ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації “Виклики сьогодення & Перезавантаження” ‒ як це було

Єєс! Юхху! Вау! Клас! Дочекалися! Нарешті після довготривалих карантинних обмежень і заборон з 13 по 16 липня 2021 р. в одному із найгарніших і мальовничих сіл Закарпаття – Лумшори пройшла ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації.

Ключова тема Школи: Виклики сьогодення & Перезавантаження. Це був перший традиційний офлайновий захід після карантину, який відбувся з дотриманням усіх необхідних норм протиепідемічної безпеки з моніторингом стану здоров’я. 24 молодих, сучасних, енергійних бібліотекарі з різних куточків України приїхали перезавантажитися та засвоїти корисні навички роботи в умовах нової реальності.

Навчальна програма Школи була зосереджена на питаннях антикризового менеджменту, гібридного формату роботи бібліотек, побудови ефективних зв’язків, профілактики професійного вигорання, креативності та пошуку нових ідей у бібліотекарів тощо.

1

Зустріч учасників відбулася в місті Ужгород, де й розпочався перший навчальний день з обміну досвідом з колегами з Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, ГО «Асоціація бібліотек Закарпаття» та бібліотек Ужгородської ЦБС. Під час екскурсій учасники Школи від ужгородських колег взяли собі на замітку ‒ де і як шукати креативний азарт та заряд енергії в бібліотечній роботі.

Далі звивистою гірською дорогою учасники попрямували до с. Лумшори, де для нас пролунав перший дзвоник IV Літньої школи молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації і почалися заняття.

2

З інтересом учасники прослухали лекцію про стратегії бібліотек в умовах нормальності від президентки ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксани Бруй. Було розглянуто важливі для сьогодення питання: що таке «сучасна бібліотека»? Що таке стратегія та стратегічне управління? Які виклики пандемії та «нова нормальність» і як з цим жити? У професійному спілкуванні учасники наводили приклади з власного досвіду.

Яка доля чекає на бібліотеки в майбутньому? Екскурс у далекий 2050 рік під час футурологічної лекції зробив директор ТОВ «Бібліо.Центр» Ігор Огура. Час пролетів непомітно швидко і учасники активно включилися в дискусію та обговорення важливих для бібліотек питань каталогізації.

Досвідчена директорка Школи молодих бібліотекарів та віцепрезидентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Лариса Лугова вчила креативу. Шалені вправи від шаленої тренерки були шалено крутими! Наприклад: де можна застосовувати каталожні картки, окрім каталогів?) Написати за 5 хв. сторітелінг про бібліотеку без букв «б» і «к», створити бренд бібліотеки, місію, візію чи логотип, використовуючи дитячі іграшки тощо. Приємно здивувало те, що учасники дійсно дуже творчо підійшли до, на перший погляд, смішних завдань і результат був мега-креативним). Також усі разом на чолі з пані Ларисою роздумували над тим ‒ як перезавантажити, щоб не перевантажити книгозбірні на прикладі сучасних бібліотек.

3

Однією із важливих була тема про подкасти, які набувають все більшої популярності в Україні, особливо серед молоді. Бібліотекарі з Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки Анастасія Літашова та Олександр Козирєв говорили про розвиток та популяризацію створення подкастів, світову статистику користування подкастами. Поширення та затребуваність подкастів в Україні, їхні види та методи створення у бібліотеках. Учасники охоче поділилися своїми вподобаннями в подкастах.

У кожного є мрії, але не всі можуть наважитися втілити їх в життя. Тому, щоб учасники були сміливішими в реалізації своїх мрій, на одному з занять говорили про управління проєктами як навичку, яка допомагає впорядкувати та спланувати свої ідеї та мрії.

Цікаво було послухати адміністратора Громадського культурно-освітнього простору Козельщини "Smart простір" Полтавської області Антона Близнюка про шлях від трансформації бібліотек до трансформації суспільства на прикладі створення та функціонування в одній із бібліотек культурно-освітнього простору, який пропонує нові стандарти культурного, освітнього розвитку суспільства. Успіх залежить від нас самих.

