Зелені бібліотеки у світі та в Україні

Карантинні обмеження, спричинені пандемією COVID-19, значно вплинули на діяльність бібліотек та проведення запланованих заходів в усьому світі. Відтак, щорічний дводенний міжнародний семінар, який організовує ВГО Українська бібліотечна асоціація з давнім та надійним партнером Goethe-Institut в Україні, пройшов в онлайновому форматі. Цьогоріч він був присвячений питанню створення та розвитку зелених бібліотек.

Screenshot 1

Новий виклик відкрив й нові можливості, тому у семінарі взяли участь три бібліотечних експерти з Німеччини, а саме: Єва Хакенберг, завідувачка інформаційно-бібліотечної роботи Goethe-Institut Марокко, Клаус Ульріх Вернер, керівник відділу філософсько-гуманітарних бібліотек і Філологічної бібліотеки Вільного університету (Берлін) та Тім Шуманн, директор Міської бібліотеки Генріх Бьоль району Панков міста Берлін.

Єва Хакенберг у своєму виступі розкрила поняття «зелені бібліотеки» та її складові, нагадала про міжнародні ініціативи IFLA та розповіла про німецькі ініціативи з підтримки сталого розвитку на прикладі роботи Goethe-Institutу Братиславі, Словаччина, Джакарті, Індонезія та низці бібліотек Німеччини. Клаус Ульріх Вернер навів яскраві приклади екологічної складової сталого розвитку у будівництві та дизайні бібліотек на прикладі Філологічної бібліотеки Вільного університету у Берліні. Крім дизайну, п. Вернер описав особливості екологічного менеджменту бібліотеки. Тім Шуманн ще раз наголосив на розвитку нового зеленого курсу у світі та детальніше розказав про світові екологічні рухи, наприклад Fridays 4 Future та Libraries4Future. На підтримку цього руху ВГО Українська бібліотечна асоціація підготувала переклад Декларації українською мовою, який незабаром з’явиться на ресурсі.

Screenshot 3

Screenshot 4

Рух Libraries4Future сприяє перетворенню бібліотек з пасивних на активних учасників екологічного руху й, на відміну від більшості бібліотечних рухів, звертається не до інституцій, а до громади та кожного працівника бібліотеки зокрема. Розбудова співпраці бібліотек забезпечить видимість та глобальність руху та посилить сталий розвиток і захист клімату. В Україні вже існує рух «Зелені бібліотеки», який активно пропагує БФ «Бібліотечна країна» та висвітлює кращі українські практики екологічних послуг у бібліотеках, літературу та ресурси з даної тематики. Свою презентацію п. Шуманн доповнив кращим досвідом роботи німецьких бібліотек, який надихнув учасників.

Поряд з німецькими спікерами виступили й українські доповідачі, представники публічних та університетських бібліотек з Києва, Львова, Сум, та поділились власним досвідом роботи в екологічному напрямку. Варто відмітити, що онлайновий формат розширив географію та доступність до професійних бібліотечних заходів. У семінарі взяло участь майже 60 учасників з усієї України, які цікавляться та розвивають екологічний напрям роботи бібліотек.

З презентаціями спікерів дійсні члени та офіційні партнери ВГО Українська бібліотечна асоціація можуть ознайомитись тут.

Рухаючись у напрямку захисту довкілля, семінар супроводжували «екологічні» матеріали – електронні сертифікати, електронні програми тощо. Незважаючи на значну кількість пропозицій онлайнових заходів і цифрових продуктів, до яких активно звертаються бібліотекарі в період карантину, учасники позитивно сприйняли онлайновий формат семінару та відмітили зручність дистанційної участі у професійних бібліотечних заходах. У перспективі такий онлайновий компонент може гармонійно доповнювати офлайнове навчання та зустрічі, які організовує Асоціація.

Дякуємо усім учасникам й спікерам за активну участь та взаємодію і до нових зустрічей!