Привітання Президента ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксани Бруй

Друзі! У листопаді 2018 р. ми з вами на Конференції УБА ухвалили нову стратегію та визначили свої цілі на найближчі три роки. Минув лише рік, та час так ущільнився, що, здається, минуло десятиліття: стільки змін, справ, подій, заходів зроблено та відбулося.

Перед українськими бібліотеками, як і перед бібліотеками в усьому світі, постають виклики, пов’язані з шаленим темпом розвитку й проникнення ІТ в наше щоденне життя. Це повсюдна цифровізація, штучний інтелект, інтернет речей, віртуальна реальність і зменшення читання. То чи є в такому світі майбутнє у бібліотек? Певно, що є! Багато бібліотек вже зламали стереотип, що бібліотека — це сховище старих запилених книжок. По-перше, в сучасних бібліотеках і книжки нові й сучасні, а по-друге, сучасна бібліотека — це вже давно не лише книжки та інформація. Це спільнота людей, які збираються в бібліотеці та вчаться, перенавчаються, співають, танцюють, малюють, грають, дивляться кіно, врешті, просто спілкуються.

Українським бібліотекам ламати стереотипи в рази складніше, ніж зарубіжним. Бо у нас — війна, економічна нестабільність, що триває вже більше чверті століття, а звідси й наше відставання від зарубіжних бібліотек (приміщення, техніка, обладнання, фонди, ІТ, нормативна база й інше). Бо у нас – вибори, і в черговий раз змінилися ті, хто приймає рішення, і ми знову і знову пояснюємо очевидні речі — наскільки бібліотеки важливі для суспільства, для громади, для окремих людей, для влади. І останнім часом, мабуть як ніколи раніше, наші бібліотеки мають від усіх багато уваги й «уваги».

Але ми долаємо ці виклики й труднощі. В Україні також активізуються та творяться «інші», сучасні бібліотеки, бібліотеки для людей. Не гірші, а в дечому й кращі закордонних.

Стратегія УБА спрямовує нашу діяльність на розвиток бібліотечної справи. Ми усвідомлюємо себе та зростаємо як відкрита спільнота професіоналів, об’єднаних задля розвитку бібліотечної справи. Члени і членкині УБА активно включаються у процес реформування бібліотек, бібліотечної справи в Україні від самого її заснування, з 1995 року. Насамперед, поширюючи інноваційні бібліотечні моделі через систему безперервної освіти, яка вибудувалася в УБА протягом цих років. Ми створюємо сучасні навчальні програми, онлайнові курси, рекомендації, перекладаємо та поширюємо міжнародні професійні стандарти. Ми проводимо конференції, семінари, тренінги, майстер-класи, школи, на яких бібліотекарі й бібліотекарки навчаються, обмінюються досвідом, отримують нові знання, вміння, навички, виходять за межі та приносять це нове в свою бібліотеку, своїм читачам і читачкам, творять «інші» сучасні бібліотеки.

Адвокація бібліотек – ще один пріоритетний напрям діяльності УБА від самого початку. Кількість зустрічей з представниками влади різного рівня, від президента, міністрів, заступників міністрів до місцевої влади, кількість листів, звернень, виступів, інтерв’ю, публікацій в ЗМІ за останні півроку зросла в рази. Наші експерти включаються в робочі групи з реформування бібліотечної справи при міністерствах та Офісі президента.

На різних рівнях ми доносимо спільну позицію, що влада, якщо вона має державницьке бачення, зобов’язана посилити та використати потенціал бібліотек для розвитку усіх сфер життя й діяльності суспільства, громади, окремої людини. А ми як професійна громадська організація готові в цьому допомагати.

Свою спроможність ми безпосередньо пов’язуємо із розвитком членства, партнерства та регіональних відділень. Сьогодні спільнота УБА – це 4 950 індивідуальних членів і членкинь, 77 офіційних партнерів, 14 регіональних відділень. Ми кличемо долучатися до нас усіх, хто зацікавлений, щоб в Україні бібліотеки мали майбутнє, були сучасними, потрібними, новими.

Впевнена, що об’єднуючись, ми робимо наші бібліотеки «іншими», сучасними, повними людей, живими! В бібліотеці кожен знайде щось для себе чи себе! Бібліотека – це цілий Всесвіт!

Недаремно девіз УБА наступного року – «Бібліотека – Всесвіт у зручному форматі!».

Напередодні Нового 2020 року я бажаю кожному з нас ставити правильні запитання, знаходити чесні відповіді, постійно виходити за межі, ламати стереотипи, змінюватись самим, змінювати свої бібліотеки, змінювати світ навколо! Знайдіть свій Всесвіт!

Станьте Всесвітом для когось!

Щиро! Оксана Бруй, Президентка Української бібліотечної асоціації