Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності – 2021: продемонструймо внесок бібліотек України

Враховуючи потужну роль, яку відіграють бібліотеки у навчанні населення медіаграмотності, ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошує бібліотекарів долучитися до відзначення Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021.

Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності, співорганізаторами якого цього року виступають ЮНЕСКО та Південна Африка, відбуватиметься з 24 по 31 жовтня 2021 р. за темою: «Media and Information Literacy for the public good ‒ Медійна та інформаційна грамотність для суспільного блага».

У нинішній екосистемі складних, а іноді й суперечливих інформаційних потоків та смислів важко просувати суспільні цінності, якщо громадськість знесилена перед викликами та загрозами. Кожен та кожна має бути медійно та інформаційно грамотним / грамотною, щоби розуміти стан справ, сприяти безпечному використанню інформації та зручним можливостям спілкування.

Українські бібліотеки мають великі напрацювання з медійної та інформаційної освіти населення, виступають амбасадорами цифрової грамотності, відіграють велику роль у формуванні критичного мислення і просуванні навичок цифрової та медійної безпеки в суспільстві.

ВГО Українська бібліотечна асоціація закликає всі бібліотеки України долучитися до відзначання Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності з 24 по 31 жовтня 2021 року, організувати й провести промоційні кампанії та власні заходи з цієї тематики для користувачів бібліотек і мешканців місцевих громад.

Цього року Українська бібліотечна асоціація відзначає Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності разом з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр». Зареєструйте ваші заходи, що відбуватимуться в межах Тижня, на сторінці національного проєкту (https://filter.mkip.gov.ua/mapa/) ‒ тоді про них довідається вся країна. А для того, щоби бібліотеки України були помітні на світовій мапі Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021, реєструйте свої події та заходи на офіційному сайті цієї ініціативи ЮНЕСКО: https://en.unesco.org/globalmilweek/2021/registration .

Запрошуємо 8 жовтня 2021 року з 12.00 до 13.00 на спеціальний онлайновий тренінг від Української бібліотечної асоціації «Global MIL Week 2021: гід по офіційному сайту». Тренер: директор Хмельницької міської ЦБС Тамара Козицька. Тренінг відбувся на платформі ZOOM з трансляцією на сторінці Української бібліотечної асоціації у Фейсбук. Дивіться запис з вебінару «Global MIL Week 2021: гід по офіційному сайту» тут.

Відзначаючи Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності-2021, ВГО Українська бібліотечна асоціація організує онлайнову лекцію «Критична медіаграмотність у формуванні інформаційної стійкості», яка відбудеться 27 жовтня 2021 року з 11.00 до 12.30. Лектор: членкиня Президії Асоціації, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, провідний науковий співробітник Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Тетяна Гранчак. Запрошуємо долучитися та запросити ваших користувачів. Лекція відбудеться на платформі ZOOM (для членів та партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р.) з трансляцією на сторінці Української бібліотечної асоціації у Фейсбук. Участь безоплатна, реєстрація на захід за покликанням.

Запропонуйте вашим користувачам долучитися до спеціальної Конференції та Молодіжного форуму, що організують ініціатори Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності. Обидва заходи відбуватимуться онлайн, реєстрація тут: https://en.unesco.org/globalmilweek/2021/featureconference/registration.

Слідкуйте за новинами партнерів - Національного проєкту медіаграмотності "Фільтр" і Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів IREX - та долучайтеся 25 жовтня до всеукраїнського флешмобу "Я фільтрую" і 27 жовтня до всеукраїнського онлайнового уроку "Вивчай та розрізняй".

Також ми запрошує вас стати учасниками групи в мережі Фейсбук, щоби ви могли ділитися інформацією про свої події та заходи, присвячені Тижню «Медійна та інформаційна грамотність для суспільного блага». Будь ласка, використовуйте хештеги #MIL2021, #GlobalMILWeek, #MIL2021_Ukraine_library та #фільтруйінфу.

Для підготовки до Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021 вам може стати у нагоді документ: «Всесвітній тиждень медійно-інформаційної грамотності 2018. Як взяти участь бібліотекам: Рекомендації Української бібліотечної асоціації», а також плакати, зокрема такі:

Обачно з псевдоновинами
http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/12649?fbclid=IwAR0ap8ct_qVYFcjRRPgIeNnrenbRYh-yofEmJMFHWq-bna806SRVY5uyQyk

Чи варта історія поширення?
http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/12650?fbclid=IwAR0IxMI_BEVw9UIrD_mwFAtigYifYKDYAldo5a8qRZW8XtgClRq9GVK52t0

Як розпізнати фейкові новини
Не вір, подумай!
https://ula.org.ua/images/documents/3712/fakeNews.pdf

За сприяння проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів IREX, Академії Української преси та ВГО Українська бібліотечна асоціація до обласних універсальних наукових бібліотек буде надіслано по 20 комплектів тематичних плакатів з медіаграмотності та медіапросвітництва.

Відзначаймо Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності разом із нашими громадами та спільнотами!