Проект «Активні громадяни» Британської Ради в Україні: зустріч громадських активістів на Тернопільщині
З 20 до 24 жовтня 2016 р. у Тернополі тривав Національний навчальний візит громадських активістів та студентів з різних куточків України в межах програми «Активні громадяни» Британської Ради в Україні. До участі у візиті було відібрано більше 30 учасників з різних куточків України. Серед учасників візиту була Лариса Лаптєва, член Української бібліотечної асоціації та Молодіжної секції УБА.
Впродовж п’яти днів на Тернопільщині кожен отримав можливість пройти навчання за програмою «Активні громадяни» з різних компетенцій. Тренінг розпочався з обговорення ідеального міста, у якому ми хотіли б жити, міста з гарними дорогами та інфраструктурою, чистим довкіллям і доглянутими тваринами, місцями дозвілля і самоосвіти, а головне – з активними громадянами. Далі було розглянуто теми «Я: ідентичність і культура», «Я і ти: діалог», «Ми разом» та «Планування і реалізація соціальної дії». Навчання проходило в інтерактивній формі, з використанням різних методик групової/командної роботи. Кожен з нас мав усвідомити свою ідентичність, своє "Я", розібратися з «культурним багажем», навчитися будувати діалог з іншими і спробувати розв'язувати конфлікти під час «Форум-театру». Як підсумок кожна група презентувала свій проект соціальної дії, який було створено під час візиту.
Логічним доповненням Національного навчального візиту у м. Тернопіль стало відвідування органів державної влади і управління. Так, відбувся візит до Тернопільської міської ради, де з активними громадянами зустрівся очільник Тернополя Сергій Надал, який розповів про кращий досвід міста у сфері розвитку громадянського суспільства. Міський голова повідомив про низку проектів, такі як «Відкритий бюджет», «Відкрите місто», «Громадський проект», електронні петиції тощо. Також відбулося знайомство з діяльністю Молодіжної міської ради, яка активно долучається до суспільно-політичного життя міста, зокрема цього року молоді архітектори представили проект реконструкції пляжу «Циганка», який було реалізовано. Крім того, «активні громадяни» зустрілися з керівниками відділу сім'ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації Ігорем Чорним та Арсеном Ляхоцьким. Під час зустрічі було обговорено різні обласні програми з підтримки молодіжних організацій в області.
Паралельно з навчанням нас ознайомили з діяльністю молодіжних громадських організацій м. Тернопіль та Тернопільської області. Так, відбулася зустріч з представниками ГО "Молодіжне Об'єднання "Файне місто", яка є однією із найактивніших організацій у Тернопільській області. Основна ідея діяльності організації полягає в розвитку молодіжного середовища через активізацію молоді у містах для розбудови свідомого громадянського українського суспільства та виховання абсолютно нової молодіжної адміністративної еліти. Гасло організації: «Розважайся. Навчайся. Впливай». Можливість студентських обмінів було обговорено під час зустрічі з представником «AIESEC» у Тернополі. А також усі дізналися про переваги і можливості участі у діяльності ПЛАСТу – української скаутської організації. Як було зазначено, метою цієї організації є сприяти всебічному патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі.
Під час візиту до Тернополя «активні громадяни» змогли відвідати та обговорити фільм Павла Височанські "Коли-небудь ми станемо щасливими", що демонструвався в межах кіноклубу Docudays UA "MOV!E ON", який організовано Молодіжним Центром Розвитку "МІСТ" у партнерстві з Британською Радою в Україні та дружньою ресторацією «Мамонт». Кіноклуб є одним з проектів Молодіжного Центру «МІСТ». Крім нього, ми дізналися про діяльність «Благодійної ятки», у якій реалізуються солодощі домашнього приготування, а кошти від продажу передаються воїнам АТО. Проект також підтриманий програмою «Активні громадяни» і молоді активісти змогли долучитись до благородної справи, придбавши домашню випічку та авторські листівки. Досить цікаво було дізнатися про проведення фестивалю «арТЕРвізія», який проходить влітку і має декілька складових: створення арт-об’єктів, а також освітньо-соціальні заходи (лекції, кінопокази тощо). Мета проекту: надати можливість мешканцям вільно та щоденно бути дотичними до локацій, у яких створюватимуться роботи сучасного вуличного мистецтва.У фестивалі «арТЕРвізія» брали участь художники з Одеси, Луцька, Тернополя, а також з Німеччини – вони створювали малюнки (мурали) у різних частинах міста.
Крім навчальної програми, під час Національного навчального візиту у м. Тернопіль, для представників ГО було організовано цікаве і змістовне дозвілля. Зокрема, учасники візиту змогли познайомитися з історією області та міста під час екскурсії до Тернопільського краєзнавчого музею і прогулянки містом. Досить вражаючою була екскурсія по Музею політв’язнів, яку для нас проводив Орест Савка. Тут ми дізналися про діяльність УПА та різних діячів, які зробили великий внесок у розвиток державності і були закатовані у стінах тернопільської тюрми.
«Активні громадяни» також відвідали Бережани, де познайомилися з історичними та культурними цінностями міста, а також з діяльністю ГО «Рідне місто» і ГО "Жуківська" (з розвитку сільської громади).
На завершення візиту учасники програми отримали сертифікати і можливість подавати заявки на гранти від Британської Ради в Україні. При написанні проектів «випускники» програми мають орієнтуватися на пріоритетні напрями: розвиток громад, інклюзія, покращення умов переселенців, учасників АТО, які перегукуються з потребами сучасної країни і громад зокрема.
Довідка: Організаторами візиту виступають громадські організації «Молодіжний Центр Розвитку МІСТ» та «Національна скаутська організація України - ПЛАСТ», які є партнерами Британської Ради в Україні у рамках програми «Активні громадяни».
Лариса Лаптєва, учасниця Національного навчального візиту у м. Тернопіль від УБА за програмою «Активні громадяни» від Британської Ради в Україні.