Семінар та засідання Європейської групи RDA (EURIG)

23–25 травня у Ризі, у Національній бібліотеці Латвії, відбувся черговий щорічний Семінар та засідання Європейської групи RDA (EURIG). EURIG – це об’єднання національних бібліотек Європи з впровадження нового міжнародного стандарту каталогізації «Опис та доступ до ресурсу» (“Resource Description and Access”, RDA). Перший семінар EURIG відбувся у 2010 р. у Копенгагені (Данія) ще перед впровадженням стандарту провідними бібліотеками. Потім щорічні семінари відбувалися у Німеччині, Франції, Фінляндії, Іспанії, Швеції, Австрії. Минулого року члени EURIG збиралися у Берні (Швейцарія), а цього року в Ризі.

13346469 10208727294913302 7664173295634636106 n

Першого пленарного дня було заслухано виступи від більшості національних бібліотек Європи і насамперед тих, хто досяг найбільших успіхів у впровадженні RDA. Це перш за все бібліотеки Великої Британії (саме представник Британської бібліотеки Alan Danskin і є головою EURIG) та Німеччини (доповідь Renate Behrens про впровадження стандарту у ФРН, Австрії та німецькомовній частині Швейцарії), а також Фінляндії (Marja Seppala), Швейцарії (Christian Aliverti). Maira Kreislere з Національної бібліотеки Латвії виголосила доповідь про системну роботу над RDA у своїй бібліотеці.

Лєшек Сніжко з Варшавського університету розповів про NUKAT – зведений каталог польських наукових бібліотек та перспективи RDA у цьому зв’язку. Виступи про стан впровадження RDA були заслухані від представників національних бібліотек Ісландії, Норвегії, Швеції, Данії. Голова Ради RDA Simon Edwards (США) пожартував, що відбулося справжнє Євробачення на тему RDA.

Вперше на зустрічі EURIG прозвучав і виступ від України – від Стрішенець Надії Володимирівни, докт. іст. наук, зав. відділу Національної бібліотеки України ім.В.І.Вернадського, члена робочої групи УБА з RDA. У ньому йшлося про стандарти каталогізації, за якими працюють українські бібліотеки і Національні зокрема, про інтегровані бібліотечні системи та формати, які використовуються при цьому. І у зв’язку з цим – про можливості та перспективи впровадження RDA в Україні.

13323225 10208727295913327 6598367691947929021 o

А реальність така, що переважна більшість національних бібліотек Європи або вже працює, або перебуває у стані переходу до каталогізації за новим стандартом. Тому українські національні бібліотеки мають працювати над перекладом, розробкою методичних рекомендацій з впровадження стандарту RDA. Бібліотекарі Національної бібліотеки Латвії, які впроваджують стандарт, вже одержали запрошення від бібліотечного факультету Ризького університету прочитати курс лекцій з RDA. Українські студенти також мають вивчати його, як і саму каталогізацію.