Рекомендації Української бібліотечної асоціації «Як бібліотеки можуть протистояти цензурі»

Відповідно до Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2015-2018 рр. серед завдань стратегічного напряму «Суспільство знань та інтелектуальна свобода» було визначено сприяння розвитку бібліотек як осередків знань, інтелекту, культури, безперервної освіти та національної пам’яті, підвищенню ролі бібліотек в українському соціумі, ліквідації інформаційної та електронної нерівності у суспільстві та протистояння цензурі у наданні доступу до інформації, цензурі читання і формування фондів (https://ula.org.ua/252-dokumenti/dokumenti-uba).

У квітні 2017 р. Президія затвердила Рекомендації Української бібліотечної асоціації «Як бібліотеки можуть протистояти цензурі». В документі підкреслюється, що бібліотека має забезпечувати вільний безкоштовний доступ до легальних інформаційних ресурсів, у тому числі до ресурсів Інтернету, формувати актуальні колекції документів на різних носіях інформації з представленням їх у найдоступнішому для сприйняття вигляді.

Звертаємо вашу увагу, що цензура у документі розглядається в широкому розумінні - як заборона держави, організації чи групи людей публічного вияву думок і творчості індивіда. "Як правило, проявляється у придушенні вияву певних ідей, торкання певних тем або вживання певних слів. Як привід до цензури часто називається намагання нібито дестабілізувати суспільство, над яким уряд має контроль". Таке визначення пропонується у Вікіпедії.