Бібліотека року 2021: огляд проєктів

Традиційно 30 вересня ми не лише вітаємо користувачів, читачів, відвідувачів і самих себе з Всеукраїнським днем бібліотек, але й підводимо підсумки всеукраїнських професійних конкурсів, організованих ВГО Українська бібліотечна асоціація. Отож, сьогодні, напередодні Дня бібліотек ‒ короткий огляд проєктів, поданих на Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року».

Трохи статистики. На конкурс подано 17 проєктів. У номінації «Великі бібліотеки» ‒ 1 робота, в номінації «Малі бібліотеки» ‒ 2 проєкти і 14 проєктів у номінації «Середні бібліотеки».

Взяли участь:

  • Міські бібліотеки для дітей – 6
  • Обласні бібліотеки для дітей ‒ 1
  • Обласні бібліотеки для юнацтва – 3
  • Публічні бібліотеки – 5
  • Університетські – 1
  • Наукові ‒ 1

Свої проєкти представили бібліотеки з 13-ти областей: Вінницька, Волинська, Дніпропетровська (3), Донецька (2), Закарпатська, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Харківська, Херсонська (2), Хмельницька, м.Київ.

 

А тепер – короткий огляд поданих проєктів.

1. Великоолександрівська публічна бібліотека, смт. Велика Олександрівка, Херсонська обл. Інноваційний проєкт «Арт-галерея «З Україною в серці творимо дива»

У 2020 році ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізовувала міжнародний проєкт «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги» за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи. Великоолександрівська центральна бібліотека запустила послугу «АРТ-галерея «З Україною в серці творимо дива», завдяки якій мешканці селища та інших сіл територіальної громади отримали можливість знайомитись з творчістю народних майстрів-земляків. У майстрів декоративно-ужиткового мистецтва краю з’явився майданчик, де вони можуть експонувати та продавати свої вироби, творити та просувати свою творчість, навчати бажаючих майстерності творити своїми руками красу.

 241778756 1570062906497603 1404442926769341337 n

2. Центральна бібліотека для дітей Луцької ЦБС, м.Луцьк. Інноваційний проєкт «Бібліотека – студія ДіМ»

Бібліотека успішно реалізовує проєкт трансформації книгозбірні у відкритий простір, який здійснюється в рамках реалізації Програми розвитку культури у місті Луцьк на 2018-2021 роки. Проведено капітальний ремонт приміщення, замінено вентиляцію, утеплено фасад, придбано нові меблі та обладнання. Нині – це комфортна зона для проведення дозвілля різними категоріями населення під назвою «Бібліотека-студія «ДіМ». Тут обладнані читальні зали, ігрові зали, мистецький простір, приміщення для проведення семінарів і тренінгів, кінозал. На вході встановлено інформаційний кіоск, де на сенсорному екрані можна знайти актуальну інформацію про нові надходження літератури, цікаві події та заходи, які заплановані. Нині тут є сучасний читальний зал, місця для проведення тренінгів, гуртків, семінарів, сенсорна кімната для занять діток із вадами розвитку та багато іншого.

 

3. Міська дитяча бібліотека Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл. Проєкт «З ляльками граємо – книжки читаємо»

Для дитячих бібліотек Кривого Рогу закуплено ростові ляльки й оформлено релакс-зони для читання за кошти міського бюджету. Бібліотека виграла проєкт в межах конкурсу «Громадський бюджет – 2020». Цей проєкт забезпечив діяльність релакс-зони та організацію дозвілля дітей міста як у закладі, так і під час різних районних та міських свят з використанням ростових ляльок – героїв популярних книг для дітей.

 

4. Бібліотека-філія для дітей, м.Виноградів, Закарпатська обл. Проєкт Конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси»

Для розкриття талантів дітей Виноградівщини бібліотека вже сьомий рік проводить конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси» і за результатами видає альманах дитячої творчості «Дарунок дитячих сердець».

