VІІ Львівський міжнародний бібліотечний форум – якою має бути модерна бібліотека?

14-17 вересня 2016 р. у межах 23-го Форуму видавців у Львові пройшов VІІ Львівський міжнародний бібліотечний форум «Модерна бібліотек@ в мінливому світі», у якому взяли участь близько 200 керівників та провідних фахівців бібліотек майже з усіх регіонів України, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, видавці, автори, читачі, провайдери інформаційних послуг, члени, партнери і друзі Української бібліотечної асоціації (УБА), інші зацікавлені особи й поціновувачі читання. Цього року Бібліофорум вже став міжнародним, адже його учасниками та партнерами були представники таких країн, як: США, Польща, Німеччина, Литва, Молдова, Білорусь, Велика Британія.

14310512 1367405396622560 2534641507572396697 o

Форум працював чотири дні на понад десяти майданчиках бібліотек та університетів м. Львів. Висловлюємо величезну подяку співорганізаторам та партнерам заходу:

-          ГО «Форум видавців»;

-          Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв;

-          Львівська обласна бібліотека для дітей;

-          Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка;

-          Міністерство культури України;

-          Посольство США в Україні;

-          Goethe-Institut в Україні;

-          Компанія Thomson Reuters;

-          Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника;

-          Львівська обласна універсальна наукова бібліотека;

-          Наукова бібліотека Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького;

-          Централізована бібліотечна система для дорослих міста Львова;

-          Український католицький університет;

-          Кафедра бібліотекознавства і бібліографії Факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка.

З вітальним словом до учасників Бібліофоруму звернулась Президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль, керівник Департаменту культури, національностей та релігій Львівської обласної держадміністрації Христина Береговська, директор департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Галина Слічна та директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь.

P1260702

Цьогорічний Бібліофорум проходив під назвою «Модерна бібліотека в мінливому світі». Відтак і більшість доповідей були присвячені цій темі та темі модерну і модернізму як такого.

Ключовими для «вступу до теми» та подальшої багатоаспектної інтерпретації у різних заходах і дискусіях Бібліофоруму стали доповідь докт. філос. наук, професора Київського університету імені Бориса Грінченка Юрія Афанасьєва та докт. культурології, професора Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Євгенії Більченко. Про виклики модерності для українських бібліотек доповіла канд. пед. наук, директор Інституту публічного управління і кадрової політики Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко. А про нові технології та сервіси для користувачів у Національних бібліотеках Польщі та Білорусі розповіли іноземні учасники Форуму: Katarzyna Ślaska, заступник директора Національної бібліотеки Польщі та Олена Долгополова, перший заступник директора Національної бібліотеки Білорусі, президент Білоруської бібліотечної асоціації.

P1260774

P1260784

P1260769

P1260845

P1260865

У межах Бібліофоруму відбулось відкриття двох фотовиставок. Виставка «Читати місто: архітектура бібліотек Німеччини» (у партнерстві з Goethe-Institut в Україні та Першою Львівською Медіатекою) – це художня інтерпретація знакових будівель бібліотек і об’єктів урбаністичної культури Німеччини від Фабіо Баріларі. Для автора бібліотека – це місце суспільного життя, місце зустрічі людей у приміщенні з неординарною архітектурою, покликаною своєю функціональністю сприяти розумовій праці. Представлені вибрані роботи митця з довідкою про зображені будівлі, короткими інтерв’ю з директорами бібліотек і добіркою цитат від користувачів бібліотек.

20160914 152753

Друга виставка «Публічна бібліотека. Фотоесе» – це проект американського фотографа Роберта Доусона, над яким він працював понад 18 років. Понад 17000 публічних бібліотек працюють у США. Фотографії Роберта Доусона показують динамічну і важливу для людей і країни систему бібліотек, існування якої може бути під загрозою. Фотохудожник вважає, що у добу цифрових технологій бібліотека перевинаходить себе. Що повинно бути у бібліотеці? В якій формі ми хочемо зберігати інформацію та культуру? Від бібліотек вимагається все більше – вийти за рамки обміну книжками і перетворитися на громадські центри. Проект Американського дому в Києві за підтримки Посольства США в Україні.

