Післясмак: НЕсумна Школа адвокації в Сумах

Під такою назвою пройшла VІІІ Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів, де були справжні викладачі, учні, перший та останній дзвоники. Організаторами виступили ВГО Українська бібліотечна асоціація, Сумська обласна універсальна наукова бібліотека та бібліотеки Сумщини. Це були чотири дні плідного онлайн-навчання, а ще ‒ надзвичайно захопливі віртуальні мандрівки Україною.

51292074754 b162ba0dff c

На Сумщині я ніколи не була, але після Школи я просто закохалася в цей край. Які краєвиди, яка природа, які люди, а головне – там працюють справжні професіонали бібліотечної справи!

Приємно було слухати виступ керівника відділу культури Сумської міської ради Наталії Цибульської про діяльність бібліотек міста Суми. Вона розповіла про співпрацю влади з міською ЦБС, поділилась напрацюваннями та планами бібліотечної спільноти міста. Кожна бібліотека особлива і має своє обличчя. Центральна міська бібліотека ім. Т. Г. Шевченка працює за програмою «Бібліотека – інформаційний центр органів місцевого самоврядування», бібліотека-філія №17 спеціалізується на обслуговувані людей з інвалідністю різних вікових категорій, бібліотека-філія №4 ‒ приклад активної взаємодії бібліотеки і громади, вона отримала перемогу в бюджеті участі на створення медіатеки з фінансуванням 1 млн. грн!

51292074484 f3dba3e5a6 c

Продовжуючи знайомство з успішними практиками адвокаційної діяльності бібліотек Сумщини, все більше переконувалася, які все ж таки креативні і сміливі бібліотекарі! Заступниця директора Шосткинської міської ЦБС Світлана Портянко поділилась цікавинками роботи своєї бібліотеки, серед яких – інклюзивний адвокаційний проєкт «Почути світ, щоб бачити життя». Це читання та спілкування з людьми, які мають вади зору. Здивував мене проєкт з безкоштовного прокату електроінструментів, який реалізується у Центральній дитячій бібліотека міста Шостка. Не знаю, чи наважилася би я на таке..., але цікаво ‒ нова послуга!

У Тростянці вразила бібліотека, що руйнує стереотипи. Про неї розповіла директорка Людмила Єфремова. А під час "кави з міським головою" Юрієм Бовою ми дізналися, що одним із успішних реалізованих проєктів міської влади було створення сучасної публічної бібліотеки європейського рівня, культурно-освітнього майданчика громадської активності та спілкування. Очільник громади неодноразово не лише особисто бачив європейські бібліотеки, а й прискіпливо вивчав їхню роботу і мав можливість створити у своїй громаді бібліотеку європейського рівня, що має молодіжний простір, коворкінг-зону, інтернет-центр, соціальне кафе, сучасний ремонт та комфортні меблі, нову літературу.

51291539088 9fc3d58d14 c

У Школі ми дізналися як у територіальних громадах України об’єднали зусилля влади, громади і самих бібліотекарів. Яскравим був виступ директорки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади Тамари Козицької "Бібліотека – надійний помічник SMART-міста", яка познайомила учасників Школи з планами громади свого міста, що активно розвивається в європейському векторі, та розкрила роль і місце, які в цьому процесі відіграють бібліотеки. Вражає, що громада Хмельницького активно підтримує проєкти, які подає бібліотека на Бюджет участі. Можна лише по-доброму позаздрити та порадіти за таку громаду, яка думає про свій інтелектуальний розвиток!

51290612217 27f1832e96 c

Директорка Центральної бібліотеки Чемеровецької територіальної громади Хмельницької області Марія Кульбінська поділилась цікавим досвідом реалізації низки бібліотечних проєктів, зокрема у співпраці з громадськими організаціями. Фахівці Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки поділилися досвідом створення сучасних подкастів у бібліотеці. А ще вразила робота невеликих сільських бібліотек, де бібліотекарі працюють інколи на неповну ставку, але скільки цікавого, корисного вони роблять для своєї громади, розбудовують сільський екотуризм. Це ‒ справжні, інколи єдині осередки культури.

Дякую колегам, що надали можливість поділитися у Школі й своїм досвідом співпраці у Дитячій центральній бібліотеці ім. О. С. Пушкіна з Гончаренко-центром ‒ партнером Краматорськ education and culture задля надання якісної освіти та створення умов для саморозвитку для мешканців громади. Краматорськ став першим містом України, де Гончаренко-центр відкрився на партнерських засадах, другий в Донецькій області та одинадцятий по Україні.

Ми також мали можливість поспілкуватися з народним депутатом України Олексієм Гончаренком, який знайшов час і теж приєднався до нашої Школи. "Обираю бібліотеку – надійного партнера у справах державної ваги", ‒ говорить він. І це не лише слова, а й дії.

51291538718 2dce25ca89 c

Доказ цьому ‒ Всеукраїнська мережа відкритих культурно-освітніх центрів Гончаренко-центру education and culture (вже 17), що пропонує:

  • Безкоштовну англійську для дітей та дорослих. Окремий курс для підготовки ЗНО з англійської для підлітків.
  • Курс фінансової грамотності.
  • Освітні та культурні заходи на вимогу громади.
  • Програми з профорієнтації для підлітків тощо.

Чому саме в бібліотеці? Бо цілі й завдання, які має Центр, співзвучні з тими, що їх реалізовує сьогодні бібліотека. Адже в наш час бібліотека ‒ це культурний та освітній заклад, центр знань, де освіта здійснюється упродовж усього життя. Навчання та заходи, які проходять в центрі, організовані для нашої громади, дітей, підлітків і дорослих. Це ‒ співпраця на благо та розвиток нашого міста та наших громадян. Головна ціль проєкту – надихати та надавати необхідні знання людям будь-якого віку для покращення їхнього майбутнього. Цей освітній простір ‒ для всіх, хто прагне розвитку, хоче побудувати кар’єру, кому небайдужі історія та культура. Цей досвід дуже зацікавив бібліотечну спільноту!

Я щиро дякую організаторам та викладачам Школи бібліотечної адвокації для бібліотекарів за набутий досвід – Тетяні Богуш, Ірині Шевченко, Надії Влезько, Ларисі Луговій, Світлані Барабаш, Вірі Загуменній, Оксані Бояриновій, Ярославі Сошинській.

Є над чим працювати, думати, мріяти! І є вже своя сформована адвокаційна валіза ідей для втілення в діяльність бібліотеки задля розвитку моєї громади!

 

Ганна Бахман, заступник директора ЦМПБ по роботі з дітьми,

Дитяча центральна бібліотека ім. О. С. Пушкіна, м. Краматорськ, Донецька обл.