 

5. Олександрійська центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна, м.Олександрія, Кіровоградська обл. Проєкт «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики»

Реалізація проєкту «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики» стала можливою завдяки перемозі у конкурсі проєктів соціальної дії в рамках програми «Активні громадяни», яка підтримана Британською Радою в Україні. Інклюзивна корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики» призначена для соціальної адаптації, інтеграції в суспільство дітей з особливими потребами (дітей з хворобою Дауна, затримкою психічного розвитку, порушенням опорно-рухового апарату, аутичними проявами, мовленнєвими порушеннями, церебральним порушенням) та дітей, що потребують соціального захисту (дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування; вихованців дитячих будинків та будинків сімейного типу) шляхом залучення їх до творчих майстер-класів, тренінгів, занять з психологами, лялькових вистав, голосних читань, фестивалів, акцій, пізнавально-розважальних заходів з інтерактивними та рухливими іграми разом з однолітками та батьками.

 242683175 4299730956821111 5947220528605101787 n

6. Кремінська бібліотека для дітей КЗ «Кремінська публічна бібліотека», м.Кремінна, Луганська обл. Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж»

Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж» у Кремінській бібліотеці для дітей, реалізований завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), в рамках проєкту «Демократичне врядування у Східній Україні». Силами волонтерів та за фінансової підтримки місцевої влади були зроблено ремонт трьох кімнат бібліотеки, які повністю мебльовані та оснащенні новою технікою і матеріалами: створена зона коворкінгу ‒ майданчик для навчання, тренінгів, засідань, роботи клубу програмування «Code Club», клубу «Магія ЗD» (проектування ЗD ручкою та читання книг з доповненою реальністю), школи комп’ютерної грамотності для дорослих та людей похилого віку, лаунж зона – для відпочинку та читання, дитяча зона – місце для ігор, читання, проведення майстер-класів з декоративно-прикладного мистецтва.

 

7. Центральна дитяча бібліотека ЦБС м. Мелітополя, Запорізька обл. Етнографічний проєкт «Розповідь народної ляльки»

Дитяча бібліотека зі спілкою громадських організацій «Рада національних товариств» впровадили етнопроєкт «Розповідь народної ляльки». Метою проєкту є вивчення, збереження і популяризація нематеріальної культурної спадщини українського народу. У межах проєкту щотижня організовуються етнозустрічі бібліотекарів та майстринь з шанувальниками народних традицій, які передбачають ознайомлення з обереговими традиціями наших пращурів та знайомство з експонатами виставки унікальних авторських ляльок-мотанок мелітопольської майстрині Наталі Бернаги.

 

8. КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім.Р.Іваничука», м.Львів. Проєкт «Книжковий різдвяний ярмарок»

Силами бібліотеки за допомогою партнерів і великого бізнесу створено велику книжкову подію ‒ книжковий різдвяний ярмарок у торговельно-розважальному центрі Victoria Gardens. Це перший подібний досвід і для бібліотеки, і для торговельно-розважального центру, реалізований у період карантинних обмежень. Протягом місяця 13 українських видавництв представляли свою продукцію на безкоштовному майданчику у торговельному центрі, а бібліотекарі організовували літературну частину проєкту – зустрічі з письменниками, автограф-сесії, казкові читання та майстер-класи біля різдвяної ялинки. В умовах карантинних обмежень всі заходи транслювались онлайн, що дозволило значно збільшити аудиторію.

 

9. Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім.Т.Г.Шевченка, м.Хмельницький. Інклюзивний проєкт «Особлива книга для особливих дітей»

Цей проєкт отримав перемогу в рамках програми “Інклюзивне мистецтво” від Українського культурного фонду. Він був спрямований на популяризацію творчості письменниці з інвалідністю Оксани Радушинської та створення умов рівних можливостей доступу до книг інклюзивної тематики для дітей з порушеннями зору. Діти з інвалідністю, зокрема з порушеннями зору, завдяки реалізації даного проєкту отримали можливість користуватися головним його результатом – створеною аудіокнигою, у якій можна знайти відповіді на складні запитання щодо морально-етичних і психологічних аспектів соціальної адаптації та реабілітації людини з інвалідністю.

 242642140 5004539712894534 2295413211109528843 n

10. Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім.Б.А.Лавреньова, м.Херсон. Проєкт з популяризації краєзнавчих знань серед юнацтва та молоді «Херсонщина крізь часи»

Краєзнавчий проект «Херсонщина крізь часи» складається з чотирьох блоків: соціокультурні заходи, екскурсійне бюро «На семи балках», краєзнавчі артпростори, блог «Краєзнавець». Активна краєзнавча діяльність робить бібліотеку особливою, а її послуги – актуальними і затребуваними серед молоді Херсона.