4

Бібліотекарі ‒ універсальні люди, можуть все і для всіх, адже постійно самовдосконалюються і горять своєю справою. Тому не дивно, що час від часу у працівників бібліотек спостерігається таке явище, як синдром професійно-емоційного вигорання. Як з цим боротися? І як цього уникнути? Одна з найголовніших рекомендацій ‒ проводити постійну профілактику професійної стресостійкості. Завідувачка відділу обслуговування Навчально-наукової бібліотеки Міжнародного європейського університету Катерина Гамуга розкрила тему професійного вигорання, яка є однією з актуальних тем сьогодення і важливою для всіх бібліотекарів.

5

Бібліотечні вершини підкорено, підкоримо й гірські. Сильні духом і заряджені позитивом учасники підкорили полонину Руна. Шлях був нелегким: круті підйоми і спуски, гірські перевали і розмиті стежки довжиною понад 20 км. Наші мужні школярі та школярки перебороли біль у ногах та втому, піднявшись на вершину 1300 метрів над рівнем моря. Краса Закарпаття дійсно вражає – це дивовижний край первозданної природи, мальовничих гірських ландшафтів, буйних лісів, цвітіння квітів і розмаїття барв, смаку солодкої чорниці, кришталево чистого повітря, стрімких гірських потоків, мінеральних джерел. Похід ще більше зблизив учасників Школи, під час підйому було обговорення ідей, обмін досвідом та парад професійних порад.

Для того, щоб «заманити» до бібліотеки користувачів, спонсорів, меценатів, партнерів тощо, для учасників був проведений майстер-клас, на якому вони пошили спеціальний оберіг «Бібліотечний мішечок ‒ приманка» для своїх бібліотек.

6 7

Мозковий штурм був у школярів під час літературного брейн-рингу. Учасники активно боролися за перемогу над непростими запитаннями та завданнями, переможці отримали подарунки.

Новинкою Школи стала гра «Таємний друг», де учасники щодня таємно дарували один одному подарунки, створюючи цим приємну атмосферу спілкування).

8

І ще одна родзинка Школи – відвідини Публічної бібліотеки Тур'ї‒Реметівської сільської ради. Це саме та бібліотека, яка стала справжнім відкриттям V Міжнародного форуму молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації (квітень 2021 р.). Захоплююча історія молодої бібліотекарки Аліни Гулик як мріяти так, щоб ці мрії втілити в реальність, сколихнула всю українську бібліотечну спільноту, книголюбів, волонтерів та небайдужих до розвитку бібліотек України людей. Аліна працює лише три роки, але своїм енергійним запалом, ідеями та креативом вона зробила зі звичайної сільської «радянської» бібліотеки справжній сучасний інформаційний центр для дозвілля та відпочинку кожного, хто туди завітає. Завдяки їй бібліотека має оновлений фонд сучасної літератури, відремонтоване приміщення, меблі і найголовніше ‒ АБІС Коha та спеціальне обладнання. Саме ця СІЛЬСЬКА бібліотека є чудовим прикладом наслідування для всіх, хто розпочинає свій бібліотечний переворот, бо, маючи такий стимул як Аліна, бібліотека приречена на успіх.

9

У командних проєктах школярі презентували своє бачення успіху і привабливості бібліотек з точки зору бібліотекаря, директора бібліотеки, користувача та органів місцевої влади, проговорили індивідуальні й організаційні фактори, котрі перешкоджають адекватному сприйняттю виробничих реалій. Завершилася Школа врученням сертифікатів. Майже всі учасники Літньої школи молодих бібліотекарів, були вперше на такому заході Молодіжної секції, тому у кожного залишились незабутні враження та щирі емоції від пережитого. А ми хочемо побажати учасникам: перетворюйте, трансформуйте, критикуйте, ризикуйте, не бійтеся нічого і нікого. Нехай виклики сьогодення й майбутнього не стануть на заваді професійного розвитку. Ви перезавантажені та заряджені на всі 100% завдяки ІV Літній школі молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації.

10

Як проходила Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації читайте у Facebook за хештегом #libsummerschool2021 на офіційній сторінці Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації, а також у групі Facebook Школа молодих бібліотекарів.

З презентаціями учасників та тренерів можна ознайомитися тут.

Фотографії зі Школи розміщено тут.

Оголошення про Школу, умови участі та програму читайте тут.

Оксана Шикула,

зав. сектором обліку та контролю

Чернігівської міської бібліотеки ім. М. М. Коцюбинського