УБА та Публічні бібліотеки м. Львова на Фестивалі латвійських бібліотек, 17-18.04.2018, Рига, Латвія

Централізована бібліотечна система для дорослих м.Львова понад 10 років є активним членом Української бібліотечної асоціації. У 2017 році ми стали переможцем конкурсу «Бібліотека року» за проект Urban-бібліотека. Завдяки цьому ми отримали можливість представляти УБА та роботу Публічних бібліотек м.Львова на 19-тій конференції Латвійської бібліотечної асоціації «Трансформація бібліотек – трансформація суспільства» – Фестивалі латвійських бібліотек 2018 (17-18 квітня 2018 р., м. Рига).    

Present 2

У перший день відбулася Конференція «Трансформація бібліотек. Трансформація суспільства», у якій брали участь представники Естонії, Норвегії, України та Фінляндії. Українську бібліотечну асоціацію представляла Цяпало Любов – директорка Централізованої бібліотечної системи для дорослих міста Львова. Приємною несподіванкою для нас стала присутність на конференції повіреної у справах України в Латвійській Республіці Аліси Подоляк та відвідини Посольства України в Латвії. Посольство можна легко віднайти завдяки пам’ятнику Тарасу Григоровичу Шевченку, який знаходиться поруч.

Amb ukr

Також першого дня відбулася офіційна церемонія нагородження найкращої бібліотеки року Латвії.

Другого дня Фестивалю латвійські бібліотеки презентували свої здобутки у форматі Ярмарку Ідей. Можна було ознайомитись з різноманітними інноваційними, освітніми, партисипативними та креативними проектами, які вже існують в бібліотеках та завдають вектор розвитку для інших бібліотек.
Серед них є вражаючі інклюзивні проекти – мами начитують незрячим діткам книги, можливість замовити у бібліотеці будь-яку книгу, яку відтворять шрифтом Брайля. Важливою складовою є інтеграція незрячих діток у соціум та навпаки – залучення зрячих до кращого розуміння потреб і проблем незрячих із залученням нюху й тактильності.

Одна з бібліотек надає друге життя книгам, створюючи з них подарунки для своїх найкращих друзів, інша – зацікавлює дітей створенням предметів за допомогою 3D ручок. Цікавим є проект «Бізнес-бібліотека» - дітей навчають розпоряджатися коштами, інвестуванню, створенню бізнес-планів. Велика увага приділяється транскордонним проектам з іншими країнами Балтії. URBAN бібліотека ЦБС для дорослих м.Львова презентувала свій медіа-археологічний «Проект 102,5».

3dpen

Варто вказати, що Фестиваль – знакова для усієї європейської бібліотечної спільноти подія – відбувся на базі Латвійської національної бібліотеки, яка вражає не тільки обсягом і якістю своїх послуг, але й архітектурою. Це останній проект відомого американського архітектора латвійського походження Гунарса Біркертса. Будівля бібліотеки, що височіє на лівому березі Даугави в Ризі, називають "Замком світла", і недаремно, адже тут так багато вільного простору і світла.

У цю будівлю бібліотека остаточно перемістилася у 2014 році, і тепер це справжній культурно-освітній центр, який задає культурні тренди, активно впроваджує інноваційні технології та водночас розвиває і зберігає традиції, ініціює різноманітні освітні та науково-дослідницькі проекти. Національна бібліотека Латвії підпорядковується Міністерству культури Латвії.

Library2

Щоб обійти усю бібліотеку, забракне і 2-х годин. Кожен поверх має тематичні колекції і зонування, що позначено різними кольорами. Науково-природнича, мистецька, гуманітарна, історична та фольклорна, іншомовна література і аудіо-візуальна лабораторія тощо. Майже на кожному поверсі відвідувача зустрічає мистецька експозиція чи інсталяція. Наприклад, під час проведення Фестивалю латвійських бібліотек 2018 року, у бібліотеці можна було побачити виставку, присвячену латвійській валюті – історії та символіці латвійського лату.

Library

Латвійська національна бібліотека до Дня Незалежності започаткувала неймовірно цікавий проект - дарування книг, кожна з який має історію. Він називається «Народна полиця». Зараз ця візуально безкінечна (за рахунок використання дзеркал) космополітична полиця налічує близько 5000 тисяч книг від жителів різних куточків світу. Тепер на цій полиці можна знайти двомовну книгу «Віч на віч зі Львовом» львівського видавництва «Апріорі» – емоційну оповідь про вулиці і будівлі, про церкви і пам’ятники, про архітектуру та історію чудового міста, подаровану директоркою Цяпало Любов’ю від Публічних бібліотек Львова та УБА.

Презентації, фото та інші матеріали можна буде побачити на сайті Латвійської бібліотечної асоціації

Велика подяка Латвійській бібліотечній асоціації та її президенту Марі Єкабсоне за теплий прийом, Українській бібліотечній асоціації - за можливість професійного зростання та ознайомлення зі світовими практиками.