Виклики, дії, рішення: щорічна конференція ВГО Українська бібліотечна асоціація

Щорічна конференція ВГО Українська бібліотечна асоціація – це подія, на якій підбиваються підсумки роботи всеукраїнської професійної громадської організації, нагороджуються переможці всеукраїнських конкурсів, ініційованих Асоціацією, відзначаються ініціативні, креативні та віддані бібліотечній справі, обговорюються світові тренди та визначається стратегія діяльності на наступні періоди.

Тема щорічної конференції, яка відбулася 19-20 листопада 2020 року, – «Українська бібліотечна асоціація – виклики, дії, рішення». Цьогоріч вона вперше відбувалася онлайн – у новому для нас форматі. Два дні на моніторі комп’ютера ми бачили знайомі обличчя колег, слухали виступи цікавих і харизматичних спікерів. І, на думку багатьох учасників, упродовж цих двох днів було надзвичайно цікаво! Можливо, відсутність трибуни і великого простору актових залів, де ми зазвичай проводили конференції, зробила цю подію більш затишною. Гадаємо, що в майбутньому формою проведення щорічної конференції ВГО Українська бібліотечна асоціація має стати саме такий гібридний формат, коли частина наших членів зможе взяти участь (активну участь!) віддалено.

На сьогодні ВГО Українська бібліотечна асоціація об’єднує 4140 членів, має 14 регіональних відділень, 8 секцій та 80 офіційних партнерів. Конференція пройшла за підтримки трьох партнерів: Goethe-Institut в Україні, Видавництво «Ранок», Видавництво «Олді-плюс». Учасниками конференції стали представники бібліотек різних систем і відомств, органів центральної виконавчої влади та державних інституцій, науковці, викладачі закладів вищої освіти, видавці – загалом близько 180 учасників з усієї України.

image

Програма конференції як завжди була дуже насиченою. З привітаннями до учасників конференції звернулися керівниця відділу «Інформація та бібліотека» Goethe-Institut в Україні Беттіна Венцель і наші колеги з Білорусі – Голова Ради Білоруської бібліотечної асоціації Іна Юрик та завідувачка сектором Національної бібліотеки Білорусі Таццяна Сапега.

Надзвичайно глибокими та інформативними були ключові виступи. Керівниця програми kmbs «Стратегії розвитку бібліотек» Марина Маслова говорила про прийняття сміливих рішень у непевні часи. Заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан акцентувала увагу на цифровій освіті й так званих сервісменах – державних службовцях. Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй проілюструвала на прикладах Асоціації як гнучко реагувати на стратегічні виклики. А начальник відділу підтримки книговидання Українського інституту книги Юрій Марченко своїм виступом про грантову модель поповнення бібліотечних фондів започаткував нову дискусію.

Чи не вперше на Конференції піднімались надзвичайно важливі питання для подальшого розвитку Асоціації і бібліотечної справи в Україні – фокус-семінар «Бюджетування установ культури: європейські практики в Україні». Це може здатися дивним, але й в успішній Польщі бібліотекам теж не вистачає грошей. Однак, вони добре розуміються на інвестиційній політиці – тобто знають, де залучити додаткові кошти. А експерт з управління державними фінансами та бухгалтерського обліку Наталія Сушко висвітлила ключові проблеми бібліотечної галузі:

- законодавство, що регулює діяльність бібліотек, не дозволяє бібліотекам самостійно формувати свою фінансову політику, бо більшість з них не є розпорядниками коштів, а лише їхніми отримувачами. Через це майже неможливо навіть проаналізувати – скільки коштів з місцевих бюджетів витрачається на розвиток бібліотек;

- програмно-цільовий метод складання бюджетних програм ще недостатньо вивчений, а відтак – невірно застосовується;

- реальний аналіз роботи бібліотек у країні неможливо провести через розбіжності в показниках витрат на функціонування бібліотек та в показниках ефективності їхньої роботи.

Відео про джерела фінансування польських бібліотек за участі заступника міського голови міста Кросно Броніслава Барана та презентацію Наталії Сушко про бюджетування бібліотек України можна переглянути тут.

Студія «Бути і пам'ятати: ідентичнісний вимір бібліотечної практики», модераторкою якої виступила Тетяна Гранчак, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, була присвячена розгляду комплексу питань, пов'язаних із роллю бібліотек як соціальнокомунікаційних інституцій пам'яті у пошуках відповідей на доленосні питання про те, ким себе уявляє і що про себе пам'ятає спільнота, про її цивілізаційний вибір. Питання історичної пам'яті та національної ідентичності, які безпрецедентно увійшли в публічний дискурс, спонукали до переосмислення ролі бібліотек як інформаційно-комунікаційних інституцій пам'яті. Під час роботи студії було висвітлено різні підходи до ефективного використання комеморативного потенціалу бібліотек, розкриття місця і ролі, напрямів і форм діяльності бібліотек різних видів і рівнів – національних, обласних, районних – у реалізації політики пам’яті й формуванні та зміцненні національної ідентичності. Йшлося про дослідження, збереження й оцифрування цінних і рідкісних книг, розвиток краєзнавчих ресурсів бібліотек у цифровому середовищі, становлення усноісторичного напряму бібліотечної діяльності в Україні, проєкти бібліотек, які сприяють згуртуванню громади, зміцненню локальної, регіональної та національної ідентичності. У роботі Студії взяли участь партнери ВГО Українська бібліотечна асоціація – представники Управління інституційного забезпечення політики національної пам'яті Українського інституту національної пам'яті Наталія Іванченко і Тетяна Ковтунович. Вони висловили своє захоплення ентузіазмом і вмотивованістю колег-бібліотекарів, комплексністю і різноформатністю участі бібліотек у державній політиці національної пам'яті та підкреслили готовність продовжувати і посилювати співпрацю з бібліотеками. З презентаціями, представленими під час виступів, можна ознайомитися тут.

image2

Тішить, що активні бібліотекарі вже не вперше зібрались на панельну дискусію «Роль бібліотек у розбудові Нової української школи» (організатори: Cекція працівників шкільних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація та Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського НАПН України), під час якої обговорювався сучасний стан шкільних бібліотек України, роль і місце «кабінету №1» в сучасній школі, шляхи виходу з системної для цих бібліотек кризи, координація їхньої діяльності з публічними бібліотеками та ін.

На круглому столі «Освітній потенціал Української бібліотечної асоціації: дух командної роботи» обговорювався ключовий виступ керівниці проєктів Оксани Бояринової про освітній компонент проєктної діяльності Асоціації. Ще йшлося про актуалізацію змісту неперервної освіти бібліотекарів з урахування викликів часу, вимог державної та регіональної культурної політики, реформи системи забезпечення населення культурними послугами та світових освітніх трендів.

image4

Учасникам Конференції сподобалась секція «На біс», де фахівці публічних, університетської, дитячої бібліотек ділились досвідом упровадження імерсивних технологій, родзинками проєктного менеджменту, практикою застосування дизайн-мислення та створення інноваційних бібліотечних послуг.

Як завжди, на Конференції «рулила» молодь: яскравим було Live-шоу від номінантів Всеукраїнського конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року 2020», а вечірка «Бібліотека та-ще»: Теплі кнушки від Луганського ОВ Української бібліотечної асоціації», під час якої лунала музика, жарти й улюблені письменники та поети читали свої твори, – залишали море емоцій і приємних вражень. Дивлячись на нашу бібліотечну молодь, у віцепрезидентки Асоціації Лариси Лугової народилась пропозиція – а давайте у наступному році проведемо потужну профорієнтаційну кампанію «Ми – бібліотекарі» (назва робоча), з тим, щоб до бібліотек прийшло якомога більше таких активних, творчих молодих людей. Допис від члена журі Всеукраїнського конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року 2020», головного бібліотекаря Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Світлани Кравченко читайте тут. А рефлексії про вечірку від її організаторів – тут.

image5

Цьогорічна конференція ВГО Українська бібліотечна асоціація вийшла цікавою, яскравою і повною креативних, нестандартних ідей, які кожен з учасників може використати для розвитку своєї бібліотеки.

