Польсько-українська зустріч молодих бібліотекарів «Нові технології у бібліотеках», 5-7 червня 2017 р., м. Катовіце (Польща)
З 5 по 7 червня 2017 р. делегація Української бібліотечної асоціації взяла участь у Польсько-українській зустрічі бібліотекарів, організованій Сілезькою бібліотекою у м. Катовіце ‒ головною публічною і науковою бібліотекою Сілезького воєводства за підтримки Міністерства культури і національної спадщини Польщі.
До складу делегації увійшли 22 учасники ‒ члени УБА, переважно Молодіжної секції, з Києва, Львова, Миколаєва, Херсона, Чернігова, Марганця Дніпропетровської обл., Самбора Львівської обл. та с. Грем’яче Рівненської обл. Кожен з учасників пройшов попередній відбірковий конкурс і був готовий презентувати досвід своєї бібліотеки та власні досягнення у царині нових технологій польською або англійською мовами. З польської сторони були присутні бібліотекарі з різних міст Сілезького воєводства і запрошені гості.
Така Польсько-українська зустріч бібліотекарів проходить вже вдруге, завдяки співпраці Української бібліотечної асоціації, члена Президії УБА і директора Львівської обласної бібліотеки для дітей Л. Лугової з польськими колегами. Варто зазначити, що програма була дуже насиченою. Розпочалася вона напередодні з екскурсії містом Катовіце і продовжилася неформальним професійним спілкуванням представників УБА та Польської Асоціації Бібліотекарів. Наших колег дуже зацікавила діяльність Молодіжної секції УБА, оскільки такого спеціального об’єднання бібліотечної молоді у Польщі не існує.
Перший день було визначено організаторами як «Польський день» і відкрив його теплим привітанням директор Сілезької бібліотеки, проф. Ян Маліцький. Наші польські колеги виступили з такими презентаціями:
- «Якою повинна бути сучасна публічна бібліотека», м. Бєльсько-Бяла;
- «Культурно-освітні програми для дітей та молоді», м. Рацибуж;
- «Форми роботи з читачем з використанням новітніх технологій», м.Пекари Шльонські;
- «Аудіоказки, або технології, котрі об’єднують покоління», м. Рибник;
- «Мультимедіа та інтерактивність – як впоратись з ними в невеличкій публічній бібліотеці», гміна Бойшови;
- «Бібліотека – це звучить фантастично», Міська публічна бібліотека м. Катовіце;
- «Незрячі люди також читають», Міська публічна бібліотека м. Катовіце;
- «Регіональний інформаційний кластер ‒ пропозиція для регіонального бібліотекарства», Сілезька бібліотека м. Катовіце.
Для учасників зустрічі була проведена спеціальна екскурсія Сілезькою бібліотекою, під час якої було розкрито практику оцифрування документів, використання автоматизованої системи зберігання і видачі літератури. Учасники зустрічі змогли переглянути ресурси відділу Європейської інформації та відділу рідкісних і цінних книг, побачити читальні зали та кабінети для індивідуальної роботи, оформлені як персональні кабінети відомих людей Сілезії, виставку екслібрісів, урядові нагороди Сілезькій бібліотеці, але на багато чого просто не вистачило часу.
Друга частина «Польського дня» пройшла у вигляді експертних круглих столів за такими темами:
- «Використання відкритих ресурсів у просуванні бібліотеки», гміна Годув;
- «Маркетинг без грошей і культурно-освітня діяльність в бібліотеці», м. Бєльсько-Бяла;
- «Планшети та розширена віртуальна реальність в бібліотеці», м. Краків;
- «Бібліотека для дітей ‒ ігрові групи для дітей у віці 0-4 років», м.Ридутлови;
- «Бібліотека відкрита для змін», м. Бендзин;
- «Планшети в бібліотеках», Сілезька бібліотека м. Катовіце.
На завершення першого дня польські та українські бібліотекарі відвідали бібліотеку Музичної академії в м. Катовіце.
Другого дня відбувся виїзний семінар, що передбачав відвідування міських публічних бібліотек у м.Пекари Шльонські, м. Глівіце, м. Явожно. Це ‒ три різні за розмірами і функціями публічні бібліотеки, але кожна з них по-своєму реалізувала себе в різних проектах та дуже активно використовує у роботі нові технології. Детальніше про досвід польських бібліотек читайте тут.
Третій день зустрічі ‒ «Український день» ‒ розпочався із вручення медалей Сілезької бібліотеки за розвиток польсько-української бібліотечної співпраці Ларисі Луговій, члену Президії УБА, директору Львівської обласної бібліотеки для дітей, Ярославі Сошинській, виконавчому директору УБА та Оксані Бояриновій, голові Молодіжної секції УБА.
Впродовж цього дня українська делегація гідно представляла наш бібліотечний досвід у контексті інформаційних технологій.
Тематика презентацій була такою:
- «Технологічне підґрунтя концепції відкритої бібліотеки», м. Київ;
- «Використання технологій геопозиціювання для популяризації книг, читання та бібліотечних сервісів», м. Херсон;
- «Інтелектуальний дайвінг в бібліотеках», м. Миколаїв;
- «Бібліотека і доповнена реальність», м. Херсон;
- «Технологічні новинки і дитяче читання», м. Львів;
- «Електронна звітність публічних бібліотек в Україні», м. Миколаїв;
- «Сільська бібліотека та електронна комунікація з користувачами», с. Гремяче Рівненської обл.;
- «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», м. Марганець Дніпропетровської обл.
Додатковим бонусом для учасників зустрічі була екскурсія в Сілезький музей в м. Катовіце та його бібліотеку.
У другій половині дня плідно працювали українські експертні круглі столи за темами:
- «Використання GoogleSearchConsole для оптимізації сайтів бібліотек», м. Київ;
- «Створення та просування бібліотечної аудіокниги», м. Чернігів;
- «Електронні ресурси бібліотек для дослідницької діяльності», м. Київ;
- «Просування бібліотечних послуг у соціальних мережах», м. Київ;
- «Використання DCVisi ‒ візуалізатора оцифрованих документів», м. Київ;
- «Email-маркетинг та Email-розсилки для потреб користувача», м. Київ.
А закінчився день урочистим врученням сертифікатів польським та українським учасникам зустрічі.
Ця подія дійсно була дуже важливою для розгортання польсько-української співпраці бібліотек і бібліотекарів. Обидві сторони отримали безцінний досвід бібліотечної роботи, встановили нові контакти, обговорили багато актуальних професійних питань і просто потоваришували та поділились позитивними емоціями. Безумовно, зустріч матиме і короткострокові, і довгострокові результати для бібліотекарів обох країн, про що ми неодмінно будемо повідомляти на інтернет-ресурсах та в соціальних мережах УБА і Молодіжної секції Асоціації.
Ще раз висловлюємо щиру вдячність організаторам зустрічі з польської сторони ‒ директору Сілезької бібліотеки Яну Маліцькому та координатору зустрічі Магдалені Гомулка. І запрошуємо українських бібліотекарів відвідати Конгрес ІФЛА, що відбудеться у м. Вроцлав (Польща) у серпні цього року.
Фотозвіт дивіться тут.
Я. Сошинська, виконавчий директор УБА,
В. Всяких, член Молодіжної секції УБА