Конференція Української бібліотечної асоціації «Партнерство – розвиток – дія»: підсумки та орієнтири діяльності

23-24 листопада 2017 р. у м. Києві пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція та Конференція Української бібліотечної асоціації «Партнерство – розвиток – дія», у якій взяли участь близько 120 членів і партнерів УБА з різних регіонів України, у т. ч. були представлені усі 13 обласних відділень та 10 секцій Асоціації.

Конференція організована у партнерстві з Міністерством культури України та Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В. О. Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України, за активної участі і сприяння Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва, Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Goethe-Institut в Україні, компанії Pocketbook, Видавничо-книготорговельної компанії «САММІТ-КНИГА», компанії J’erelia. Інформаційними партнерами Конференції є професійний журнал «Бібліотечний форум України: історія, теорія і практика» та професійний журнал «Бібліотечна планета».

У роботі Конференції взяли участь заступник Міністра культури України Ю. А. Рибачук та начальник Управління з питань мовної політики та літератури Міністерства культури України Л. С. Нікіфоренко, які окреслили актуальні напрями державної політики в галузі бібліотечної справи, наголосили на важливості партнерства органів державної влади з громадськими професійними організаціями.

1

Питанням трансформації і стабільності у контексті розвитку Української бібліотечної асоціації було присвячено доповідь президента УБА І. О. Шевченко, яка апелювала до генетичної природи трансформації із зануренням у світ художніх символів Сальвадора Далі.

Грунтовний аналіз офіційних партнерів УБА та партнерів у реалізації окремих проектів Асоціації здійснила у своїй доповіді «Партнерство для розвитку УБА: лідерство та відповідальність» член Президії УБА О. В. Воскобойнікова-Гузєва.

Виконавчий директор УБА Я. Є. Сошинська та член Президії УБА О. М. Бруй презентували учасникам Конференції проект Плану заходів на виконання Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», підготовлений робочою групою при Міністерстві культури України, до якої включені експерти від Асоціації.

У межах Конференції розгорнулась професійна дискусія «Бібліотечна і книжкова галузь: інтеграція та партнерство», у якій взяли участь директор Українського інституту книги Т. О. Терен, керівник проекту «Цифрова бібліотека» Українського інституту книги Р. А. Семків, президент ГО «Форум видавців» О. А. Коваль, директор Державного спеціалізованого видавництва «Мистецтво» І. М. Степурін.

2

Окремим блоком пленарного засідання Конференції стала урочиста церемонія вручення нагород і відзнак Української бібліотечної асоціації, а також live-шоу від номінантів Всеукраїнського конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року 2017», під час якого загальним голосуванням учасників Конференції було визначено переможця – редактора Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. Горького Юлію Дубову.

3

4

У другий день Конференції відбулася низка паралельних заходів – передовсім засідань Секцій Української бібліотечної асоціації.

Засідання Секції з бібліотечно-інформаційної освіти УБА було присвячене одразу кільком напрямам освітньої діяльності. Актуальні питання бакалаврської і магістерської підготовки та професіоналізації студентів спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» висвітлювалися у виступах О. В. Воскобойнікової-Гузєвої, Л. Г. Петрової, В. Є. Сошинської. Із пріоритетами та напрямами взаємодії у реалізації освітніх програм УБА у 2018 році ознайомила присутніх президент УБА І. О. Шевченко, закликавши активних членів Асоціації долучатися до тренерської команди Головного тренінгового центру. Із різноманітними формами освітньої та культурно-просвітницької роботи Відкритого університету для дорослих, який діє на базі публічних бібліотек Чернівецької області, ознайомила учасників засідання Н. М. Філяк. Партнерству в рамках проекту УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» був присвячений виступ Я. М. Ніколаєнко. Учасники засідання обговорили проблемні питання щодо досягнення відповідності рівня підготовки майбутніх фахівців галузі, набутих ними компетентностей та мінливих вимог сучасного світу до рівня менеджерської підготовки керівників бібліотечно-інформаційних установ, активізації членів УБА, які б могли долучатися до тренерської діяльності в межах освітніх програм Асоціації, зокрема із запровадження УДК та інших. Сподіваємось на продовження діалогу під час щорічної конференції у Славську!

5

Засідання Секції з адвокації УБА модерували президент УБА І. О. Шевченко та голова Секції з адвокації С. І. Барабаш. Учасники обговорили заходи реалізації Програми УБА з адвокації «Дієва бібліотека – успішна громада!» на 2017– 2021 рр., заслухали інформацію про Громадський бюджет-2018 та участь у ньому бібліотек на прикладі м. Києва, вивчили досвід Дніпропетровської бібліотечної асоціації щодо консолідації бібліотечного співтовариства області, дізналися про очевидні успіхи адвокації ЦБС м. Мелітополя Запорізької обл. Присутні поділилися враженнями про цьогорічну п’яту Всеукраїнську школу адвокації в м. Заліщики Тернопільської області, переглянули «шкільне» відео та підтримали ідею голови Полтавського обласного відділення УБА Н. В. Влезько про проведення наступної школи на Полтавщині. Атмосфера засідання Секції залишила відчуття спільної конструктивної дії в інтересах усієї нашої громадської організації та кожного її члена зокрема.

