ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства», 12-14.04.2018

12-14 квітня 2018 р. у м. Львів відбувся ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства». Організатором заходу виступила Молодіжна секція УБА за партнерської підтримки бібліотеки Українського католицького університету, Львівської обласної бібліотеки для дітей, видавництва «Самміт-книга», інтернет-магазину книг «Наш Формат», Асоціації Молодіжних центрів України.

У заході взяли участь молоді бібліотекарі зі всієї України та іноземні бібліотечні фахівці із семи країн – Республіки Білорусь, Іспанії, Кіпру, Латвії, Румунії, Словенії Туреччини. Локацією для ІІІ Міжнародного форуму молодих бібліотекарів став Центр імені Митрополита Андрія Шептицького.

DSC 0054

Форум було відкрито вступними словами Оксани Бояринової, голови Молодіжної секції УБА та Ірини Шевченко, Президента УБА. Учасники також заслухали відеовітання від заступника Міністра молоді та спорту України Олександра Яреми, який підкреслив роль активізації бібліотечної молоді в реалізації Цілей сталого розвитку суспільства, що визначені ООН на 2015-2030 рр.

DSC03411

IMG 2226

Розпочався Форум з виступу Ірини Галайко, координатора ПРООН з Цілей сталого розвитку у Львівській області, яка розповіла про взаємодію бібліотек та місцевих громад у питаннях, спрямованих на досягнення сталого розвитку суспільства, а також підкреслила роль бібліотечних ресурсів, знань та вмінь налагоджувати партнерство в цьому процесі.

Іноземні колеги-бібліотекарі акцентували увагу на участі бібліотек своєї країни у досягненні Цілей сталого розвитку та власному баченні актуальних аспектів сучасної бібліотечної діяльності.

Зокрема, Крістін Дескне, редактор веб-ресурсів Національної бібліотеки Латвії зауважила, що сьогодні бібліотеки – це, передусім, простір для комунікації, тісно пов’язаний із забезпеченням якісної, всеохоплюючої освіти, що є важливою ознакою розвиненого суспільства. Аіша Коркмаз, бібліотекар з Університету Atilim (Туреччина) розповіла про можливості сучасних бібліотек для покращити життя громади та вдосконалити власну діяльність, пов’язану з збереженням інформації, наданням інноваційних сервісів та врахуванням запитів користувачів.

Майя Йелен, бібліотекар з Університету Maribor (Словенія) наголосила, що сьогодні діяльність усіх бібліотек спрямована на формування навичок самоосвіти у користувачів та надання допомоги у отриманні освіти іншим людям. Також спікерка підкреслила, що для цього молоді бібліотекарі мають залишатися творчими та добрими.

DSC03846

Ставрулла Пітта, бібліотекар з Університету Кіпру, розкрила інноваційні ідеї роботи з дітьми в академічній бібліотеці на прикладі діяльності бібліотеки Університету Кіпру. Гізела Руіз, директор бібліотеки Elisenda de Montcada у Барселоні, розказала про роботу з соціальними програмами бібліотек, які спрямовані на адаптацію юнацтва у соціумі, залучення молоді до читання та віднаходження для них можливостей для самореалізації. Іонела Панаіт, бібліотекар з Публічної бібліотеки ім. Dinicu Golescu (Румунія) поділилась досвідом участі бібліотек у волонтерських проектах, спрямованих на підвищення рівня та якості освіти як однієї з Цілей сталого розвитку.

Христина Шовкопляс, бібліотекар Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка поінформувала учасників Форуму про роль бібліотек у розвитку громад в США (штат Коннектикут), їх волонтерську діяльність й залученість до вирішення важливої соціальної проблематики, а також про власний досвід участі у програмі «Відкритий світ».

Змістовною була доповідь Анастасії Ярошик, керівника культурно-освітнього напрямку у Науково-технічній бібліотеці імені Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», яка проаналізувала можливості бібліотек у налагодженні партнерств з активним громадським середовищем у різноманітних його секторах – спортивному, рекреаційному, мистецько-розважальному та соціальному.

Важливою подією у роботі Форуму стало підписання меморандумів про співпрацю УБА з бібліотечними асоціаціями Кіпру, Словенії та Туреччиною. Метою, як зауважила Оксана Бояринова, голова Молодіжної секції УБА є формування спільного бібліотечного й культурного простору, а також реалізація спільних професійних заходів і проектів, спрямованих на розвиток читання та підтримку культурного розмаїття у світі.

