Бібліотеки і бібліотекарі єднають світ

7-8 червня 2017 р. у Вільнюсі (Литва) відбулася Міжнародна конференція на тему: "Андрагогіка: дистанційна освіта для бібліотекарів у віртуальному середовищі", що проводилась за сприяння програми «Еразмус+». Від України в ній взяли участь завідувач кафедри інформаційних комунікацій та бібліотекознавства Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, голова Секції з бібліотечно-інформаційної освіти Української бібліотечної асоціації, кандидат педагогічних наук, професор В.В. Загуменна та завідувач кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи Київського національного університету культури і мистецтв, член УБА, доктор наук із соціальних комунікацій Т. Ю. Гранчак.

На Конференції В.В. Загуменна виступила з доповіддю «Дистанційна освіта для бібліотекарів в Україні» (на прикладі НАКККіМ) та поділилася із зарубіжними колегами досвідом реалізації дистанційних курсів з проблематики бібліотечної справи в Академії. Доповідь Т. Ю. Гранчак стосувалась моделі дистанційної освіти, сучасного вітчизняного досвіду і підходів до організації дистанційної освіти бібліотеками, університетами та громадськими організаціями. Також були представлені виступи наших литовських, фінських та латвійських колег.

5

Участь українських фахівців у даному заході відбулася у межах вже багаторічної плідної співпраці бібліотечних асоціацій Литви та України, а виконавчий офіс УБА всіляко спряв вирішенню усіх організаційних питань.

У перший день Конференції були проведені цікаві екскурсії до Вільнюської публічної бібліотеки імені Адама Міцкевича та Національної бібліотеки Литви. Важливо зауважити, що обидві бібліотеки загальнодоступні для всіх категорій читачів, всюди відкритий доступ до всіх видів документів, відмінне технічне оснащення, найсучасніший інтер'єр. Для кожного читача будь-якого віку знайдеться саме його місцев бібліотеці. Організація простору бібліотек просто вражає! Все налаштовано на наближення бібліотеки до читача. Складається таке враження, що головне гасло цих бібліотек: «Будь ласка, заходьте: сідайте, читайте, спілкуйтеся, відпочивайте!» Цьому сприяє все: сучасний інтер’єр, комфортне обслуговування, максимальне задоволення потреб користувачів.

P8020066

У бібліотеках багато читачів, і це переважно молоді люди і діти. Це стосується так само і Національної бібліотеки Литви. Так, протягом чотирьох місяців, з вересня по грудень 2016 року, бібліотеку відвідали близько 80 тисяч користувачів, тобто 20 тисяч читачів за місяць! У Національній бібліотеці багато невеличких читальних залів, а точніше – аудиторій для читання, спілкування, відпочинку. Тут є спеціальні makerspaces, де бібліотечний працівник (до речі, молодий креативний хлопець) допомагає орієнтуватися в просторі – де знайти необхідну літературу щодо створення чи то якогось двигуна, чи якогось приладу, чи ще якогось об’єкту; де знайти відповідні ресурси; де інструменти для роботи. Відповідно і користувачі – переважно молодь, приходять цілими групами, займаються, спілкуються, обговорюють важливі для них питання.

Це підтверджує тезу, що сучасна бібліотека єднає різних людей, поєднує в собі знання, культурні заходи, а також можливість навчання та відпочинку. Сьогодні бібліотека – це не лише добрий сервіс, але й місце, де люди спілкуються і відчувають себе впевнено і комфортно.

Під час спілкування із зарубіжними колегами також обговорювалися питання підготовки інформаційно-бібліотечних фахівців та можливості співробітництва з вищими навчальними закладами Литви, Латвії та Фінляндії з відповідного напряму освітньої діяльності.

19029375 460921097603234 2127275824495563943 n

18920665 1406972436035464 2653188295119284620 n

Міжнародна конференція з питань дистанційної освіти для бібліотекарів відбулася. Море емоцій і позитивних вражень! Дуже вдячні нашим литовським колегам за запрошення, організацію конференції, цікаві екскурсії і спілкування.

Загуменна В.В., зав.кафедри НАКККіМ, професор, голова Cекції з бібліотечно-інформаційної освіти УБА