприяння Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація презентував приклади інноваційної діяльності в публічних бібліотеках.

Позицію Тернопільського ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація підтримує обласний департамент культури та туризму, яка полягає в тому, щоб правові засади організації системи надання бібліотечних послуг були дотримані; збережені фаховий персонал, якісний менеджмент, інновації, бібліотечні фонди.

Галина Польова,

секретар Президії Тернопільського ОВ

ВГО Українська бібліотечна асоціація