Науково-практичний семінар «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення» 11-12 грудня 2017 року. Враження та підсумки.

11-12 грудня в Бібліотеці КПІ відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення», який зібрав більше, ніж 120 керівників та провідних фахівців бібліотек, інформаційних, освітніх та соціокультурних установ з усіх куточків України. Доповідачами семінару виступили фахівці провідних бібліотек України та зарубіжжя. Організатори семінару - Бібліотека КПІ та Українська бібліотечна асоціація. Офіційний партнер - Goethe-Institut в Україні.

Цікавість до семінару підтвердила той факт, що бібліотечна спільнота потребує якісних змін, а впровадження сучасної системи стратегічного управління в українських бібліотеках є нагально необхідним. Українські бібліотеки готові до трансформації у процесно-орієнтовані організації, які матимуть на меті ефективну реалізацію стратегії, будуть здатні оперативно реагувати на очікування своїх користувачів та швидкі зміни навколишнього середовища, але потребують методичної допомоги в цьому процесі.

25182008 1771057006300890 3217821614558470282 o

На семінарі було заслухано доповіді фахівців провідних бібліотек України та зарубіжжя.

Першим виступив Андреас Дегквіц, доктор наук, професор, директор бібліотеки Університету ім. Гумбольдта (Берлін, Німеччина) з доповіддю "Open Science – the New Paradigm for Research and Education = Відкрита наука – нова парадигма для досліджень та освіти". Він акцентував на необхідності вільного та безперервного доступу до результатів наукових досліджень та наголосив: "Відкриті дані - рушій співпраці бібліотеки із науковцями".

Змістовна та насичена практичною інформацією спільна доповідь Олега Сербіна та Максима Ситницького "Оцінювання стратегії розвитку наукової бібліотеки дослідницького університету в контексті практичної реалізації та окреслення подальших перспектив" дала відповіді на запитання - що саме бібліотеки можуть зробити для того, щоб бути цікавими студентам та науковцям? Якими силами і за якими критеріями можна оцінити діяльність бібліотеки?

Інформація про спікерів:
Олег Сербін, доктор наук із соц. комунікацій, директор Наукової бібліотеки імені М.Максимовича Київського національного університету України імені Тараса Шевченка, голова Секції університетських бібліотек Української бібліотечної асоціації

Максим Ситницький, канд. екон. наук, доцент кафедри менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності Київського національного університету України імені Тараса Шевченка.

Доповідь "Від Візії через Цінності до Стратегії: нові виміри культурно-ресурсного Центру Шептицького Українського католицького університету як сучасної бібліотеки" Олега Яськіва, доктора техн. наук, директора Центру Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету викликала багато позитивних вражень в учасників семінару. Олег розповів про концепцію Центру Шептицького, що поєднала в собі бібліотеку та культурний простір. Про те, що в центрі відбуваються події, пов’язані не лише з книгою, а також і з музикою та мистецтвом, кіно та урбаністикою, освітніми програмами, є навчальні аудиторії, і конференц–зали для проведення подій, відкриті простори для командної роботи та багато іншого.

25299895 1771056509634273 4041657083922253360 o

Стратегію розвитку Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України (2017-2026) презентувала учасникам семінару Лариса Березівська, доктор пед. наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, директор Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України, член Президії Української бібліотечної асоціації.

Олена Воскобойнікова-Гузєва, доктор наук із соц. комунікацій, завідувач кафедри бібліотекознавства та інформології Київського університету імені Бориса Грінченка, член Президії Української бібліотечної асоціації у своїй доповіді «Живе Знання» як ідея і концепція розвитку» розповіла про Стратегію Британської бібліотеки (The British Library) - лідера європейських бібліотек.

У доповіді «Змінитися не можна зупинитися: впровадження процесу стратегічного управління в Бібліотеці КПІ» Оксана Бруй, директор Науково-технічної бібліотеки КПІ ім. Ігоря Сікорського, член Президії Української бібліотечної асоціації поділилася з колегами практичним досвідом розробки Стратегії Бібліотеки КПІ та наголосила на тому, що "місія сучасної бібліотеки - це створення цінності для свого клієнта".

25358610 1771056442967613 8015081857262145769 o

Досвідом наших колег з Республіки Казахстан поділився Петро Лапо, заступник директора бібліотеки Назарбаєв Університету (Астана, Казахстан), що долучився до нашого семінару скайп-включенням. Він розповів про Стратегію розвитку мережі університетських бібліотек Казахстану на 2018-2020 рр.