DSC03658

Наприкінці першого дня Форуму відбулася церемонія нагородження членів Молодіжної секції УБА премією МС Awards. За результатами відкритого голосування членів секції активістами року були обрані Вікторія Польова та Тетяна Борисова, Кращий проект року «Dislay-кросинг» (керівник Ольга Нестеренко), Кращий навчальний проект року – Школа молодих бібліотекарів УБА (керівники Оксана Бояринова, Микола Вірстюк). Переможці отримали подарункові сертифікати на придбання видань від партнеру Форуму інтернет-магазину «Наш Формат». Завершився день екскурсією Центром імені Митрополита Андрія Шептицького та концертом живої музики.

DSC03793

Другий день Форуму був не менш насиченим інформацією та комунікацією. Учасники мали нагоду ознайомитися з напрямами діяльності Білоруської бібліотечної асоціації, які представив Олександр Тарасевич, бібліотекар Центральної наукової бібліотеки ім. Якуба Коласа, Мінськ. Він зауважив про необхідність популяризації сучасних білоруських письменників, проекти з підвищення читацької активності та літературної компетенції молоді Білорусі.

Приємним бонусом поза основною програмою стала доповідь Єлизавети Федоровської, голови Молодіжної Консультативної Групи ООН в Україні про волонтерів ООН та їхній внесок у досягнення цілей сталого розвитку.

DSC03858 1

Українські спікери у своїх доповідях показували дотичність бібліотечної роботи до імплементації Глобальної Цілей сталого розвитку. Олександра Промська, заступник директора Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки ознайомила з особливостями роботи бібліотек Рівненщини як майданчиків для неформальної освіти громади. Костянтин Картузов, директор Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва розкрив окремі аспекти діяльності бібліотек Миколаївської області у контексті ЦСР.

Олена Щепіль, завідувачка відділу Львівської обласної бібліотеки для юнацтва торкнулася питання ролі бібліотек у охороні інтелектуальної власності та дотриманні академічної доброчесності. Наталія Скрипак, бібліотекар Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки поділилась напрацюваннями їх установи щодо галузі підтримки поліетнічності та культурної гетерогенності.

Деякі зі спікерів зосередили увагу на окремих проектах їхніх бібліотек, які орієнтовані на сталий розвиток суспільства. Так, було представлено доповіді про безкоштовні курси іноземних мов (Анна Гріньова, провідний бібліотекар відділу міжнародних проектів Одеської національної наукової бібліотеки), проект інформаційного висвітлення проблеми торгівлі людьми «Свобода для кожного» (Галина Гошко та Ірина Патрон, бібліотекарі Львівської обласної бібліотеки для дітей), екологічний проект «Герой сміття» (Ірина Пігура та Катерина Сухоребська, провідний бібліотекар та завідувач відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей).

Всі зазначені аспекти діяльності бібліотек є важливим внеском для забезпечення сталого розвитку суспільства, що передбачає супровід всеохоплюючої, якісної освіти, формування мирного та відкритого суспільства, виховання толерантності, подолання ідеологічних, соціальних, культурних та політичних стереотипів, екологічне просвітництво у аксіологічному та практичному вимірах.

Важливим для набуття практичних навичок, необхідних у роботі молодих бібліотекарів, став тренінг з подолання основних комунікаційних бар’єрів, який провів Роман Грисьо, керівник корпоративного університету Wentrum, Львів.

DSC03969

Завершився другий день Форуму засіданням Молодіжної секції УБА, під час якого було обговорено плани Секції на майбутній період та окреслено головні напрями її діяльності. Серед них – всеукраїнська кампанія з підтримки читання та бібліотек, розширення співпраці з Вікіпедією та організація навчальних вебінарів для професійного вдосконалення молодих бібліотекарів.

У третій день Форуму пройшла стратегічна сесія щодо створення молодіжних просторів у бібліотеках, організатором якої виступила Асоціація Молодіжних центрів України спільно з Молодіжною секцією УБА. На сесії було обговорено чинні законодавчі та нормативні акти, вимоги до створення молодіжних просторів, реальні та потенційні послуги, можливості та бар’єри у реалізації таких проектів. Також було презентовано успішні приклади діяльності вже створених молодіжних просторів на базі бібліотек у містах Львів, Дружківка (Донецька обл.), Бердичів (Житомирська обл.), Одеса.

ІІІ Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства» став масштабним заходом для молодих бібліотечних спеціалістів, що надав їм можливість творчого пошуку своєї самоідентичності у професійному світі, встановлення контактів з колегами та отримання актуальної фахової інформації. Щороку Форум зростає та вдосконалюється, але незмінною залишається його креативний і вмотивований вплив на успішну діяльність молодих бібліотекарів.

DSC03796

DSC04025

Програма Форуму тут.

Фотографії тут.

Презентації тут.

Людмила Рабаданова, член Молодіжної секції УБА, головний методист ДБУ для юнацтва, кандидат філософських наук

Вікторія Польова, заступник голови Молодіжної секції УБА, адміністративний координатор виконавчого офісу УБА