ІХ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: орієнтири співтворення». Підсумки

26 лютого – 1 березня 2019 р. у смт. Славському відбулася ІХ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: орієнтири співтворення» під патронатом Української бібліотечної асоціації (УБА), Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (НАКККіМ) та Головного тренінгового центру для бібліотекарів (ГТЦ).

Конференція є платформою для обміну кращими теоретичними здобутками і практичним досвідом фахівців бібліотечної справи з різних регіонів України і об’єднує як бібліотекарів-практиків, так і викладачів, що здійснюють підготовку кадрів для бібліотечної галузі.

53864670 10157034532381684 396479825641996288 n

Цьогоріч у конференції взяли участь доктори та кандидати наук, професори, доценти провідних закладів вищої освіти (ЗВО) України, зокрема Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, Київського національного університету культури і мистецтв, а також науковці та провідні вчені Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, бібліотекарі-практики з інших бібліотек України, як публічних, так і ЗВО.

Властиві конференціям у Славському креатив, інноваційність підходів до вирішення актуальних питань, особлива корпоративна культура спілкування створюють сприятливі умови для формування науково-освітнього середовища управління знаннями, в якому стає можливим не лише поінформувати фахову спільноту про здобутки або дізнатися про апробовані колегами ефективні практики реалізації завдань сучасної бібліотеки, а й узяти участь у процесі спільного пошуку нових рішень і творення нового знання.

Серед основних питань, які перебували в центрі уваги учасників конференції – розвиток бібліотечної освіти в контексті розвитку бібліотечної справи та міжнародних бібліотечних трендів; сучасні проблеми діяльності вітчизняних бібліотек та їх вплив на формування контенту програм з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників; нові підходи до підготовки інформаційно-бібліотечних фахівців; нові тренінгові програми для регіональних тренінгових центрів (РТЦ) тощо.

Розпочалася конференція із ключової доповіді голови Секції з бібліотечно-інформаційної освіти, к. п. н, професора кафедри культурології та інформаційних комунікацій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв В. Загуменної «Майбутнє бібліотечної освіти: глобальні виклики», в якій було окреслено провідні тренди в трансформації вітчизняної бібліотечної освіти в умовах адаптації бібліотек до реалій формування інформаційного суспільства. Йшлося про необхідність подальшої популяризації бібліотечного фаху, актуалізацію безперервної, зокрема, дистанційної освіти, модернізацію освітніх програм підготовки бібліотечних фахівців та роль у цьому процесі Української бібліотечної асоціації.

загу

Пошукам ефективної взаємодії бібліотек та суспільства було присвячено стратегічну за змістом доповідь директора Наукової бібліотеки імені М. Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, д. н. із соц. ком. О. Сербіна, який підкреслив необхідність поєднання зусиль фахових бібліотекарів і не бібліотекарів, а також підтримку ефективного зв’язку бібліотечної освіти і практичної діяльності бібліотек.

На пленарному засіданні конференції розглядалися питання оновлення змістовного наповнення освітніх програм підготовки бібліотечних фахівців за рахунок посилення культурологічного компонента (Л. Цяпало, директор централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Львова); участі бібліотек у здійсненні політики пам'яті (д. н. із соц. ком. Т. Гранчак); проблеми забезпечення кадрового ресурсу публічних бібліотек України (за результатами всеукраїнського дослідження, Л. Лагута, гол. бібліотекар науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого) та досвід підготовки інформаційних продуктів для освіти та практики Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (О. Кириленко, к. і. н., доцент, зав. відділом лінгвістичного забезпечення інформаційно-пошукових систем Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого); організації підвищення кваліфікації працівників центральних бібліотек новостворених ОТГ (за досвідом Хмельниччини, В. Маковська, заступник директора з наукової роботи та інформатизації Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки), налагодження функціонування в бібліотеках простору неформальної освіти громадян (Н. Влезько, заступник директора з наукової роботи Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського).

«Родзинками» пленарного засідання стали доповіді директора Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, члена Президії УБА С. Моісєєвої «Переламна криза РТЦ: з досвіду роботи переміщеної бібліотеки», присвячена налагодженню в переміщеній Луганській ОУНБ роботи регіонального тренінгового центру, і заступника директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва, тренера ГТЦ Т. Якушко «Де бібліотекарю практикувати хьютагогіку».

52833090 10156507515379230 8608757569642561536 n

І на завершення першого дня роботи конференції, після «введення в проблему» презентацією Я. Хіміч – постійного організатора конференції, к. і. н, доцента кафедри культурології та інформаційних комунікацій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв – «Освітні конференції у Славську: співтворення майбутнього», учасники мали змогу ближче познайомитися один з одним, поділившись, за інтересами, на три основні майстерні: «Бібліотечні інновації: креативні техніки співтворення», «Медійна грамотність: співтворення безпечного інформаційного простору» та «Розвиток бібліотек ОТГ: концепція співтворення». Робота в майстернях передбачала творчу діяльність зі створення «інноваційно-освітнього продукту», відповідно до обраної теми. Методика роботи в майстернях та кінцевий результат їхньої роботи попередньо не обумовлювалися, їх визначали самі учасники під час роботи в майстернях нон-стоп.

Другий день роботи конференції розпочався з роботи в майстернях та пройшов під знаком інновацій. На сесії «Безперервна бібліотечна освіта: інноваційні бібліотечні практики» відбувся обмін думками і досвідом з питань впровадження інноваційних підходів у освітній процес і бібліотечну практику. Про досвід використання ігрових технологій під час викладання дисципліни «Вступ до фаху» розповіла Т. Гранчак. Практичні аспекти організації проведення літніх шкіл бібліотекарів Кіровоградщини (2014-2018) висвітлила у своєму виступі С. Приймак, завідуюча відділом соціокультурної діяльності КЗ «Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського», м. Кропивницький.

