Мінськ книжковий і бібліотечний: ділимося враженнями

Делегація Української бібліотечної асоціації стала учасницею головної книжкової події у Мінську (Республіка Білорусь) 2017 року. 19-20 травня у затишному дворику Білоруського національного технічного університету (БНТУ) пройшов насичений подіями і новинками дитячої, юнацької та дорослої літератури фестиваль «Місто і книги».

Цей фестиваль проходив уже втретє і, на відміну від минулих років, цьогоріч він відбувся не в Національній бібліотеці Білорусі, а під відкритим небом – «на лавках» БНТУ. Звичайно, це було досить ризиковане рішення. Особливо це починаєш розуміти після репліки білоруських колег про те, що на початку травня раптово випав сніг.

Дуже порадувало розміщення фестивалю – у самому центрі міста, поруч з метро на зеленій території розташувалися численні творчі майданчики під тентами і навісами. Зручність розташування оцінили численні відвідувачі фестивалю – молодь, сім'ї з дітьми, і ми, представники українських бібліотек, бо з комфортом розмістилися поруч у відомчому гуртожитку університету.

IMG 0232

Під час церемонії відкриття фестивалю організатори та основні модератори фестивалю Ольга Вовк і Вікторія Королева відзначили ще одну особливість події – кошти на його проведення збиралися через краудфандинг. І завдяки цьому організатори змогли запросити до Мінська відомих авторів, які стали спікерами форуму. Всі, хто підтримав організацію фестивалю, мали можливість взяти участь у незвичайній інсталяції і запустити в небо на повітряних кулях маленькі іменні книги. А бейбі-театр «Бусы» виступив з музично-театралізованою виставою за не надто відомими віршами дуже відомих поетів.

Вуличний фест заманював відвідувачів на численні творчі локації. Вибрати було з чого – у програмі фестивалю були заявлені тематичні майданчики: дитячий, молодіжний, експертних зустрічей, стіл майстер-класів, алея «Усміхнені чудеса». Одночасно можна було познайомитися з книгами біля стендів видавництв, спробувати щастя в численних лотереях, пограти з героями дитячих книг, помалювати, послухати гучні читання у виконанні відомих дитячих авторів під зручним шатром, спорудити власний будинок з паперу та картону, зробити селфі на пам'ять, взяти участь в майстер-класах, подивитися дитячий театр. І це лише заходи за участю дітей.

IMG 0337

IMG 0379

А були ще молодіжний і дорослий майданчики, на яких нон-стопом виступали відомі білоруські та зарубіжні автори, проводилися круглі столи, обговорювалися проблеми літератури та її просування за допомогою інтернету і без нього.

Хотілося б також відзначити серйозну роботу майданчика «експертних зустрічей», де обговорювалися дуже багато цікавих, важливих і серйозних тем. У рамках цієї платформи було заявлено Національний день інформованості про діяльність бібліотек. У цій локації досвід своєї діяльності представили фахівці з Ірландії, Німеччини, України, Білорусі. Світовий тренд створення дитячих університетів був представлений на прикладі проекту Гете-Інституту «Німецький дитячий онлайн-університет». Про підсумки і перспективи проекту «Мінська бібліоніч» розповіли представники білоруських бібліотек. Український контент представили адміністративний координатор виконавчого офісу УБА Вікторія Польова та завідувач відділом обслуговування користувачів Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького м.Миколаєва Наталія Морква. Доповідь про місію Української бібліотечної асоціації та діяльність Молодіжної секції УБА викликала інтерес у білоруських колег і підштовхнула до продовження бесіди та перспективної співпраці. Багато цікавих фактів з 15-річного досвіду проведення книжкового фестивалю «Миколаївська книга» було озвучено колегами з півдня України з м. Миколаєва. Вони також були викладені кореспонденту білоруського тижневика «Літаратура і Мастацтва».

Слід відзначити привітний прийом білоруських колег. Для української делегації змістовну екскурсію і професійне спілкування підготували фахівці з Наукової бібліотеки Білоруського національного технічного університету (заступник директора Інна Юрик). Спілкування на професійні теми намітило декілька цікавих напрямів для майбутньої співпраці.

Національна бібліотека Білорусі вразила нас своєю незвичайною архітектурою, сучасним технічним оснащенням і, звичайно ж, масштабністю. Більше 9 млн. примірників видань 80-ма мовами світу, більше 1000 співробітників, численні читальні зали і різноманітні послуги. Все це дуже вражає. На 22 і 23 поверхах бібліотеки знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається вид на місто. Перебуваючи тут, переконуєшся, що Мінськ – дуже зелене і доглянуте місто, з безліччю парків і зон відпочинку. Для українських колег була організована екскурсія, пізніше відбулася дискусія, під час якої бібліотекарі Білорусі та України змогли з’ясувати спільне і відмінності у професійній діяльності. На згадку про візит українські колеги залишили бібліотеці приємні сюрпризи – книги, картини, листівки, сувеніри. Тепер в головній бібліотеці Білорусі буде шматочок кожного регіону України, оскільки у складі делегації УБА були бібліотечні фахівці з Києва, Львова, Миколаєва, Кропивницького, Ніжина, Рівненщини.

IMG 0417

IMG 0441

Два чудових дні в Мінську пролетіли дуже швидко. Все було чудово – спільні читання, лекції, бесіди, майстер-класи, настільні ігри, спільна вишивка «Книги добрих слів» ...

Фестиваль «Місто і книги» запросив до участі найбільші дитячі та підліткові видавництва, відомі просвітницькі та освітні проекти, популярних авторів та ілюстраторів. Всі вони зібралися під відкритим небом гостинного Мінська 19-20 травня 2017 року, щоб разом провести головну книжкову подію року! І їм це вдалося! Ми раді, що українські бібліотекарі були активними учасниками цього книжкового та професійного дійства.

Щира вдячність організаторам фестивалю – Інні Юрик, Ользі Вовк, Вікторії Корольовій, Наталії Медведь, Юлії Кучинській, за неймовірну роботу, ентузіазм, нескінченну позитивну енергію.

Окрема подяка виконавчому офісу УБА за надану можливість взяти участь у професійних мандрах до Білорусі.

Наталія Морква, завідувач відділу обслуговування користувачів Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницькогом.Миколаєва.