 

11. КЗК «Широківська публічна бібліотека», Дніпропетровська обл. Проєкт «Бібліотека для вас в зручний час»

Проєкт зорієнтований на віддалену роботу з користувачами під час карантину і пропонує цілий ряд активностей: Бібліотека на карантині ‒знайомство з легальними електронними бібліотеками, Бібліотека перед мікрофоном – прослуховування аудіокнижок, Широківщина туристична – краєзнавчі відеоекскурсії, Кінозал вільного часу, рубрика «Батьки і діти» та багато інших, цікавих і змістовних напрямів.

 

12. Публічна бібліотека імені Лесі Українки міста Києва. Проєкт «Бібліотека…і Точка»

Це великий, багатовекторний проєкт, якій включає в себе соціальні міні-проєкти: «Бібліотерапія: твоя книга щастя», «Бібліотека + театр», «Твоя інформаційна та медіа-броня», Щорічний конкурс «Поетична зима Миколи Сома» та ін. Особливу увагу журі привернув новий проєкт головної публічної бібліотеки столиці «Видима бібліотека», метою якого є ресоціалізація ув’язнених.

 

13. Центральна міська публічна бібліотека Краматорської міської ради, м.Краматорськ, Донецька обл. Проєкт «Школа ековолонтера «ЕКОслід»

Навчати і виховувати молодь для ековолонтерства бібліотека розпочала в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Практикуми, тренінги з питань догляду за безпритульними тваринами, охорони довкілля, відповідального споживання, всіх аспектів екодіяльності – в програмі Школи ековолонтерів.

 

14. КО «Публічна бібліотека Добропільської міської територіальної громади», м.Добропілля, Донецька обл. Проєкт «Медійно-цифрова освіта в бібліотеці»

У червні 2020 р. Добропільська міська централізована бібліотечна система в партнерстві з ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, яка адмініструвалась ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, отримала грант на реалізацію проєкту «Медійно-цифрова освіта – основа громадської безпеки». Бібліотекою була впроваджена загальноміська навчальна програма, яка поєднала в собі теоретичні та практичні заняття, спрямовані на розвиток цифрових компетенцій у дорослих, опанування електронних сервісів літніми людьми, безпечне користування мережею дітьми та молоддю.

126010278 1323166481349579 4116575202174811416 n

15. КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова», м.Дніпро. Проєктна ігротека Perpetuum Mobile

Проєктна ігротека Perpetuum Mobile у Дніпропетровській обласній бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова – це цикл заходів, спрямованих на виявлення, розвиток та покращення соціальної адаптивності молоді, завдяки використанню актуальних, нестандартних та ігрових методик, зокрема настільних ігор. Від початку створення у січні 2021 р. вона стала відкритим молодіжним ігровим простором, місцем проведення вільного часу, інтелектуальної взаємодії та неформального спілкування молодих людей.

 

16. Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, м.Вінниця. Історико-краєзнавчий проєкт «Пам’ять університету»

Наукова бібліотека ВНМУ ім. М.І.Пирогова систематично і цілеспрямовано здійснює науково-дослідну роботу з історико-медичного краєзнавства в рамках проєкту «Пам’ять університету», працює у визначених підпроєктах: «Університету славні імена», «Зламані, але нескорені», «Вінницький медичний інститут в роки Другої світової війни», «Професори та доктори наук ВНМУ ім. М. І. Пирогова: віхи життя та діяльності», «Скарби століть у колекціях лікарів Вінниччини». На конкурс представлено монографію «Вінниця – місто послідовників М.І.Пирогова», видану бібліотекою.

 

17. Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка, м.Харків. Всеукраїнський проєкт «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном»

З нагоди 150-річчя від дня народження (2016 р.) видатної бібліотекознавиці працівниками кабінету бібліотекознавства імені Л.Б. Хавкіної (КБ) розпочато реалізацію міжнародного проєкту «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном», спрямованого на створення інтегрованого меморіального ресурсу. В межах проєкту відбувся Всеукраїнський конкурс імені Любові Борисівни Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт серед молодих спеціалістів бібліотек, аспірантів, магістрів, студентів, наукові експедиції «Паралелі Л. Б. Хавкіної» (2020–2021 рр.), круглий стіл «Молода бібліотечна наука», бібліотекознавчі студії «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном» (2021 р.).