XIX Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», 18-20 травня 2018 р.

18-20 травня 2018 р. в Одеській національній науковій бібліотеці пройшла ХІХ Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», інформаційним партнером якої є Українська бібліотечна асоціація.

Програма виставки-форуму передбачала широкий спектр інформаційно-рекламних і професійних заходів за участі видавців, авторів, керівників та провідних фахівців національних, державних та обласних бібліотек України, фахівців Українського інституту книги, Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського та ін.

Свій творчий доробок представили 68 вітчизняних видавництв різних форм власності. Видавці презентували наукові, навчальні, історичні, краєзнавчі, мистецькі, дитячі видання, книжки патріотичної тематики, з мово- та літературознавства, класичну та сучасну художню українську літературу, переклади  українською та іншими мовами кращих зразків класичної та сучасної іноземної  літератури.Загалом на виставці було представлено понад 6 тис. назв видань.

УБА

За три дні  роботи виставки-форуму проведено 53 заходи (презентації, автограф-сесії, творчі зустрічі, семінар, конкурси та ін). Найвагомішим заходом став круглий стіл «Соціальне партнерство та інновації у бібліотечній галузі: практика і виклики сьогодення», під час якого обговорювалися актуальні питання взаємодії бібліотек з органами влади, громадськими організаціями; професійного партнерства; проектної та міжнародної діяльності бібліотек. Розглядалися також питання, що стосуються формування регіональної культурної політики в умовах децентралізації, апробації та запровадження інноваційних практик у роботу бібліотек, адвокації у бібліотечній сфері тощо.

Заступник Міністра культури України Юрій Рибачук наголосив, що подібні зустрічі професійної спільноти вкрай необхідні для осмислення проблем бібліотечної галузі, її подальшого розвитку. Він зауважив, що сьогодні дуже важливим є розвиток соціального партнерства – налагодження контактів бібліотек з різними структурами та інституціями.

Заступник генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Наталія Розколупа розповіла про найсуттєвіші зміни в мережі бібліотек, які сталися в умовах децентралізації, та наголосила, що подальшому розвитку публічних бібліотек будуть сприяти нові державні соціальні нормативи забезпечення населення подібними установами, впровадження механізму державної фінансової підтримки проектів та заходів публічних бібліотек комунальної форми власності, подолання технологічної відсталості, а також готовність бібліотекарів до змін.

Генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей Алла Гордієнко закликала присутніх скористатися можливостями, які надає Український культурний фонд для розвитку культурно-мистецьких проектів бібліотек.

У круглому столі взяли участь фахівці бібліотек управлінського впливу Міністерства культури України (Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, Національна історична бібліотека України,  Національна бібліотека України для дітей, Харківська державна бібліотека імені В.Г. Короленка, Державна бібліотека України для юнацтва), фахівці бібліотек зонального організаційно-методичного, науково-бібліографічного та інформаційно-культурного впливу ОННБ (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека; КЗ «Обласна універсальна наукова бібліотека імені Д.І. Чижевського», м. Кропивницький; Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. Гмирьова; Одеська обласнa універсальна наукова бібліотека імені М. Грушевського; Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. Гончара), а також провідні фахівці бібліотек Одеси та області: обласної бібліотеки для юнацтва ім. В.В. Маяковського, обласної бібліотеки для дітей ім. В. Катаєва, Централізованої бібліотечної системи для дорослих, Централізованої бібліотечної системи для дітей; закладів вищої та середньої освіти.

Цьогоріч у рамках ХІХ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбулася презентація відкритого громадського простору – літньої читальні «Litera», що забезпечує вільний доступ одеситів та гостей міста до перегляду поточних періодичних видань.

Жвавий інтерес у гостей виставки викликало відкриття оновленої експозиції з історії книги у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ.

Вперше до Одеси завітали фахівці Українського інституту книги з фокус-семінаром «Публічні закупівлі книжок за тендерною процедурою через систему «ProZorro». Вони також презентували оновлені державні програми: «Українська книга» і «Поповнення фондів публічних бібліотек» та представили тезовий опис проекту «Українська цифрова бібліотека».

Фахівці ОННБ організували лабораторію професійної майстерності «Бібліотекар та дослідник: творчі грані співробітництва», де ознайомили колег з результатами своєї роботи – виданнями, які були підготовлені у творчій співпраці з науковцями, творчими спілками, громадськими організаціями.

Вперше в Одесі було презентовано Всеукраїнський бібліотечний «Біографічний рейтинг-2017», запроваджений Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського.

У рамках Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» відбулася урочиста передача Одеською національною науковою бібліотекою 1245 вітчизняних видань бібліотекам Інституту військово-морських сил Національного університету «Одеська морська академія», Науково-дослідного центру збройних сил України «Державний океанаріум», а також бібліотекам військових частин.

У рамках виставки-форуму відбулися традиційні конкурси: «Краща книга виставки-форуму 2018» та конкурс читацьких відгуків «Замовте слово про книгу».

19 травня в Овідіополі (Одеська область) пройшло виїзне «Свято української книги» з презентацією творчого доробку провідних видавництв України. Бібліотекам Овідіопольського району було передано понад 500 книжок. Видавництва подарували бібліотекам міста близько 150 книжок. Також мешканці Овідіополя мали можливість відвідати творчі зустрічі та автограф-сесії сучасних українських письменників і поетів.

З року в рік зростає кількість читачів, які цікавляться книжками, виданими в Україні. Про важливість форуму для Одеського регіону свідчить його активна відвідуваність мешканцями міста й області.

Щиро дякуємо всім, хто взяв участь у цьогорічному святі книги, представив  свій творчий доробок і висловив активну позицію в обговоренні актуальних питань соціального партнерства та інновацій у бібліотечній галузі. До зустрічі на XX Всеукраїнській виставці-форумі «Українська книга на Одещині»!