Українська бібліотечна асоціація: регіональний аспект

Успішна діяльність ВГО Українська бібліотечна асоціація значною мірою залежить від просування нашої місії, поширення і підтримки наших ключових ідей в регіонах України. Це завдання ми вирішуємо завдяки активу регіональних відділень Асоціації.

Організаційно спроможні та успішні регіональні відділення – не лише запорука зростання Української бібліотечної асоціації. Це – впливовий чинник для реалізації Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», важлива умова повсюдного впровадження інноваційних моделей діяльності українських бібліотек різних типів і різного відомчого підпорядкування.

Наразі функціонують 13 регіональних відділень УБА: Волинське, Донецьке, Івано-Франківське, Луганське, Миколаївське, Полтавське, Рівненське. Тернопільське, Харківське, Хмельницьке, Черкаське, Чернівецьке, Чернігівське.

image002

Протягом 2018 року через представництва УБА в регіонах було залучено 4 120 членів, а основні акценти в діяльності були спрямовані на адвокаційні заходи, заходи з безперервної освіти бібліотечних фахівців та активності, що мотивували бібліотекарів до змін і формували позитивний імідж професії.

Підвищення кваліфікації та програми обміну з зарубіжними партнерами - значна мотивація для професіоналізації бібліотечних фахівців та одночасне позиціонування бібліотечної галузі України в світі. Цьому напряму багато уваги приділяли колеги з Чернігівщини: в червні 2018 р. чернігівська делегація перебувала в Сілезькому воєводстві Республіки Польща з навчальним візитом «Розвиток культури, діяльність і різносторонній розвиток бібліотек на фоні реформи місцевого самоврядування у Польщі», що фінансувався в рамках програми Study Tours to Poland. Резонансу та престижу нашій професії та значення членства в УБА додала поїздка бібліотекарів з Рівненщини до польського м. Люблін. Ще один вдалий досвід міжнародної професійної співпраці - участь колег з Тернопільського обласного відділення УБА в Програмі транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014-2020».

Майбутнє галузі значною мірою залежить від того, як почуваються в професії молоді фахівці – це ще один важливий напрям роботи регіональних відділень УБА, які проводять дослідження, організовують професійні студії, започатковують регіональні молодіжні секції. Яскраві приклади уваги до потреб молодих фахівців у 2018 р. демонстрували колеги з Івано-Франківського ОВ, які провели обласну профстудію для молодих бібліотекарів зі стажем роботи до 3-х років - «Місце публічної бібліотеки в інфраструктурі громади». На Тернопільщині створено молодіжну секцію Тернопільського ОВ, яка покликана надати нового імпульсу розвитку професії бібліотекаря. Луганське ОВ провело міні-дослідження «HOMO BiBilotekar: анатомія молодого бібліотекаря».

Позитивний досвід з поширення впливу Української бібліотечної асоціації на розвиток галузі демонструє Хмельницьке ОВ. Колеги провели загальнообласне опитування бібліотекарів та користувачів «Розширення асортименту послуг бібліотек на основі використання нових інформаційних технологій», анкетування «Вивчення потреб працівників бібліотек для розширення свого професійного світогляду», організували навчання щодо доступу членів відділення до дистанційних сервісів УБА та сертифікатних спеціалізованих дистанційних програм навчання Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

Особливе місце в діяльності представництв УБА в регіонах займає організація заходів з професійного розвитку працівників бібліотек. Як хороші приклади організації безперервної освіти для бібліотекарів варто відзначити обласну школу для бібліотекарів інтернет-центрів БіблінетTechnology (Луганське ОВ), дистанційне навчання фахівців публічних бібліотек ОТГ – web-коучинг «БібліоSTUDIES» (Миколаївське РВ).

webkou2

Регіональні відділення УБА активно запроваджують мотиваційні конкурси і проекти для бібліотекарів, що передбачають і фінансову підтримку бібліотек, проводять обласні бібліотечні форуми, конференції, ярмарки ідей. Все це розкриває творчий потенціал бібліотекарів, підкреслює суспільну цінність бібліотек як інформаційних, просвітницьких та культурних інституцій, центрів громадської активності, креативних просторів.

