Конкурс на участь в онлайнових курсах для бібліотечно-інформаційних фахівців від Американської бібліотечної асоціації, серпень-грудень 2020 р.

Асоціація бібліотечних колекцій та технічного обслуговування (ALCTS), підрозділ Американської бібліотечної асоціації, приймає заявки від бібліотечних спеціалістів з країн, що розвиваються, в т.ч. з України, на конкурс в отриманні гранту на участь в онлайнових курсах з базових бібліотечних напрямів. Навчання буде проходити з серпня по грудень 2020 року. Мета цієї програми - допомогти бібліотечним працівникам з країн, що розвиваються, бути в курсі останніх тенденцій та розробок у сферах технічних послуг та поглибити їхні професійні знання та навички в галузі бібліотечно-інформаційної справи. Одне безкоштовне місце у сесії буде надано бібліотекарям та інформаційним фахівцям з країн, що розвиваються. Навчання буде проходити англійською мовою.

Повну інформацію про грант, включаючи критерії відбору та лінк на форму заявки, читайте тут. Заявки можуть бути подані до 31 липня 2020 року.

Напрями навчання

Основи формування фондів (Fundamentals of Acquisitions)

Сесія 1: 31 серпня - 9 жовтня 2020 року

Сесія 2: 2 листопада - 11 грудня 2020 року

Онлайновий курс " Основи формування фондів " зосереджується на основах придбання монографій та періодики: цілі та методи, фінансове управління бюджетами бібліотечних фондів та взаємозв'язки між бібліотекарями, книгорозповсюджувачами, передплатними агентствами видавцями. У цьому курсі ви отримаєте широкий огляд операцій, пов'язаних із придбанням літератури після прийняття рішення про відбір. Зауважимо, що у курсі ми розрізняємо формування колекцій, що передбачає відбір матеріалів для бібліотеки; і придбання, що включає замовлення, доставка та оплата літератури.

Основи оцінки колекцій (Fundamentals of Collection Assessment)

Сесія: 5 жовтня - 13 листопада 2020 року

Курс "Основи оцінки колекцій" представляє основні аспекти оцінювання колекцій в бібліотеках, й розрахований для тих, хто цікавиться або відповідає за оцінювання колекцій, незалежно від типу і розміру бібліотеки. З курсу ви дізнаєтесь методики та інструменти оцінки друкованих та електронних колекцій, а також дизайну та управління проектами.

Основи розвитку та управління колекціями (Fundamentals of Collection Development and Management)

Сесія 1: 10 серпня - 4 вересня 2020 року

Сесія 2: 2 листопада - 4 грудня 2020 року

Онлайновий курс «Основи розвитку та управління колекціями» включає повне визначення понять розвитку та управління колекцією; політика управління колекціями та бюджети як частина бібліотечного планування; розвиток колекції (вибір та створення колекцій); менеджмент колекцій (наприклад, прийняття рішень після відбору матеріалів, включаючи рішення про вилучення, передачу, збереження); аналіз колекції - чому і як це зробити; інформування та маркетинг; тенденції та пропозиції щодо майбутнього розвитку та управління колекцією.

Основи придбання електронних ресурсів (Fundamentals of Electronic Resources Acquisitions)

Сесія 1: 14 вересня - 9 жовтня 2020 року

Сесія 2: 2 листопада - 4 грудня 2020 року

Онлайновий курс «Основи придбання електронних ресурсів» включає огляд придбання, надання доступу, адміністрування, підтримка та моніторинг доступу до електронних ресурсів. Це є основою в створенні фонду електронних ресурсів, включаючи тестування продуктів, ліцензування, способи придбання та моделі ціноутворення, а також розумінні відносин між постачальниками ресурсів, видавцями, постачальниками платформ та бібліотеками.

Основи каталогізації (Fundamentals of Cataloging)

Сесія: 12 жовтня - 20 листопада 2020 року

Онлайновий курс «Основи каталогізації» починається з обговорення того, як каталогізація допомагає користувачам у пошуку ресурсів та цінності практики стандартизації. Ці основи мають практичне обгрунтування в роботі зі створення бібліографічних описів, процесу предметного аналізу та узагальнення змісту з використанням класифікації. Обговорюються такі стандарти, як бібліографічний формат, тематичні заголовки Бібліотеки Конгресу та класифікація Бібліотеки Конгресу. Перехід фокусу від каталогізації на основі формату до каталогізації моделей взаємозв'язків від основ FRBR до практичного застосування RDA та погляд на триплекси RDF та BIBFRAME. У всіх сферах значення стандартів буде проілюстровано та обговорено, буде багато прикладів фактичної практики.

Основи збереження (Fundamentals of Preservation)

Сесія: 5 жовтня - 30 жовтня 2020 року

Онлайновий курс «Основи збереження» знайомить учасників з принципами, політикою та практикою збереження в бібліотеках та архівах. Курс розкриває збереження як формальну функцію бібліотеки та те, як вона відображає та підтримує інституційну місію, основну роль профілактичної допомоги, включаючи хороші умови зберігання, планування надзвичайних ситуацій та ретельне поводження з колекціями; історію та виробництво фізичних форматів та як це впливає на параметри збереження; стандартні методи догляду та ремонту, а також варіанти переформатування; і проблеми у збереженні цифрового контенту та які наслідки для майбутнього. Курс орієнтований на широку бібліотечну аудиторію.

Основи метаданих (Fundamentals of Metadata)

Сесія 1: 17 серпня - 25 вересня 2020 року

Сесія 2: 26 жовтня - 11 грудня 2020 року

Курс «Основи метаданих» покаже схожість та відмінності між каталогізацією та метаданими; описова, технічна та адміністративна схема метаданих; стандарти вмісту та контрольовані лексики; підходи до створення та трансформації метаданих; та дизайн метаданих.