Українській бібліотечній асоціації - 25!

Українська бібліотечна асоціація –

Не байдужа – Впливова – Експертна – Молода – Жива!

О. Бруй,

Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація

Сьогодні бібліотеки є одним з базових елементів культурної, наукової, освітньої та інформаційної інфраструктури суспільства. Духовні скарбниці нації і модерні інформаційні хаби, через документовану спадщину бібліотеки ув'язують наше минуле з нашим майбутнім.

Важливу роль у розвитку бібліотечної справи в Україні відіграє професійна громадська організація ВГО Українська бібліотечна асоціація (далі – УБА), яка суттєво впливає на розвиток бібліотечної професії та управління галуззю, сприяє модернізації бібліотечної справи. УБА є тим компонентом громадянського суспільства, який посилює персональну мотивацію до активної дії і впроваджує демократичні практики в професійне бібліотечне середовище.

Цьогоріч Українській бібліотечній асоціації виповнюється 25 років: 1 лютого 1995 р. відбулося створення цього потужного осередку небайдужих до своєї справи бібліотечних фахівців, готових вкладати знання, душу, сили і творчу енергію в розвиток бібліотечної справи в Україні, а 1 серпня 1995 р. Українська бібліотечна асоціації була зареєстрована в Міністерстві юстиції України (свідоцтво № 675) [1].

1980 1080 001 а

У витоків організації стояли В. Пашкова, В. Бабич, А. Корнієнко, В. Навроцька, В. Загуменна, Я. Сошинська та ін., її зростання в різні часи визначали такі знані бібліотечні фахівці, як Т. Добко і Т. Ківшар, В. Скнар і А. Чачко, Т. Вилегжаніна і В. Дригайло, Т. Ярошенко і Л. Ковальчук, І. Шевченко й Я. Хіміч, Т. Новальська й А. Соляник, Л. Лугова й С. Моісєєва, О. Сербін і О. Воскобойнікова-Гузєва та багато інших.

Своїм баченням сьогоднішньої ролі Української бібліотечної асоціації та своїх завдань у зв'язку з цим поділилась Президентка УБА, директорка Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інcтитут імені Ігоря Сікорського» Оксана Бруй.

За словами пані Оксани, УБА – це, перш за все, спільнота однодумців. «Я бачу, що не одна така "божевільна", відчуваю підтримку (в усіх сенсах), і це надихає. УБА – це можливість реалізувати себе та відповідальність, тому на повноцінний сон та відпочинок часу не вистачає. УБА – це можливість впливати на те, щоб бібліотеки в Україні (не окремі, а масово) були сучасними, комфортними, живими, потрібними та заповненими людьми, а бібліотекарі – компетентними і активними. І це зобов’язує», – коментує вона. – «Основним своїм завданням бачу – досягнути такого розвитку нашої організації, щоб кількість активних членів перевищила "формальних" хоча б на плюс один. Щоб сформувалось розуміння, що УБА – це не лише 11 членів Президії і ще 50 активістів, а кожен, хто має членський квиток або партнерське посвідчення УБА, і від кожного з нас залежить наскільки ми будемо спроможними і як професійна організація, і як громадська».

УБА – це завжди рух, сповнений емоцій і подій. Однією з найяскравіших є щорічний Львівський міжнародний бібліотечний форум, що проводиться в межах BookForum (раніше – Форум видавців у Львові). «Для бібліотекарів – це подія! Ми готуємося до цього і чекаємо! Форум – це завжди цікаво і пізнавально: нові знання, знайомства, зустрічі, враження. Я останні п’ять років активно беру участь в тому: як член оргкомітету, готую виступи, модерую якісь заходи. Але у 2019 році це був десятий, ювілейний Форум. І це було щось неймовірне! Це також були і нові знання, і зустрічі, і знайомства, і смачна кава… Але він був настільки насиченим, що за моїми відчуттями – це був один день. Найдовший день у моєму житті, який промайнув за одну мить», – ділиться враженнями пані Оксана.

48822851142 bdce999771 c

Разом з тим, на думку очільниці УБА, було б добре, якби Асоціація була більш впізнаваною не лише в бібліотечному світі: «Часто буває, коли спілкуєшся з представниками влади чи журналістами, і до того разів десять говориш назву "Українська бібліотечна асоціація", а потім чуєш чи читаєш варіанти. Найчастіше це – "Українська асоціація бібліотек", "Асоціація бібліотек України" та "Асоціація українських бібліотек"».

Тож попереду ще багато роботи і складних завдань, які чекають на своє вирішення.

«Я лише трохи більше року є президенткою Української бібліотечної асоціації. Зважитись на це мені було не просто. Та краще шкодувати про те, що зробив, аніж про те, що не зробив», – упевнена пані Оксана. – «І я вдячна всім, хто мені довіряє і підтримує!».

З нагоди ювілею УБА пані Оксана Бруй побажала Асоціації та усім колегам фокусуватися на цілях, не зважати на перепони, пам’ятати, що «ніхто, крім нас», бути відповідальними, гуртуватися і йти до мети!

  1. Хроніка подій УБА (1995 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ula.org.ua/pro-uba/hronika-podiy/343-1995. – Назва з екрана.

Матеріал підготувала Т. Гранчак, членкиня

Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація

 

Українська бібліотечна асоціація –

Однодумці – Творення – Спілкування – Можливості – Події

Ірина Шевченко,

Президентка Української бібліотечної асоціації, 2009-2018 рр.

УБА для мене – це велика частина життя та можливість реалізувати свої ідеї і бачення. Це також коло друзів та колег, цікаві враження, яскраве і насичене життя у професії, постійне залучення до процесів створення нового.

За часи мого президентства наша Асоціація активно реалізовувала низку важливих проектів і виникало завдання багато чого робити вперше – налагоджувати партнерства, створювати та організовувати роботу виконавчого офісу, розвивати регіональні відділення та активізувати роботу секцій.

У ті часи були створені сучасний бренд УБА та нині діючий портал, засновано бюлетень, впроваджено електронний облік членів та інтернет-еквайринг, засновано низку конкурсів, зокрема «Бібліотека року» та девіз року, створено Молодіжну секцію.

В цілому головне завдання було – розбудова УБА, і задля цього розвивалася активна проектна та адвокаційна діяльність, підтримувалися ініціативи усіх зацікавлених та активних членів.

Яскравими для мене були участь у Конгресах ІФЛА, можливість долучитися до світової бібліотечної спільноти та відчути себе її частиною. Коли бібліотекарі з усього світу збираються разом, радіють зустрічі, спільно працюють та єднаються задля вирішення нагальних проблем, генерують ідеї – це вражає!

Я бажаю нашій Асоціації зростання і невпинного розвитку. Бажаю, аби активних в УБА ставало більше, аби примножувалися здобутки та зберігалися традиції. Бажаю усім нам бути невтомними, невичерпними, неперевершеними!

 

Дорогі друзі!

Щирі вітання від Президії да Виконавчого офісу ВГО Українська бібліотечна асоціація з нагоди 25-річчя нашої громадської організації!

Спогади про діяльність Асоціації В.Г.Дригайла, Президента УБА у 2001–2005 рр. читайте тут.