Еко-проект Львівської обласної бібліотеки для дітей - у п’ятірці найкращих конкурсу від ІФЛА «Зелена бібліотека 2017» IFLA Green Library Award

«Жити в стилі ЕКО вчить бібліотека!» - проект під таким гаслом від Львівської обласної бібліотеки для дітей (директор - член Президії УБА Лариса Лугова) увійшов до п’ятірки найкращих у конкурсі від ІФЛА «Зелена бібліотека 2017».

Рисунок1

«Зелена бібліотека» – екологічний напрямок, що розвивається в бібліотеках по всьому світу з кінця 2000-го року. Рух «Green library» («Зелена бібліотека»), пов'язаний з участю бібліотек у захисті довкілля, було засновано в 2007 році в США. Цей напрямок в діяльності бібліотек підтримує ІФЛА. На 79-ій щорічній конференції ІФЛА, що відбулася в серпні 2013 року в Сінгапурі, на спеціальній сесії конференції під назвою «Майбутнє бібліотеки - на зеленому шляху» була представлена ​​монографія ІФЛА «Зелена бібліотека».

Згідно з онлайн словником із бібліотечних та інформаційних наук (ODLIS), Зелені Бібліотеки «призначені для мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище шляхом ретельного вибору місця знаходження, використання природних будівельних матеріалів і продуктів, що біорозкладаються за короткий час, збереження ресурсів (води, енергії, паперу) та відповідальної утилізації відходів (сортування, переробки і т.д.)».

Такі бібліотеки у своїх проектах зосередили увагу на пов'язаних з екологією послугах, заходах, літературі й інтернет-ресурсах, демонструючи соціальну роль і відповідальність бібліотек як лідерів у сфері екологічної культури.

Проект "ЕкоБібліотека" Львівської обласної бібліотеки для дітей вперше був поданий на конкурс членом Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації (УБА) Іриною Пігурою, котра пройшла спеціалізоване навчання під час Форуму молодих бібліотекарів у квітні 2016 р. в м. Києві. І тоді проект здобув свою першу перемогу - був відібраний на фінансування за програмою Британської Ради в Україні «Активні громадяни».

IMG 8632-1

Україна знаходиться на шляху до вступу в Євросоюз, де діють жорсткі закони щодо збору і переробки відходів.   Певні види сміття у світі вже давно піддаються рециклінгу, тому нам треба бути готовими до того, що сміття стає стратегічним ресурсом, який в Україні наразі абсолютно не задіяний, і роз'яснювати це підростаючому поколінню.

Екологічне виховання – один з пріоритетних напрямів роботи Львівської обласної бібліотеки для дітей. Автор проекту є одним з ініціаторів посилення екологічного просвітництва в бібліотеці, сама побувала на заводі з переробки люмінесцентних ламп та батарейок, бере активну участь у різних екозаходах, що відбуваються у місті, відвідала з фахівцями Грибовицьке сміттєзвалище біля Львова, - об’єкт, який є серйозною екологічною загрозою для мешканців довколишніх населених пунктів.

Екологічному вихованню дітей дошкільного та молодшого шкільного віку присвячена ціла система заходів в бібліотеці і поза її межами. Надзвичайно важливо доступно, в ігровій формі, пояснити дітям суть екологічної культури. І тоді діти не тільки самі сортуватимуть сміття - вони навчать цього своїх батьків. Під час реалізації проекту бібліотекарі випробовують нові екологічні практики, а потім набутий досвід розповсюджують серед бібліотекарів Львівської області та всієї України. Також одним із завдань проекту є привернення уваги вчителів, вихователів дитсадків до проблем екологічного виховання і проведення спільних заходів.

IMG 7613

Рисунок3

Цей проект сприяє покращенню екологічної обізнаності дітей, правильному поводженню львівських родин з побутовими відходами, і, як наслідок, покращенню екологічної ситуації в місті. Також за допомогою цього проекту діти і дорослі отримують інформацію про небезпеку для довкілля, яку створює наше безвідповідальне ставлення до відходів. Також вони більше дізнаються про екопродукцію, яку можуть застосовувати в повсякденному житті, інші аспекти екології життя. Діти навчаються правильно сортувати сміття і берегти природу.

Рисунок9-1

Приклад роботи Львівської обласної бібліотеки для дітей переймають інші бібліотеки та школи. Важливо, що користувачі бібліотеки дізнаються більше про проблеми довкілля та можливості їх вирішувати, бо підвищення екологічної свідомості – це і є позитивне зрушення у розвитку громади.

Лілія Русакова, бібліограф Львівської обласної бібліотеки для дітей