Молодь перезавантажує бібліотеки
11-12 квітня 2019 року відбувся IV Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації з ключовою темою «Бібліотека: перезавантаження». Організатором заходу є Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації за партнерської підтримки Наукової бібліотеки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Харківського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. Спонсором Форуму стало видавництво «Саміт-книга». Спонсорами окремих заходів були Видавництво «Наш формат» (спонсор постерної сесії), Видавництво «Ірбіс-комікси» (спонсор сесії «Промоція»), Видавництво «Ранок» (спонсор спеціальної екскурсії).
Форум відвідали молоді фахівці бібліотечної справи з різних куточків України та колеги з трьох країн – Білорусі, Латвії, Румунії. Захід пройшов у приміщенні Навчально-бібліотечного комплексу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого у місті Харків.
З вітальним словом до учасників Форуму звернулися Констянтин Соляннік, декан факультету адвокатури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Олексій Чмир, державний експерт Директорату державної мовної політики Міністерства культури України, Людмила Глазунова, заступниця директора Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г Короленка, голова Харківського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, Вікторія Польова, голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації, Тетяна Борисова, членкиня Президії Української бібліотечної асоціації.
Розпочався Форум виступом Сергія Летучого, event-менеджера Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, який розповів про бібліотеку як відкритий інклюзивний арт-простір, що дозволяє культурно розвиватися, навчатися, реалізовувати свої проекти, а також про бібліотеку як сучасний майданчик освіти, інтелектуального розвитку і здійснення своїх ідей, місце відпочинку для молоді.
Генадій Панарін, програміст, AVD-system (м. Харків) розглянув етапи еволюції книги з точки зору цифрових технологій, а також визначив напрями, у яких можуть розвиватися сучасні бібліотеки.
Іноземна гостя Linda Eltermane, завідувачка центру інтеркультурного діалогу Наукової бібліотеки Латвійського університету, Латвійська бібліотечна асоціація, розповіла про створений на базі Академічної бібліотеки Латвійського університету Український інформаційний центр, у якому відбуваються різноманітні заходи, виставки, конференції.
Пленарне засідання завершила панельна дискусія, на якій представниці центрів «Вікно в Америку» розкрили сучасні тенденції розвитку бібліотечної справи у США.
Після пленарного засідання форумчани долучались до паралельних заходів: сесії «Промоція» та сесії «Технології». Модератором першої була Оксана Бояринова, членкиня ВГО Українська бібліотечна асоціація, другої – Костянтин Картузов, директор Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва.
Також для учасників Форуму було проведено два майстер-класи. Славія Посєдай, художниця, професійний фотограф Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва поділилася своїм досвідом створення портретів. А команда бібліотекарів із Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки Анастасія Літашова, Денис Черв`як, Олександр Букрєєв та Сергій Летучий розкрили секрети досягнення дзену в роботі молодого бібліотекаря.
Другий день Міжнародного форуму молодих бібліотекарів УБА розпочався з паралельних заходів. Сесія «Грамотність», яку модерувала голова Молодіжної секції Вікторія Польова, була наповнена корисними порадами про цифрову та інформаційну грамотність від українських та закордонних колег. На сесії виступили двоє іноземних спікерів: Алєксандр Тарасєвіч, бібліотекар Центральної наукової бібліотеки імені Якуба Коласа НАН Білорусі; голова комітету молодих спеціалістів розповів про те, як варто поводитись молоді в умовах інформаційного шуму в Інтернеті; Revi Valentina Ianciac, бібліотекарка Бібліотеки Ясського технічного університету імені Герге Асакі поділилась досвідом розширення можливостей літніх людей через навчання англійській мові та цифровій грамотності.
Паралельно проходив майстер-клас від Маджії Крауз, PhD, керівниці програми «Американські центри» Посольства США в Україні, де у дружній атмосфері з можливістю попрактикувати англійську мову учасники працювали над темою медійної грамотності. Після цього Тетяна Стрельченко та Мар'яна Гулевич, представниці Американського дому у Києві розповіли про інноваційний дизайн програм і заходів.
Крім доповідей та майстер-класів, на Форумі пройшла і постер-сесія, упродовж якої учасники мали можливість спілкувались із авторами бібліотечних постерів, ставити питання та оцінювати роботи. Олена Ніколаєнко, бібліотекарка з Харківської обласної бібліотеки для дітей стала переможницею конкурсу постерів за результатами голосування та отримала спеціальний подарунок від спонсора постер-сесії Видавництва «Наш формат».
Бонусом для учасників Форуму стала екскурсія «Паперові скарби» виробничими потужностями та логістичним центром видавництва «Ранок» і відвідування бібліотек м. Харків.
ІV Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотека: перезавантаження» став масштабним заходом, у якому взяли участь понад 100 молодих бібліотечних фахівців із України, Білорусі, Латвії, Румунії. Щороку Форум зростає та вдосконалюється як платформа для обговорення актуальних бібліотечних питань, але незмінним залишається бажання його організаторів допомогти молоді УБА успішно розвиватися та кар’єрно зростати у своїх бібліотеках.
Презентації
Катерина Косинська,
заступниця голови Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації
учена секретарка Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова