Проект «Активні громадяни» Британської Ради в Україні: зустріч громадських активістів на Тернопільщині

З 20 до 24 жовтня 2016 р. у Тернополі тривав Національний навчальний візит громадських активістів та студентів з різних куточків України в межах програми «Активні громадяни» Британської Ради в Україні. До участі у візиті було відібрано більше 30 учасників з різних куточків України. Серед учасників візиту була Лариса Лаптєва, член Української бібліотечної асоціації та Молодіжної секції УБА.

IMG 8843 1

Впродовж п’яти днів на Тернопільщині кожен отримав можливість пройти навчання за програмою «Активні громадяни» з різних компетенцій. Тренінг розпочався з обговорення ідеального міста, у якому ми хотіли б жити, міста з гарними дорогами та інфраструктурою, чистим довкіллям і доглянутими тваринами, місцями дозвілля і самоосвіти, а головне – з активними громадянами. Далі було розглянуто теми «Я: ідентичність і культура», «Я і ти: діалог», «Ми разом» та «Планування і реалізація соціальної дії». Навчання проходило в інтерактивній формі, з використанням різних методик групової/командної роботи. Кожен з нас мав усвідомити свою ідентичність, своє "Я", розібратися з «культурним багажем», навчитися будувати діалог з іншими і спробувати розв'язувати конфлікти під час «Форум-театру». Як підсумок кожна група презентувала свій проект соціальної дії, який було створено під час візиту.

робота в групах

форум театр

Логічним доповненням Національного навчального візиту у м. Тернопіль стало відвідування органів державної влади і управління. Так, відбувся візит до Тернопільської міської ради, де з активними громадянами зустрівся очільник Тернополя Сергій Надал, який розповів про кращий досвід міста у сфері розвитку громадянського суспільства. Міський голова повідомив про низку проектів, такі як «Відкритий бюджет», «Відкрите місто», «Громадський проект», електронні петиції тощо. Також відбулося знайомство з діяльністю Молодіжної міської ради, яка активно долучається до суспільно-політичного життя міста, зокрема цього року молоді архітектори представили проект реконструкції пляжу «Циганка», який було реалізовано. Крім того, «активні громадяни» зустрілися з керівниками відділу сім'ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації Ігорем Чорним та Арсеном Ляхоцьким. Під час зустрічі було обговорено різні обласні програми з підтримки молодіжних організацій в області.

Міська рада

Паралельно з навчанням нас ознайомили з діяльністю молодіжних громадських організацій м. Тернопіль та Тернопільської області. Так, відбулася зустріч з представниками ГО "Молодіжне Об'єднання "Файне місто", яка є однією із найактивніших організацій у Тернопільській області. Основна ідея діяльності організації полягає в розвитку молодіжного середовища через активізацію молоді у містах для розбудови свідомого громадянського українського суспільства та виховання абсолютно нової молодіжної адміністративної еліти. Гасло організації: «Розважайся. Навчайся. Впливай». Можливість студентських обмінів було обговорено під час зустрічі з представником «AIESEC» у Тернополі. А також усі дізналися про переваги і можливості участі у діяльності ПЛАСТу – української скаутської організації. Як було зазначено, метою цієї організації є сприяти всебічному патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі.

Під час візиту до Тернополя «активні громадяни» змогли відвідати та обговорити фільм Павла Височанські "Коли-небудь ми станемо щасливими", що демонструвався в межах кіноклубу Docudays UA "MOV!E ON", який організовано Молодіжним Центром Розвитку "МІСТ" у партнерстві з Британською Радою в Україні та дружньою ресторацією «Мамонт». Кіноклуб є одним з проектів Молодіжного Центру «МІСТ». Крім нього, ми дізналися про діяльність «Благодійної ятки», у якій реалізуються солодощі домашнього приготування, а кошти від продажу передаються воїнам АТО. Проект також підтриманий програмою «Активні громадяни» і молоді активісти змогли долучитись до благородної справи, придбавши домашню випічку та авторські листівки. Досить цікаво було дізнатися про проведення фестивалю «арТЕРвізія», який проходить влітку і має декілька складових: створення арт-об’єктів, а також освітньо-соціальні заходи (лекції, кінопокази тощо). Мета проекту: надати можливість мешканцям вільно та щоденно бути дотичними до локацій, у яких створюватимуться роботи сучасного вуличного мистецтва.У фестивалі «арТЕРвізія» брали участь художники з Одеси, Луцька, Тернополя, а також з Німеччини – вони створювали малюнки (мурали) у різних частинах міста.

Кіноклуб 1

Благодійна ятка

Крім навчальної програми, під час Національного навчального візиту у м. Тернопіль, для представників ГО було організовано цікаве і змістовне дозвілля. Зокрема, учасники візиту змогли познайомитися з історією області та міста під час екскурсії до Тернопільського краєзнавчого музею і прогулянки містом. Досить вражаючою була екскурсія по Музею політв’язнів, яку для нас проводив Орест Савка. Тут ми дізналися про діяльність УПА та різних діячів, які зробили великий внесок у розвиток державності і були закатовані у стінах тернопільської тюрми.

«Активні громадяни» також відвідали Бережани, де познайомилися з історичними та культурними цінностями міста, а також з діяльністю ГО «Рідне місто» і ГО "Жуківська" (з розвитку сільської громади).

На завершення візиту учасники програми отримали сертифікати і можливість подавати заявки на гранти від Британської Ради в Україні. При написанні проектів «випускники» програми мають орієнтуватися на пріоритетні напрями: розвиток громад, інклюзія, покращення умов переселенців, учасників АТО, які перегукуються з потребами сучасної країни і громад зокрема.

Довідка: Організаторами візиту виступають громадські організації «Молодіжний Центр Розвитку МІСТ» та «Національна скаутська організація України - ПЛАСТ», які є партнерами Британської Ради в Україні у рамках програми «Активні громадяни».

Лариса Лаптєва, учасниця Національного навчального візиту у м. Тернопіль від УБА за програмою «Активні громадяни» від Британської Ради в Україні.