53452765 10157034535531684 7591060748118261760 n

Нікого не залишили байдужим змістовні, креативні, заряджені позитивною енергетикою виступи директора Львівської обласної бібліотеки для дітей Л. Лугової «Креативна бібліотека: Топ-десятка бібліотеки Левенятка», завідувачки науково-методичним відділом Є. Напуди і заступника директора Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка М. Грігаш «Інновації у бібліотеці: від ідеї до втілення», заступника директора Н. Білути і директора ЦБС для дорослих м. Львова Л. Цяпало «Сенсотека – місце спільного зростання. Інклюзивні освітні проекти для бібліотекарів та користувачів».

Дискусійним, креативним та провокаційним був майстер-клас від представників Луганської ОУНБ «Гірка дискримінація: авторська методика створення антилекції». Молоді та неупереджені бібліотекарі познайомили присутніх з незвичним форматом організації спілкування і просвітницької роботи бібліотекарів з користувачами – антилекцією. Як зазначили самі організатори перфомансу, «влаштували “гіркі страсті” за Максимом Горьким. Йшлося про власне бачення антилекції, її “аксесуари”, інформаційне наповнення, принципи сортування інформації та цільову аудиторію. Після методичного аперитиву перейшли до практичної частини. Колеги стали учасниками і співавторами антилекції. Згадали факти життя/творчості письменника та поговорили про історичні порухи нашого перейменування. Приємно, що надмету підхопили усі. А це – перевіряти почуте, думати та аналізувати, робити власні висновки. Бо сучасний бібліотекар – каталізатор, а читачі вже самі обирають, як чинити із поглинутим» [Літашова А. Антилекція у Славському: рівні сприйняття. Anastasia Litashova. Facebook. 28.02.2019. URL:http://bit.ly/2SSRbrn].

Як уже відзначалося, конференції у Славському мають свій стиль, зокрема, необмежений час для роботи та професійного спілкування, а також можливість долучатися до «бонусних» заходів після 20.00. Цього року це був майстер-клас Т. Якушко «Інструментарій сучасного бібліотекаря: нетрадиційні рішення», який зібрав практично усіх учасників конференції і після нього учасники продовжили працювати у майстернях. Тож другий день конференції плавно перейшов у третій, який, відповідно до цьогорічної теми, пройшов у спільній творчості.

52830386 10156507665879230 5690774664394047488 n

Практикум з «комунікації зі стейкхолдерами публічних бібліотек» від Л. Лагути, (майстерня «Розвиток бібліотек ОТГ: концепція співтворення»); формування банку ідей різними методиками стимулювання творчості від Я. Хіміч (майстерня «Бібліотечні інновації: креативні техніки співтворення») та презентація-діалог «Інформаційні дивоглядки, або хто кого в гібридній війні» від Т. Гранчак та С. Моісєєвої (майстерня «Медійна грамотність: співтворення безпечного інформаційного простору») стали підґрунтям до оприлюднення результатів роботи «майстерень».

Отже, від майстерні «Розвиток бібліотек ОТГ: концепція співтворення» учасникам конференції було представлено Методичні рекомендації «Організація підвищення кваліфікації працівників публічних бібліотек ОТГ».

Презентація результатів роботи майстерні «Бібліотечні інновації: креативні техніки співтворення» складалась з двох частин: теоретичної –презентації теорії креативного мислення і технік його розвитку в контексті розробки та впровадження бібліотечних інновацій, та інтерактивної – показу сценки за власною казкою з неординарною та філософською назвою «Коробочка-позашляховик» про здатність у процесі підвищення фахового рівня вийти за межі комфортного середовища (власної «коробочки») і відчути «крила» у розкритті власного потенціалу, про можливість рухатися вперед, не вже існуючими шляхами, а у вільному просторі, який варто створювати і для оточуючих – своїх колег та користувачів бібліотеки. Це був справжній вияв креативу бібліотекарів, які, за обмежений час, змогли не лише розробити концепт та змістовно його доповнити, а й виготовити реквізит.

53022872 10157020103226684 3363684275873382400 n

Узагальненням результатів роботи майстерні «Медійна грамотність: співтворення безпечного інформаційного простору» стало жваве обговорення «інформаційного фрі райду» – безпечного ширяння інформаційним простором, «медійного йодлінга» – системи оперативного обміну актуальними бібліотечними методиками й інноваційними практиками формування медіаграмотності, «техномін» – необхідного технологічного мінімуму для безпечного користування сучасними інформаційними сервісами.

Створені під час роботи конференції інформаційні продукти будуть розміщені на порталі УБА і можуть використовуватись як методичний та ілюстраційний матеріал при проведенні занять з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.

На завершення конференції її учасники долучились до загальноукраїнського уроку з навчання медійній грамотності «Не вір, Перевір», підготовленого міжнародною організацією IREX у рамках проекту «Вивчай та розрізняй» за підтримки Посольств США та Великої Британії в Україні. Заняття для учасників конференції провела голова Експертної ради Української бібліотечної асоціації, д. і. н., доцент, заслужений працівник культури України, координатор американських центрів Посольства США в Україні В. Пашкова.

urok

Всі заходи та події відбувалися у творчій і дружній атмосфері.

9

Презентації учасників тут.

Фотозвіт тут.

Члени організаційного комітету та учасники конференції

Тетяна Гранчак, Ярослава Хіміч