Професійний візит бібліотекарів Рівненщини до м. Люблін, Польща

Громадська організація «Рівненське обласне відділення УБА» постійно працює над розвитком професійних інтересів та соціальної активності своєї спільноти. Щороку для бібліотекарів краю організовуються конкурси проектів бібліотечних ініціатив, професійні конференції, огляди майстерності, тематичні тренінги з актуальних питань за участю відомих експертів, які працюють у міжнародних програмах.

Рівненський осередок УБА мотивує та підтримує участь бібліотекарів у заходах міжнародного та національного рівнях. Організовує професійні візити до бібліотек інших регіонів, які стали особливо популярними, адже вони дозволяють відвідати нові міста, побачити та вивчити кращі практики роботи закладів, організації ресурсів, сучасного середовища, реалізації інноваційних послуг, розвитку партнерств та роботи з персоналом. Цьогоріч бібліотекарі Рівненщини відвідали міські книгозбірні Тернополя та Любліна (РП).

Так, з 31 липня по 2 серпня 2018 року відбулася закордонна професійна поїздка, яку організувала ГО «РОВ УБА» та забезпечила фінансову підтримку.

Учасниками візиту стали 37 бібліотекарів, які працюють в сільських, міських, обласних бібліотеках регіону, закладах культури об’єднаних територіальних громад, зокрема Березнівщини, Гощанщини, Костопільщини, Дубенщини, Рокитнівщини, Сарненщини, селища Клевань та Рівного.

Впродовж трьох днів бібліотекарі Рівненщини мали можливість відвідувати історичні та культурні місця Любліна, спілкуватися з польськими колегами про книги, читачів та бібліотеки і насолоджуватися неповторною атмосферою Старого Міста, теплотою та доброзичливістю містян.

Вибір Любліна, як міста для професійного відвідування, став не випадковим, адже Люблін – місто-побратим Рівного і вже п’ять років міста пов’язують дружні зв’язки та співпраця у різних секторах економіки.

В рамках програми перебування учасникам були запропоновані:

День перший: оглядова екскурсія Старим Містом у супроводі неповторного гіда – пані Анжеліки, яка продемонструвала сакральні об’єкти, історичні та культурні місця Любліна, розповіла легенди та неймовірні факти, історії з життя міста та його жителів. Учасники делегації скористалися послугами інформаційно-туристичного центру Любліна та отримали промоційні матеріали про місто, карти для кращого орієнтування, придбали сувеніри.

День другий: відвідування культурних та історичних місць пам'яті, зокрема так звані «українські місця» в Любліні – пам'ятник жертвам Голодомору в Україні, кладовище (квартал солдатів УНР) на вулиці Липовій, сквер ім. Тараса Шевченка. Під час відвідування Державного музею у Майданеку відбулося вшанування пам’яті загиблих.

Продовженням культурної програми стало знайомство з бібліотечними філіями Міської публічної бібліотеки ім. Ієроніма Лопацінського, а саме бібліотекою-філією № 32 «Медіатека»; бібліотекою-філією № 38 та новою сучасною бібліотекою-філією № 40 (відкрита у червні ц.р.). У Любліні з населенням понад 350 тис. осіб діє 40 міських бібліотек, які здійснюють різноманітну культурно-освітню діяльність.

Відвідані міські філії вразили сучасними інтер’єрами, цікавими дизайнерськими рішеннями, зонуванням простору для дітей, молоді, дорослих та створеними комфортними умовами роботи для персоналу. Бібліотечні фонди представлені найновішими виданнями, які є в асортименті книгарень міста. Усі послуги для громади безкоштовні і формуються відповідно до потреб жителів. Діє єдиний читацький квиток для бібліотек міста, стягується певна плата за додаткові послуги, такі як друк документів, сканування, копіювання. Найпопулярніші послуги серед молодіжної аудиторії – ігри в бібліотеці, доступ до інтернет, перегляд фільмів та прослуховування музики.

Більшість бібліотек міста доступні для громади понад 10 годин на добу. Роботу закладів забезпечують креативні молоді бібліотекарі.

Члени делегації відвідали Літературний музей ім. Юзефа Чеховича та дізналися більше про нові літературні дослідження, видання книг польських поетів, чиє життя та творчість були пов’язані з Рівненщиною.

День третій: знайомство з діяльністю Воєводської публічної бібліотеки ім. Ієроніма Лопацінського. Відбулася ознайомча екскурсія відділами бібліотеки, розкрито сучасний стан розвитку бібліотечної справи воєводства, продемонстровані новітні підходи до формування бібліографічних ресурсів та баз даних. Бібліотека має відділ книжкових колекцій, де зберігаються рідкісні видання, стародруки, карти, світлини, театральні афіші, марки, екслібриси та інші цінні документи, наприклад документи суспільного життя громадян. Влада Люблінського воєводства турбується про поповнення унікальних зібрань бібліотеки та фінансує придбання документів, в т.ч. через аукціони. Частина видань надходить від приватних дарунків. Бібліотека оновлюється, нині там йде ремонт (щиро раді за колег), незабаром буде замінено парк комп’ютерного обладнання.

Бібліотеки Любліна активні у своїй діяльності, розвивають цікаві партнерства через локальні та міжнародні проекти, гармонійно поєднують у своїй діяльності традиції зберігання книг, місцевої історії та інноваційних підходів до їх популяризації та надання доступу до них.

Професійний візит до Любліна став яскравим свідченням культурної професійної солідарності Рівного та Любліна у напрямку міжнародної співпраці, збереження культурної та історичної пам’яті регіонів та розвитку нових суспільно-корисних ініціатив.

Висловлюємо щиру подяку мерії Любліна та польським колегам за теплий прийом української делегації, можливість відвідати та познайомитися з культурним життям та діяльністю бібліотек міста.

 

Волян Наталія,

член ГО «РОВ УБА»