Участь бібліотек Луганщини в міжнародних проектах, спрямованих на подолання наслідків збройного конфлікту на сході України

Соціальна згуртованість є однією з базових доктрин розвитку сучасного суспільства. Вона передбачає активну участь населення разом з тимчасово переміщеними особами у вирішенні актуальних проблем життєдіяльності, у подоланні соціальної ізоляції та соціальної дезінтеграції. В сучасних умовах підвищення соціальної згуртованості українських громад, що знаходяться на постконфліктних територіях, а також на територіях найближчих областей, є одним з найбільш пріоритетних напрямів діяльності як для української влади, так і для неурядових організацій.

Завдяки активній позиції бібліотекарів та планомірній роботі Української бібліотечної асоціації на сході Україні, бібліотеки Луганщини стали одним з потужних майданчиків реалізації проекту Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні «Підтримка стабілізації громад на Донбасі», за підтримки Уряду Японії. Найбільша кількість проектів, що були підтримані в Луганській області, були реалізовані саме на базі публічних бібліотек.

Однією з перших бібліотек, що брала участь в проекті МОМ «Всебічна стабілізаційна підтримка внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення України», була Рубіжанська центральна районна бібліотека. Їх послідовниками стали проекти Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й.Б. Курлата «Перемога в єднанні». В рамках цього проекту проходять консультації внутрішньо переміщених осіб з соціальних питань, зустрічі внутрішньо переміщених осіб з представниками соціальних служб, арт-майданчики (майстер-класи), форум-театри (адаптація дітей-переселенців в соціумі), ток-шоу «Юридичні діалоги».

У Кремінській районній бібліотеці для дітей в 2016 році реалізований проект «Кремінська бібліотека ‒ майданчик порозуміння, що згуртовує!», метою якого є створення комфортних умов для інтеграції внутрішньо переміщених осіб в місцеву громаду.

кремінна

кремінна1

У 2016 році в Новопсковському районі розпочато реалізацію проекту «Рука в руці, крокуємо спільно, наш рідний край будуємо вільно», в рамках якого заплановано відкриття на базі Центральної районної бібліотеки публічного центру інформації «Влада і громадськість ‒ партнери», медіа-центру для молоді, проведення спортивних та дозвіллєвих заходів для дітей, започаткування роботи клубу англійської мови тощо.

В стадії розробки проект Старобільської центральної районної бібліотеки «Діалог+».

Завдяки активній життєвій позиції українських бібліотекарів наші публічні бібліотеки поступово стають центрами, що об’єднують людей та змінюють країну на краще.

Світлана Моісєєва, заступник директора Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, член Президії УБА