Перший день семінару закінчився корисним і цікавим майстер-класом «Визначення місії сучасної бібліотеки» від тренера Марини Маслової, керівника Executive MBA kmbs, Києво-Могилянської бізнес-школи. Учасники семінару визначали місію бібліотеки та шукали відповіді на питання: "Хто є клієнтами бібліотеки? Які цінності для них створювати? Як визначити ключового клієнта та збалансувати ресурси?".

25299299 1771055246301066 2108978135293255583 n 1

Другий день семінару «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення» був не менш насиченим та інформативним. Він розпочався з Круглого столу випускників програми kmbs «Стратегії розвитку для бібліотекарів», який модерувала та ж Марина Маслова. Першою виступила Анна Венідиктова, провідний бібліотекар Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, яка розповіла про реалізацію проекту «Юні науковці-агенти позитивних змін в Україні» та ознайомила учасників із досягненнями та викликами в роботі над цим проектом. До її виступу долучилася Ольга Зубенко, провідний бібліотекар, яка, наразі, працює в Бібліотеці КПІ, але раніше працювала в НБУВ і стояла у витоків цього проекту.

Безперечно цікавим був виступ Світлани Кравченко, головного бібліотекаря методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, яка розповіла про проект "Публічна бібліотека об’єднаної територіальної громади: здобутки і проблеми", що стало поштовхом до реалізації саме цього проекту, та про допомогу, яка надається публічним бібліотекам об'єднаних територіальних громад (ОТГ).

25152162 1771055216301069 8768083617853928253 n

Також в рамках Круглого столу випускників Києво-Могилянської бізнес-школи, заслухано доповідь Марини Друченко, заступника директора Науково-технічної бібліотеки КПІ ім. Ігоря Сікорського "Центр інформаційної підтримки освіти та досліджень: ідея в дії". Вона поділилась практичним досвідом створення Центру в Бібліотеці КПІ, окремо приділила увагу підготовці команди для нового підрозділу та розповіла про досягнення, що є на сьогоднішній день, включаючи позитивні відгуки користувачів Центру. До виступу Марини долучилася Євгенія Кулик - керівник Центру інформаційної підтримки освіти та досліджень, канд. наук із соц. комунікацій, яка розповіла про свій досвід роботи у Центрі інформаційної підтримки освіти та досліджень, та про цінності, які він створює для клієнтів. На завершення Оксана Бруй, директор Бібліотеки КПІ розповіла про зміни, що відбулися і відбуваються в бібліотеці, та комунікації з різними категоріями клієнтів.

24993325 1771054829634441 2908300205763214364 n

Увагу учасників привернули стендові доповіді, що проходили в межах семінару.  Оксана Матвійчук, канд. пед. наук, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка розповіла про стратегію розвитку шкільних бібліотек в умовах нового закону про освіту і ознайомила з місією бібліотеки навчального закладу з точки зору концепції "Нова українська школа".

Наталія Ніколаєнко, канд. наук із соц. комунікацій, директор бібліотеки Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка виступила з доповіддю "Провайдинг інноваційної діяльності в бібліотеках вищих навчальних закладів".

А Надія Мельник, співробітник відділу з розвитку та дистрибуції зарубіжної преси в Україні ТОВ «Смарт Прес Україна» розповіла про співпрацю із бібліотеками України та про нові послуги, що надає компанія.

Далі слово взяла Леся Бабенко, бібліотекар шкільної бібліотеки с. Бужанка Черкаської області, яка розповіла про реалії українських шкільних бібліотек та сказала багато теплих слів на адресу організаторів та учасників семінару.

Підсумки семінару підвели Олена Кобець, завідувач відділу Бібліотеки КПІ та Оксана Бруй, директор Бібліотеки КПІ, які відмітили, що семінар довів необхідність впровадження та розвитку стратегічного управління в бібліотеках України. Серед загальних рекомендацій семінару визначено та ухвалено:

  • розвивати спільну наукову і освітню діяльність бібліотек в напрямі стратегічного управління;
  • орієнтувати наукові дослідження на впровадження в практику діяльності бібліотек;
  • продовжувати обмін дослідженнями та практичним досвідом із стратегічного управління;
  • започаткувати у 2018 році щорічну науково-практичну конференцію «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення» на базі НТБ КПІ ім. Ігоря Сікорського, Київ, Україна.

25311235 1769961249743799 6679106006953145837 o

Більш детальна інформація та альбом фотографій – на сторінці семінару «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення» в Facebook.