І професійне збагачення, і враження від Львова

Для найактивніших учасників громадської організації «Чернігівське обласне відділення УБА» її президією (голова Інна Аліференко) організований культурно-освітній візит до сучасних бібліотек Львова. 43 бібліотекарі, представники 25-ти бібліотек Чернігівської області 9-10 липня 2019 р. мали змогу ознайомитися з інноваціями, обмінятися досвідом, підвищити фаховий рівень, налагодити партнерські зв’язки з львівськими колегами.

Програма поїздки виявилася вельми насиченою, адже для вивчення роботи восьми бібліотечних закладів міста Лева бібліотекарі мали лише два дні. Перша бібліотека, яка зустріла гостей з Чернігівщини – Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки, директор якої Любов Цяпало впродовж всього візиту люб’язно опікувалася бібліотечними туристами. При бібліотеці діє Перша Львівська Медіатека – сучасний мультимедійний центр в поєднанні з унікальним книжковим фондом. Вона складається з трьох функціональних приміщень та студії звукозапису. У першому, найбільшому – комп’ютери та бібліотека, друге приміщення – кімната для ігор, третє приміщення – кінозал та конференц-зал. Цей інтерактивний громадський центр під час проведення різноманітних заходів використовує різні ресурси − інтернет, СD- та DVD-носії, електронні книги, мультимедійні освітні програми тощо. Користуватися послугами медіатеки можна безкоштовно, доступна вона й людям з особливими потребами.

Наступною відвідали URBAN бібліотеку. Це креативний бібліотечний простір, увага якого зосереджена на житті міста, урбанізмі, архітектурі, мистецтві. Книгозбірня поєднує різні функції сучасної бібліотеки: коворкінга, кав’ярні, творчого майданчика, експозиційної зали. У бібліотеці відбуваються лекторії, зустрічі з цікавими особистостями, воркшопи з облаштування окремих районів міста, кіноперегляди тощо.

У самому центрі міста, у старовинному будинку розташована Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука. Високі стелі, просторі кімнати, заквітчаний балкон, який виходить прямо на площу Ринок… У цьому місці просто зупиняється час. Цю бібліотеку необхідно відвідати, аби зануритися в атмосферу Старого Львова.

1 У Львівській бібліотеці для юнацтва ім. Романа Іваничука

У новому мікрорайоні міста відвідали надсучасну в Україні Wiki бібліотеку, де львів'яни та гості міста мають можливість не лише почитати цікаві книжки, але й навчитися писати чи редагувати статті у «Вікіпедії». Згодом планують відкрити сучасну бібліолабораторію, де збиратимуться малі дослідники, аби створювати свої винаходи та пробувати себе у різних професіях.

Зацікавив ще один бібліотечний заклад – сімейний центр розвитку й дозвілля «Під спільним дахом», який є оновленою бібліотекою для дітей. Особливість цієї книгозбірні в тому, що тут впроваджені нетрадиційні послуги: teenager-сервіс «Міняю все», «Бібліоняня» для найменших відвідувачів, інтернет-розсилка для батьків «Бібліо-mail», учнівська служба «Зроби уроки в бібліотеці». Також незвичним для бібліотеки є тенісний стіл. Відпочиваючи, родини проводять тут спортивні міні-турніри.

Гостинно зустрічали нас Львівська обласна універсальна наукова бібліотека та обласна бібліотека для дітей, яку львів’яни називають «Бібліотека Левеня». Свою неформальну назву вона отримала завдяки руденькому левенятку, що є логотипом бібліотеки. Сюди можна прийти зі своїм домашнім улюбленцем (котиком-песиком-вужиком-хом'ячком), тут можна співати, можна просто поговорити з друзями, подрімати з книгою, пересидіти дощ, вигадати щось своє і запропонувати бібліотекарям разом втілити це в життя.

Але особливо вразила Бібліотека Українського католицького університету, що працює при Центрі Митрополита Андрея Шептицького. Це перша будівля за часів незалежності, споруджена спеціально для бібліотеки. Головним фундатором будівництва став канадський підприємець та меценат українського походження Костянтин Джеймс Темертей. У просторому холі та читальних залах розташовані зручні меблі, де можна працювати як з книгою, так і з ноутбуком. Для зручності користування відкритим фондом на кожному з п’яти поверхів знаходиться література визначеної тематики і є читальні зали. Поряд із сучасністю в бібліотеці співіснує фонд стародруків і спеціальних колекцій: Ірмолої, Часослови, Четеї Мінеї, Афологіони, Требники, Октоїхи, Апостоли, Псалтирі, Анфологіони, Служебники Житія святих та ін. Колекція стародруків релігійної тематики є однією із найповніших збірок друкованих артефактів такого характеру в Україні. В інтер’єрі бібліотеки – картини сучасних художників, виставкові стелажі, сучасна комп’ютерна техніка. Також є кав’ярня, де студенти і викладачі можуть випити філіжанку кави чи чаю, щось перекусити для відновлення сил, щоб далі навчатися і працювати. Бібліотека пропонує все для зручності читача: навчальні аудиторії, конференц-зал, дитячу кімнату, сувенірну крамничку. Користуватися інноваційною бібліотекою можуть не тільки студенти і працівники Українського католицького університету, але й усі охочі.

2 Біля бібліотеки Українського Католицького Університету

Захоплюючу екскурсію містом провів директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник. Львів – місто з особливою атмосферою, ароматом кави, величними стародавніми будівлями, ошатними вуличками з бруківкою. Кожна споруда у місті – то історія, яка вабить, зачаровує, закохує в себе з першого погляду.

Незабутні враження залишив у бібліотекарів візит до сучасних бібліотек Львова. Переповнені позитивними емоціями, втомлені та щасливі учасники Чернігівського обласного відділення УБА повернулися додому, аби впровадити набутий досвід у діяльність своїх бібліотек. Висловлюємо щиру подяку львівським колегам за їхню гостинність і сподіваємося на плідну співпрацю!

Джерела:

  1. Бібліотекарі Менської ОТГ переймали досвід у Львові // Наше слово. – 2019. – 19 липня. – С. 7.
  2. Дворник Н. За досвідом – до Львова / Надія Дворник // Вісті Борзнянщини. – 2019. – 6 липня. – С. 8.
  3. Лук'яшко Н. «Бібліотечні» враження від Львова / Наталія Лук'яшко // Життя Полісся. – 2019. – 26 липня. – С. 4.

Олена Попович, завідувач відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, учасниця ГО «Чернігівське обласне відділення УБА»