20160915 131018

Однією з пріоритетних тем, що активно обговорювалася на заходах Бібліотечного форуму, стала академічна доброчесність – моральний кодекс та етичні правила цивілізованого наукового та освітнього співтовариства. Дві сесії студії «Дослідження і комунікації» було присвячено висвітленню перших результатів Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP). Відбулись презентації книг «Академічна доброчесність як основа сталого розвитку університету» (Київ, 2016) та «Посібника з академічної грамотності та етики» (Харків, 2015).

Під час круглого столу «Культура академічної доброчесності і бібліотеки», у роботі якого взяло участь близько 80 представників бібліотек, університетів, видавництв та інформаційних центів, Тарас Тимочко, координатор Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP), представник Американських Рад з міжнародної освіти, представив перші результати Проекту. Відбулось активне обговорення напрацювань наших колег з різних наукових бібліотек вищих навчальних закладів України – учасників проекту. Дискусія точилася навколо проблем розвитку бібліотечно-інформаційного сервісу на засадах академічної доброчесності; особливостей застосування міжнародних стилів цитування в українських реаліях; використання комп’ютерних програм для перевірки на плагіат; застосування сучасних методів боротьби з плагіатом в академічному середовищі. Особливу увагу було приділено питанню методики навчання студентів академічній доброчесності у бібліотеках ВНЗ. Відзначалося, що лише у тріаді «Викладач – Студент – Бібліотека» можна досягти успіху у популяризації принципів академічної доброчесності. Рекомендовано включати тематику з академічної доброчесності до навчальних курсів «Вступ до спеціальності», «Сучасні стратегії розвитку науки» та ін., спеціальних занять з основ інформаційної культури, що проводяться бібліотеками ВНЗ. Чекаємо найближчим часом від учасників проекту методичних рекомендацій із зазначених питань, які у вигляді електронних видань будуть доступні всій науковій спільноті України.

P1270005

Під час роботи студії «Модерна бібліотека: межі кордонів» учасники Форуму в інтерактивній формі визначали сучасну бібліотеку та бібліотеку майбутнього. А докт. наук із соціал. комун., професор Київського університету імені Бориса Грінченка, член Президії УБА Олена Воскобойнікова-Гузєва презентувала проект УБА, розроблений в межах навчання у Києво-Могилянській бізнес-школі «Концепти бібліотеки майбутнього: роль і можливості Української бібліотечної асоціації».

15 вересня відбулось офіційне відкриття 23-го Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові», під час якого Президенту УБА Ірині Шевченко було вручено подяку за сприяння у проведенні Форуму та підтримку українського книговидання. Спеціальною відзнакою Української бібліотечної асоціації нагороджено видавництво «Коло» за «Альманах бібліофілів» (Дрогобич, 2015).

14324322 1350302154987419 6962257702557138381 o

Учасники Бібліотечного форуму взяли участь у майстер-класі «Масові онлайн-курси» та студії «Модерній бібліотеці – модерного фахівця», під час якої розкривались питання бібліотечної освіти в інформаційному суспільстві та сучасний імідж бібліотечної професії.

IMG 5556

Другого дня VII Львівського міжнародного бібліотечного форуму відбувся Екотайм «Бібліотека в стилі еко». Учасники акції зібралися біля Квіткового годинника на активне дійство, щоб підтримати нові бібліотечні екологічні проекти. Організували та провели акцію бібліотекарі Львівської обласної бібліотеки для дітей в межах соціальної ініціативи "Хтось не зробить!" у партнерстві із компанією «АВЕ Львів». Під час Екотайму всі охочі мали змогу навчитися правильно сортувати сміття завдяки великому банеру, наданому АВЕ Львів. Після цього учасники акції створювали великі Еколистівки із закликами не смітити та шанувати довкілля. На завершення Екотайму всі учасники завітали до Львівської обласної бібліотеки для дітей, де ознайомилися з результатами втілення проекту «ЕкоБібліотека» та знову сортували сміття уже віртуально, граючи в інтерактивну гру Garbage Hero, розроблену львівською ІТ-фірмою Shadow Masters.

