Соціальні інновації, креативність та міжкультурний діалог у бібліотеках Європи

11-12 червня 2018 р. виконавчий директор Української бібліотечної асоціації Ярослава Сошинська та голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації Оксана Бояринова на запрошення партнерів з Фундації розвитку інформаційного суспільства (FRSI, Польща) взяли участь у міжнародному семінарі під назвою «Daily innovators and daily educators in libraries», що відбувся у Варшаві.

Семінар був заключним заходом трирічного міжнародного проекту, що фінансувався програмою Європейського Союзу «Еразмус+» та у якому брали участь бібліотекарі з Польщі, Норвегії, Литви та Латвії.

35082837 1698606623508840 3832336976770498560 o

Основна мета проекту – сприяти створенню у бібліотеках дружнього простору, орієнтованого на освіту та розвиток дорослих. Матеріали, розроблені в рамках проекту, дозволять бібліотекарям та представникам інших освітніх та культурних закладів проводити заходи, що підвищують компетенції дорослих користувачів. Вони також будуть сприяти розвитку установ культури як творчих інкубаторів; центрів соціальних інновацій; місць міжкультурного діалогу.

Важливим напрацюванням проекту є дослідження «Освітні експерименти в європейських бібліотеках» та розроблена бібліотечна модель MIC (multicultural, innovative & creative).

З огляду на це, важливими були презентації досвіду бібліотек різних країн щодо соціальних інновацій та уваги до специфічних потреб користувачів. Так, Я.Сошинська представила український досвід роботи бібліотек із внутрішньо переміщеними особами, професор Варшавського університету Michal Zajac підняв проблему бібліотечного обслуговування представників ЛГБТ-спільноти і роль бібліотек передусім як території толерантності, представниця Норвезького фонду дослідження книг та читання Eivor Vindenes акцентувала увагу учасників на роботі бібліотек з користувачами, що мають проблеми із читанням через погану концентрацію уваги.

35102525 1883394898413929 6311524466618793984 n

35051093 1883395605080525 8690074864062562304 n

Впродовж двох днів семінару також відбулась низка тренінгів, присвячених партнерству бібліотек із бізнесом та громадськими організаціями, критичному мисленню, бібліотерапії та дизайну бібліотечних сервісів. Учасники відвідали Бібліотеку Варшавської політехніки та познайомились з культурним ландшафтом центральної частини міста. Плідним було й неформальне спілкування та обмін сучасними практиками з колегами з різних країн.

За матеріалами проекту «Daily innovators and daily educators in libraries» Виконавчий офіс УБА 21 червня 2018 р. проведе семінар для членів Асоціації на тему «Соціальні інновації у бібліотеках» у партнерстві з Goethe Institut в Україні.

Щиро дякуємо бібліотекам, які відгукнулися на запит УБА та надали інформацію стосовно послуг, що запроваджені ними для внутрішньо переміщених осіб, а саме:

  • Національна історична бібліотека України,
  • Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка,
  • Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва,
  • Центральна міська бібліотека ім.М.Л.Кропивницького ЦБС для дорослих м. Миколаїв,
  • Тернопільська обласна бібліотека для дітей,
  • Централізована бібліотечна система м. Мелітополь, Запорізька обл.,
  • Павлоградська міська централізована бібліотечна система, Дніпропетровська обл.,
  • Олександрійська міська централізована бібліотечна система, Кіровоградська обл.,
  • Гадяцька центральна районна бібліотека ім.Лесі Українки, Полтавська обл.,
  • Центральна міська бібліотека м.Мирноград, Донецька обл.

Також дякуємо організаторам семінару – компанії FRSI (Польща) та особисто координатору проектів Магдалені Красовській-Іграс, у партнерстві з якою УБА у 2016-2018 рр. впроваджувала проект «Містки громадської активності». Переконані, що плідна співпраця наших інституцій буде продовжуватися і надалі.