Українські та білоруські бібліотекарі вивчили методологію дизайн-мислення для бібліотек

З 3 по 26 червня 2020 р. пройшов перший цикл навчання за проєктом «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.

Основна мета проєкту - навчити бібліотекарів з України та Білорусі створювати інноваційні бібліотечні послуги, які розвиватимуть культурні та творчі індустрії цих країн, з використанням спеціальної методології «Дизайн-мислення для бібліотек».

Семінари і тренінги відбувались в онлайн-форматі, участь у них взяли 33 учасника з України та Білорусі, відібрані до участі в проєкті на конкурсній основі.

За тематикою навчання розкривало такі питання:

  • культура як м’яка сила впливу на суспільство;
  • міграція креативності зі світу мистецтва в світ економіки та бізнесу;
  • природа креативності, становлення креативного класу та значення креативної економіки в сучасному світі, чинники та способи управління рівнем креативності;
  • динаміка розвитку креативних індустрій в Україні. Бізнес-моделі креативних бізнесів в Україні та світі;
  • бібліотека в культурних та креативних індустріях;
  • партнерство бібліотеки з культурними інституціями та організаціями;
  • дизайн-мислення для бібліотек;
  • створення цінності в бібліотеці.

Тренерами були бібліотекарі з DOKK1 (Орхус, Данія), експерти Міжнародної асоціації Культура і Креативність та ВГО Українська бібліотечна асоціація.

101815073 3301462646607140 330373608548013150 n

Вивчаючи методологію «Дизайн-мислення для бібліотек», учасники проєкту навчились формулювати дизайн-виклик (дизайнерську проблему), проводити інтерв’ю, створювати прототипи своїх ідей та послуг, а також тестувати та удосконалювати ці прототипи.

106003039 3338348449585226 9057671963182731831 o

Ідеї нових бібліотечних послуг, розроблені під час навчання, стосуються розвитку таких сфер культурних та креативних індустрій, як культурна спадщина, образотворче мистецтво, аудіо-візуальний сектор, перфомативні види мистецтва, література та ін.

Наприклад, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка планують створити студію друку літературних цитат, щоб виявити творчий потенціал своїх користувачів і матеріалізувати його. У бібліотеці-філії №3 Херсонської централізованої бібліотечної системи мають намір розробити та впровадити серію тренінгів зі створення коміксів для молоді. У бібліотеці ім. В.А.Симоненка для дітей Централізованої бібліотечної системи Голосіївського району м.Києва прагнуть познайомити з традиційною вишивкою та етнографією матусь дітей з інвалідністю та жінок з сімей у складних життєвих ситуаціях.

Відгук учасниці проєкту з України, Кіріллової Марини, зав. методико-бібліографічним відділом Добропільської міської централізованої бібліотечної системи Донецької обл.:

Подаючи заявку на участь у проєкті «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», навіть не думала, що отримаю «вау-ефект»! Тим паче, що реалізація проєкту співпала з впровадженням карантину. Не встигла отямитись, а вже позаду червень і перший етап онлайн-тренінгу.

Метод дизайн-мислення, якому нас навчали данські тренери, перевертає свідомість і змушує подивитися на користувача бібліотеки як на головну особу. Практичні завдання, робота в групах, постійна підтримка тренерів та кураторів, спілкування з учасниками проєкту (а нас, до речі, аж 33 представники з України та Білорусі) – все це надихало та допомогло визначитися з ідеєю й створити прототип інноваційної бібліотечної послуги. Наразі, час тестувати нову послугу.

Відгук учасниці проєкту з Білорусі, Ольги Вовк, представниці Білоруської бібліотечної асоціації:

Могу сказать, что тренинг местами оказывался совершенно неожиданным. Все мы почитали заранее, конечно, чего ждать и что это такое, и все равно не были готовы.

Выход за пределы комфорта на протяжении всего тренинга – пусть не всегда приятное, но полезное ощущение. Записала много полезных лайфхаков и идей в работе – от тренеров и украинских коллег. Даже в темах, в которых разбиралась хорошо, было что записывать и переосмысливать.

Отдельно хочу отметить профессионализм коллег из УБА – они разбираются и могут сами выступать экспертами в темах, которые сложно назвать чисто библиотечными. Не боятся критиковать и делать замечания – в нашем приторно-сладком библиотечном мирке это дорогого стоит. И фидбек от них – наравне с фидбеком от тренеров – для меня был одним из самых важных моментов тренинга.

До початку другого циклу навчання, який стартує 14 липня, учасники мають удосконалити свої ідеї та прототипи, а також провести тестування серед цільової аудиторії. Також у липні 2020 р. переклад методології «Дизайн-мислення для бібліотек» українською мовою буде розміщений у відкритому доступі для всіх бажаючих.

Очікуємо, що з 1 вересня 2020 р. будуть впроваджені принаймні 30 інноваційних бібліотечних послуг, які будуть презентовані під час XI Львівського міжнародного бібліотечного форуму.