Так, Рівненське ОВ організувало та провело «Конкурс міні-грантів бібліотечних ініціатив – 2019», у результаті якого фінансову підтримку від УБА отримали 5 проектів бібліотек базового рівня. Тернопільське ОВ ініціювало розробку Програми обласного конкурсу мікропроектів «Майбутнє бібліотеки — майбутнє села» для публічних бібліотек в сільській місцевості Тернопільської області на 2019-2023 роки, що спрямований на покращення матеріально-технічної бази бібліотек. Івано-Франківське ОВ щорічно проводить обласний конкурс «Краща бібліотека року», за підсумками якого переможці отримують подарунки, а надбання бібліотек друкуються в методичному збірнику про досвід роботи бібліотек-переможців. Схожий конкурс 2018 року започатковано Донецьким ОВ - «Краща бібліотека року - 2018», завдяки якому 4 бібліотеки регіону отримали грошову винагороду на активізацію діяльності. Черкаське ОВ для стимулювання пошуку інноваційних форм роботи організувало і провело обласний конкурс молодих бібліотекарів «Талановиті та перспективні». Переможці отримали призи та грошову допомогу. На Миколаївщині за підтримки Миколаївського РВ започатковано щорічний обласний конкурс професійної майстерності «Бібліотека – орієнтир року» серед публічних бібліотек районних ЦБС та об’єднаних територіальних громад. Приділяє увагу розвитку професійних якостей бібліотечних фахівців й Луганське ОВ. Кожного року в області відбуваються конкурси, орієнтовані на різні напрями діяльності бібліотекарів. У 2018-му увагу приділили навичкам роботи в медіапросторі, залучивши працівників бібліотек регіону до Конкурсу «Facebook ефект: життя чи виживання» на кращу FB-сторінку.

 міні-грантів бібліотечних ініціатив

Значний досвід роботи стосовно інтеграції внутрішньо переміщених осіб в місцеві громади має Харківське ОВ. За його підтримки в області реалізується грантовий проект «Покращення можливостей для освіти, самоосвіти, творчої самореалізації та соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб у Харкові та Харківській області», що діє в межах проекту «Підтримка українських громад у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб», фінансується німецьким урядом та виконується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Завдяки проекту забезпечена робота Інформаційно-ресурсного центру на базі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка. У 2018 р. у центрі проведено 30 занять для внутрішньо переміщених осіб з основ комп'ютерної грамотності та 16 тренінгів з арт-терапії.

56440228 2272859136307786 7268605087549751296 n

Досягаючи наших стратегічних цілей впродовж 2019-2021 рр., ми плануємо офіційно створити ще три обласних відділення, аби всі члени Асоціації отримували послуги та можливості від УБА, незалежно від їхнього місцезнаходження.

Президія УБА розробила критерії успішності та вже розпочала моніторингові візити для підтримки регіональних відділень, активізації їхньої діяльності та впровадження ефективного менеджменту.

Важливо спільно розширити інформування про діяльність відділень, активізувати комунікаційні канали та інтернет-ресурси регіональних представництв, створити серію промо-роликів.

У наших планах – організувати навчання для керівників регіональних відділень і секцій УБА у межах ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу» (22 травня 2019 р.), провести серію виїзних та дистанційних заходів з обміну досвідом між відділеннями, започаткувати конкурс або відзнаку УБА «Краще регіональне відділення».

Закликаємо бібліотечну спільноту України, наших офіційних і програмних партнерів та усіх, хто прагне зростати разом зі своєю бібліотекою, долучитися до розбудови дієвих регіональних представництв Української бібліотечної асоціації!

Ми творимо наше майбутнє!

Світлана Моісєєва, член Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація

Ярослава Сошинська, виконавчий директор ВГО Українська бібліотечна асоціація