«Адвокація в стилі ЕКО»: результати проведення V Всеукраїнської літньої школи адвокації для бібліотекарів, 3-7.07.2017
Розвиток та підтримка неформальної адвокаційної освіти членів УБА залишаються актуальними напрямками діяльності нашої організації. Щорічні літні Всеукраїнські школи адвокації давно стали традиційними і очікуваними подіями серед бібліотекарів, адже вони допомагають підвищити рівень адвокаційних знань і практичних навичок, сприяють розповсюдженню цікавого досвіду та нових ініціатив, покращують комунікацію між членами організації, інформують про нові тенденції та адвокаційні заходи. Наші школи стали не тільки дослідницькими майданчиками, але і простором, куди бібліотекарі безпосередньо залучають представників місцевої влади для вирішення існуючих проблем.
Так, нещодавно Секція УБА з адвокації успішно провела чергову, П’яту Літню школу адвокації для бібліотекарів, яка була присвячена екології і мала назву «Адвокація у стилі ЕКО». Проблема збереження навколишнього середовища та раціонального використання ресурсів небайдужа кожному, а бібліотеці, як громадському простору, де такі питання можуть обговорюватись та частково вирішуватись, особливо. Захист планети входить в одну з основних 17 Цілей сталого розвитку 2016-2030, визначених Генеральною Асамблеєю ООН у 2015 році. Підкреслений напрямок активно підтримується прогресивними громадськими організаціями, до яких належить і УБА.
Місцем проведення V Всеукраїнської літньої школи адвокації було обрано мальовничу Тернопільщину. Поєднання гостинності приймаючої сторони, свідомості представників влади, громади та надзвичайної природи Дністра й Дністрового каньйону зробили цю школу особливою і незабутньою.
Навчання пройшли бібліотекарі з 10 областей України. «Адвокаційну географію» представляли Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Тернопільська, Харківська та Хмельницька області. Протягом чотирьох насичених днів «школярі»:
- ознайомились з досвідом Тернопільської «бібліотечної адвокаційної кухні» та професійно поспілкувались з директором Тернопільської обласної бібліотеки для молоді Лесею Гук
- отримали теоретичні знання з основ адвокації від Світлани Барабаш та збагнули реальність зелених або екологічних бібліотек та екобібліотечних проектів сьогодення від Лариси Лугової. Презентації школи розміщено на порталі УБА (Матеріали семінарів та тренінгів) та на сайті школи.
- зустрілись з владою та громадою міста Заліщики та сіл Синьків, Добрівляни, побували в районній та селищних бібліотеках, поспілкувались з бібліотекарями
- попрактикувались у майстерності сторітеллінгу, як одному з можливих прийомів в бібліотечній адвокації разом з Тетяною Якушко
- у форматі печа-куча поділились проектами своїх бібліотек по захисту навколишнього середовища та по підвищенню обізнаності громади про рідний край
- разом з бібліотекарями Заліщицького району відвідали об'єкти Національного природного парку «Дністровський каньйон»
- вподобали надзвичайну красу Дністра та Дністровського каньйону, який є одним з 7 чудес природи України
- започаткували нову традицію – посадили перед Заліщицьким районним будинком культури дерево УБА
- в межах акції «Врятуй Дністер від ГЕС» взяли участь у сплаві по Дністру на катамаранах.
Надзвичайними подіями Школи стали екопленер у Заліщицькому агроколеджі ім. Є. Храпливого з відвідуванням його сучасної бібліотеки та місцевого дендропарку, а також знайомство з Заліщицьким дитячим санаторієм, де лікують дітей з вадами опорно-рухової системи.
Програма Школи передбачила багато цікавих активностей, її можна переглянути тут.
Варто відмітити, що вперше учасників школи адвокації вітала така велика кількість представників влади: Марія Гудима, заступник начальника Управління культури Тернопільської облдержадміністрації, Борис Шипітка, голова Заліщицької районної державної адміністрації, Алла Квач – міській голова Заліщиків, народний депутат України Олег Барна, голова сільради с.Добрівляни Ярослав Гошовський, голова сільради с. Синьків Володимир Костенюк. І це не були прості слова вітання, це була адвокація у дії: на адвокаційному бібліобріфінгу «Чи любите ви бібліотеку» представники влади, громадські активісти, члени Громадської ради, що діє при Заліщицькій районній бібліотеці, змогли висловити своє ставлення до бібліотек, розуміння їх важливості, проаналізувати власний внесок в розвиток бібліотечної справи на Заліщанщині.
Учасники школи долучились до екологічної акції «Врятуй Дністер від ГЕС». Громадські екологічні активісти м. Заліщики продемонстрували, як вплине будівництво ГЕС на природу та річку Дністер. І переконали бібліотекарів, що для збереження навколишнього середовища та природнього спадку для нащадків варто використовувати альтернативні джерела енергії, не змінюючи довколишнє середовище. Детальніше про акцію читайте тут.
Школа була реалізована за ініціативи та підтримки члена Президії УБА, директора Тернопільської обласної бібліотеки для молоді Гук Лесі Степанівни, якій ми щиро дякуємо.
Також висловлюємо подяку голові Тернопільського обласного відділення УБА, директору Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Василю Івановичу Вітенку, директору Тернопільської обласної бібліотеки для дітей Надії Семенівні Новіцькій за підтримку та сприянню проведенню даної школи.
Школа отримала серйозну підтримку з боку місцевої громади в особі Навольського Степана Михайловича - голови Громадської ради бібліотек ЦБС, який супроводжував усі наші заходи і активно долучався до обговорення бібліотечних питань, учасники школи були вражені його патріотизом та прагненням суспільних змін.
Дякуємо всім організаторам, колективам бібліотек, які гостинно приймали учасників Літньої школи адвокації для бібліотекарів за дійсно хороший теплий прийом та ефективну роботу школи.
Великий внесок в організацію та проведення Літньої школи адвокації для бібліотекарів «Бібліотека в стилі ЕКО» взяла на себе директор Заліщицької централізованої бібліотечної системи Тракало Ольга Йосипівна. Вам, пані Олю, велике «Дякуємо!» від всіх учасників школи!
Фотозвіт дивіться тут.
Лариса Лугова, Світлана Барабаш, Віторія Польова