6

7

На засіданні Секції «Бібліотека – на допомогу особам з інвалідністю та людям похилого віку», яке модерували члени Рівненського обласного відділення УБА С. П. Ступницька та З. В. Романуха, досвідом обслуговування людей з інвалідністю та поважного віку поділилися представники Рівненської, Кіровоградської, Львівської обласних бібліотек. Надзвичайний інтерес учасників Секції викликав глибокий аналітичний огляд інклюзивної літератури, підготовлений Н. П. Марченко, яка продемонструвала важливість читання для виховання, навчання та розвитку «особливих» дітей, звернула увагу на книги сучасних письменників, які відображають внутрішній світ дитини з інвалідністю, переживання, емоції, роль батьків та навчальних закладів у вихованні таких дітей. Безумовно, здобутий учасниками Секції цінний досвід буде використаний у подальшій роботі.

8

Розширене засідання Секції працівників шкільних бібліотек УБА «Академічна доброчесність та освітянська бібліотека» модерували член Президії УБА Л. Д. Березівська, віце-президент УБА В. С. Пашкова, голова Секції працівників шкільних бібліотек І. І. Хемчян. У засіданні взяли участь науковці ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, представники провідних бібліотек України, шкільні бібліотекарі, методисти з бібліотечних фондів управлінь освіти і науки. Розглядалися основні принципи академічної доброчесності та плани дій щодо їх упровадження в діяльність освітянських бібліотек, цілі та напрями Проекту формування академічної доброчесності у школі – SAISS, досвід роботи щодо поширення академічної доброчесності серед дітей. Друга половина засідання пройшла у форматі дискусії: фахівці обговорили проблеми академічної культури, доброчесності в навчанні, види плагіату, питання боротьби з ним і академічним шахрайством. Для активізації діяльності освітянських бібліотек з поширення практик академічної доброчесності за результатами засідання Секції розроблено рекомендації. Детальніше читайте тут.

9

У межах Конференції на базі НБ ім. М. Максимовича пройшло засідання Секції університетських бібліотек УБА під керівництвом голови Секції О. О. Сербіна та науково-методичного відділу бібліотеки. Під час засідання розглядали та обговорювали питання щодо роботи підкомісії МОН «Бібліотечні технології» (представники О. Сербін, О. Бруй), нормативно–правові питання діяльності бібліотек. На прикладі статистичних показників роботи бібліотеки ЗВО м. Києва проаналізовано напрями та перспективи подальшого розвитку вузівських бібліотек. Окремою темою обговорення були проекти Української бібліотечної асоціації. На завершення засідання учасниками було напрацьовано подальші моделі роботи бібліотек вишів, спільних проектів та запропоновано, відповідно до світових стандартів, унормовувати на законодавчому рівні пропозицію щодо можливості використання бібліотеками ВНЗ єдиної автоматизованої бібліотечно-інформаційної системи (АБІС).

Окремою подією Конференції став семінар «Новинна грамотність для користувачів бібліотек і бібліотекарів», що відбувся 24 листопада в Американському домі в Києві. Двадцять бібліотекарів обговорювали сутність поняття і значення підвищення новинної грамотності серед читачів і бібліотекарів, методи боротьби з фейками, ресурси, які допоможуть бібліотекарям і користувачам бібліотек бути грамотними споживачами новинної інформації, досвід бібліотек США у цій царині. Ведучі семінару - Маджия Крауз, дипломат, Посольство США в Україні та Валентина Пашкова, віце-президент УБА.

10

У партнерстві з Goethe-Institut в Україні голова Молодіжної секції О. Є. Бояринова та виконавчий директор УБА Я. Є. Сошинська провели майстер-клас «Event-менеджмент у бібліотеці», на якому спільно з учасниками визначали які бібліотечні заходи вважати подіями, на чому варто зосередити увагу, готуючи подію, яких цілей прагнуть досягти організатори та учасники, як зрозуміти і посилити мотивацію зацікавлених сторін. Очевидно, що практичні аспекти відпрацьовувались на прикладі події року для нашої Асоціації – Конференції УБА.

Щиро вітаємо усіх членів і партнерів Української бібліотечної асоціації - учасників Конференції та тих, хто слідкував за її перебігом у соціальних мережах, з успішним проведенням події року, з напрацьованими результатами та орієнтирами діяльності на наступний 2018 рік.

11

Програма Конференції тут.

Матеріали Конференції тут.

Фотозвіт дивіться тут.