І ще про розбудову Асоціації. Напередодні Конференції відбулося розширене засідання Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, на якому члени керівного органу разом з керівниками регіональних відділень та очільниками секцій обговорили проблеми, з якими представництва Асоціації в регіонах зіткнулися у 2020 році. Всесвітня пандемія, що внесла значні корективи в роботу бібліотек, значно вплинула і на діяльність громадської організації. З-поміж викликів: скорочення членства в організації, обумовлене відірваністю сільських бібліотекарів від громадських та професійних активностей, що відбувалися протягом року переважно в онлайновому форматі; проблеми, які постали перед регіонами у зв'язку з реформою децентралізації. На жаль, новообрані органи місцевої влади не завжди в законний спосіб проводять реорганізацію публічних бібліотек в територіальних громадах. То ж актив Асоціації погодив, незважаючи на труднощі, активізувати діяльність та налагодити комунікацію між регіональними відділеннями.

Ми вже звикли ставити перед собою додаткові завдання, так зробили і цього разу.

По-перше: маємо провести звітно-виборні конференції в регіонах, які перенесені через карантин. За приклад беремо досвід колег з Луганського обласного відділення, де звітно-виборна конференція пройшла в онлайновому форматі. По-друге: слід оновити інформацію про діяльність регіональних відділень та навести лад у планово-звітній документації. По-третє: плануємо провести впродовж наступного року онлайнові моніторингові зустрічі з регіональними активами Асоціації із залученням членів Президії та здійснити моніторинг роботи відділень. Це дозволить започаткувати в 2021 році спеціальну відзнаку ВГО Українська бібліотечна асоціація «Краще регіональне відділення» для найбільш успішного осередку.

Усі учасники розширеного засідання Президії погодилися, що саме перед публічними бібліотеками сьогодні постають найбільші виклики. Тотальні зміни органів місцевого самоврядування та запровадження нового адміністративного устрою в країні впливає на всю діяльність бібліотек, а особливо на методичну роботу на місцях. Усі ці процеси можуть знайти певні рішення на професійному майданчику – у Секції працівників публічних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація. На жаль, ситуація, яка склалася у роботі Секції впродовж останніх років, не дозволяє розгорнути конструктивну роботу та знаходити рішення актуальних питань. Учасники засідання дійшли згоди провести в січні 2021 року спеціальний круглий стіл директорів публічних бібліотек України, на якому спільно обговорити виклики і нагальні проблеми, обрати керівництво Секції працівників публічних бібліотек та затвердити план діяльності на наступний рік.

На завершення декілька висловів, які особливо надихнули членкиню Президії Світлану Моісєєву.

Марина Маслова на прикладах методики навчання ізраїльських військових розповіла про методи збереження здорового глузду та здоров'я загалом під час кризи. Суть – кожен має право на помилку, і це – нормально. Беремо на озброєння.

Валерія Іонан: визначте ДНК своєї бібліотеки – в чому її унікальність, призначення? Що втратить громада, якщо закриють бібліотеку? Про роль держслужбовця в країні – він повинен бути «сервісменом», тобто тим, хто спрощує життя людей в країні, і це – завдання держслужбовців.

Наталія Сушко: просити гроші – корисно для душі. Тож бібліотекам треба нарешті забути радянські звички, що держава повинна дати нам гроші. Треба вчитися залучати інвестиції.

Дорогі друзі, бажаємо нам усім здоров’я та натхнення і до нових зустрічей (поки онлайн)!

Організаційний комітет Конференції