 P1260964

Серед подій Бібліотечного форуму багатьом запам’ятається студія «Адвокація: нова хвиля», що проходила у Львівській обласній бібліотеці для дітей. Увага учасників була сконцентрована на обговоренні проекту «Програми з адвокації УБА на 2017-2021 рр.». На Форумі представили вже концептуально підготовлений документ, який ще буде редагуватись та доповнюватись. Загалом Програма має робочу назву «ДІЄВА БІБЛІОТЕКА - УСПІШНА ГРОМАДА!» Її мета - лобіювати та захищати права користувачів бібліотек і мешканців громад на бібліотечне обслуговування та безперешкодний і рівноправний доступ до інформації, відстоювати їхні права в умовах суспільних перетворень та об’єднання територіальних громад.

Партнерські стосунки - запорука успішної адвокації, тому хорошим стартом заходу стала доповідь «Асоціація бібліотекарів Литви: діяльність та партнерства», яку зробила Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė, керівник Центру інформаційних ресурсів Вільнюської обласної публічної бібліотеки імені Адама Міцкевича, Литовська Республіка. До неї приєдналася Katarzyna Ślaska, заступник директора Національної бібліотеки Польщі, яка доступно розповіла про адвокаційний досвід своєї бібліотеки.

20160915 153757

В третій день Форуму дуже цікаво пройшла панельна дискусія «Модерна бібліотека. Європейський досвід», під час якої польські та українські колеги розглядали бібліотеку як нову установу культури і вплив великих культурних подій на функціонування установ культури, в тому числі бібліотек. Польський досвід трансформації бібліотек презентували віце-директор Інституту книжки з питань реалізації програм Ельжбета Каліновська, генеральний директор Європейської столиці культури Вроцлав 2016 Кшиштоф Май, куратор Європейської столиці культури Вроцлав 2016 з питань літератури і читання, координатор Світової столиці книги ЮНЕСКО Вроцлав 2016 Ірек Грін та керівник відділу промоції Міської публічної бібліотеки у Вроцлаві Йоланта Гжельчик. А заступник директора Центру знань та інформації Науково-технічної бібліотеки Вроцлавської політехніки Єнджей Лесневській показав на власному прикладі якою може бути бібліотека без книг та розкрив вплив цифрових інновацій на роботу бібліотекаря.

20160916 103833

Не менш цікавою була й інша паралельна секція, де учасники Бібліотечного форуму обговорювали участь бібліотеки у розбудові публікаційної активності науковців університету, брали участь у майстер-класі «Можливості платформи Web of Science для якісних наукових досліджень» компанії Thomson Reuters. Також було презентовано проект «Українські наукові журнали» для науковців і видавців.

У другій половині третього дня більшість учасників Форуму зібрались на Студію «Ефективні практики», під час якої представники найбільших бібліотек України, а також іноземні колеги говорили про еволюцію змін у баченні, реаліях публічної бібліотеки, визначали стратегічні напрями та професійні орієнтири розвитку, торкалися питань електронних ресурсів та інформаційно-бібліотечних сервісів.

В Українському католицькому університеті пройшов круглий стіл «Сучасні ІТ-рішення для бібліотек». Учасників заходу помітно зацікавило комплексне рішення інформатизації для бібліотек від партнерів - фірми ExLibris. А ще була поставлена конкретна мета - корпоративна каталогізація університетських бібліотек в Україні.

2

17 вересня, в суботу у Львівській обласній бібліотеці для дітей відбулась презентація всеукраїнського проекту «Вишивка етнографічна: літературно-вишивальне спілкування в публічних бібліотеках», модний показ сучасного українського одягу від колективу майстринь ZETA atelier та майстер-клас «Читаємо та вишиваємо».

20160917 113427

Окрім дискусійних майданчиків учасникам VII Львівського міжнародного бібліотечного форуму були запропоновані Інформаційно-культурні заходи: виїзна екскурсія, авторська прогулянка Львовом, участь у заходах 23-го Форуму видавців.

Матеріали VІІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму були оформлені в електронне наукове видання, яке отримав кожен зареєстрований учасник Форуму.

Презентації спікерів VІІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму дивіться тут.

Фотозвіт дивіться тут.

Публікації з Бібліофоруму-2016 в соціальній мережі Facebook шукайте за спеціальним хештегом #lvivlibforum2016.