VIІ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: європейські орієнтири», смт. Славське, 1–4 березня 2017 р. Підсумки.

Вже сьомий рік поспіль Українська бібліотечна асоціація спільно з Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв наприкінці лютого – на початку березня організовує та проводить конференцію у смт. Славське Львівської області, присвячену проблемам інформаційно-бібліотечної освіти. Цього року науково-практична конференція «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: європейські орієнтири» проходила 1–4 березня 2017 р. та була підтримана Міністерством культури України.

У конференції взяли участь доктори та кандидати наук, професори, доценти, викладачі провідних культурно-мистецьких вищих навчальних закладів, зокрема, Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, Харківської державної академії культури, Київського національного університету культури і мистецтв, Дніпропетровського коледжу культури і мистецтв, а також бібліотекарі-практики: від представників національних бібліотек (Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Національної наукової медичної бібліотеки України) до районних та сільських бібліотек.

17021844 1393598017348092 916710477358430948 n

Під час відкриття конференції вітання її учасникам через відеозвернення передали литовські колеги – голова Асоціації муніципальних публічних бібліотек Литовської Республіки Danguolė Abazoriuvienė, голова Литовської асоціації бібліотекарів Jolita Steponaitienė, директор Скуодаcької районної публічної бібліотеки імені R. Granauskasa Jonas Grušas, директор Клайпедської районної публічної бібліотеки імені J. Lankutisa Juozas Gutauskas, заступник директора Клайпедської районної публічної бібліотеки імені J. Lankutisa Diana Ciparienė.

У ключовій доповіді «Державна бібліотечна політика: орієнтація на реформи та розвиток у європейському контексті» президент Української бібліотечної асоціації, директор Інституту публічного управління та кадрової політики Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Ірина Шевченко окреслила основні проблеми сучасної бібліотечної галузі, визначила можливі перспективи її розвитку, а також задала орієнтири для майбутніх дискусій.

Загалом, програма конференції передбачала проведення трьох основних сесій. Сесія 1 «Безперервна інформаційно-бібліотечна освіта: виклики часу» (ведуча Ірина Шевченко), Сесія 2 «Увага! Європейські бібліотечні майстерні – відкрито. Створюємо ресурси для освіти» (ведучі Ярослава Хіміч, Світлана Барабаш) та Сесія 3 «Безперервна бібліотечна освіта: орієнтація на практику, інновації, розвиток» (ведуча Лариса Лугова).

16938838 10211097046974559 8590312397202598544 n

І якщо формат першої та третьої сесії був класичним – виступи, презентації, обмін досвідом, то друга сесія, як завжди на конференціях у Славську, проходила у форматі командної роботи, не обмеженої локаціями та часом (training non stop), і була спрямована не лише на всебічне обговорення проблеми, але й на створення конкретного продукту за результатами цього обговорення.

Цьогорічні бібліотечні майстерні працювали за чотирма напрямами.

Перша майстерня працювала над проектом освітнього стандарту і наближувала нас до європейської бібліотечної освіти. Модератор групи: Алла Соляник, д. н. із соц. ком., професор, завідувач кафедри документознавства та книгознавства Харківської державної академії культури, член Президії УБА.

У другій майстерні опрацьовували питання підготовки бібліотекарів до впровадження УДК і наближували нас до європейської бібліотечної практики. Модератор групи: Олег Сербін, д. н. із соц. ком., директор Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, голова Секції університетських бібліотек УБА. Результат роботи групи дивіться тут.

У третій майстерні оновлювали навчальну програму з адвокації та розробляли план заходів з реалізації Програми адвокаційної діяльності УБА з урахуванням Міжнародної адвокаційної програми ІФЛА. Модератор групи: Віра Загуменна, к. п. н., професор, завідувач кафедри інформаційних комунікацій та бібліотекознавства Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, голова Секції з бібліотечно-інформаційної освіти УБА.

Четверта майстерня розробляла моделі організації бібліотечних мереж в об’єднаних територіальних громадах з урахуванням європейських стандартів та українських реалій. Модератор групи: Надія Синиця, директор Хмельницької ОУНБ, член Президії УБА.

IMG 6983

Кожен з учасників конференції обирав свою майстерню відповідно до власних професійних інтересів. Головною умовою було – працювати в команді, працювати на результат. Усі свої напрацювання команди майстерень презентували під час спільного засідання у третій день конференції. 

Під час конференції відбувалася ціла низка цікавих та креативних заходів і подій, зокрема, Віківишкіл від Тетяни Якушко, заступника директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва, тренера ГТЦ, дозвіллєва програма «Життя – це мандри» або «БібліоТревел»: мандруємо бібліотеками України, мандруємо бібліотеками Європи, мандруємо бібліотеками світу» від Георгія Саприкіна, к.п.н., доцента, директора ДБУ для юнацтва.

Значне зацікавлення викликав ток-клуб «Бібліотеки Луганщини та Донеччини – проблеми реінтеграції». Ведучі: Світлана Моісєєва, заступник директора Луганської ОУНБ, член Президії УБА та Ярослава Хіміч, доцент кафедри інформаційних комунікацій та бібліотекознавства НАКККіМ, координатор ГТЦ.

IMG 6963

Учасники конференції відвідали майстер-класи: «Створюємо ідеальну бібліотеку» від Лариси Лугової, директора Львівської обласної бібліотеки для дітей, члена Президії УБА, «Storytelling: навіщо потрібно вміти це робити?» від Тетяни Якушко, заступника директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва, тренера ГТЦ, «Бібліотека 4.0: як формувати компетентності бібліотекаря та користувача» від Євгенії Кулик, к. н. із соц. ком., завідуючої сектором НТБ ім. Г. І. Денисенка НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського», «Як організувати Пункт європейської інформації у бібліотеці» від Оксани Бояринової, координатора проекту «Все про Європу в бібліотеках» за підтримки Еразмус+.

Під час конференції відбулася презентація колективної монографії «Бібліотека в реалізації державотворчої інформаційної політики» від Тетяни Гранчак, д. н. із соц. ком., професора, завідувача кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи КНУКіМ, с. н. с. відділу політологічного аналізу НБУВ.

Дозвілля пропонувалося провести у форматі «ДикийТревел» - квест та командна робота біля багаття.

Кожна конференція у Славську – це неповторна творча, позитивна, робоча та дружня атмосфера. Приклад самоорганізації та відчуття відповідальності, які гармонійно поєднуються з вмінням відпочивати.

Гори надихають!

17097779 1454550114597867 7701879229082360039 o

Фотозвіт дивіться тут.

Матеріали Коференції тут.

Учасник та член оргкомітету конференції Ярослава Хіміч